Class AA Boys
Boys 110m Hurdles | ||||
Place | Name | School | Time | |
1 | Donnie Shannon | Danville | 14.4 | |
2 | Kerry Baird | Franklin-Simpson | 14.4 | |
3 | Mike Holt | Pulaski County | 14.5 | |
4 | Rick Uphus | Lloyd Memorial | 15.2 | |
5 | Oliver White | Knox Central | 15.3 | |
Boys 100m Dash | ||||
1 | Choo Choo Lee | Paducah Tilghman | 10.7 | |
2 | Clay Parker | Paducah Tilghman | 10.9 | |
3 | Jeff Hines | Woodford County | 11.0 | |
4 | Jimmie Woodley | Somerset | 11.2 | |
5 | Larry Koster | Taylor County | 11.2 | |
Boys 4x220 Yard Relay | ||||
1 | Union County | 1:30.4 | ||
2 | Paducah Tilghman | |||
3 | Danville | |||
4 | Lloyd Memorial | |||
5 | Elizabethtown | |||
6 | ||||
Boys 1600m Run | ||||
1 | Doug Fultz | Russell | 4:18.7 | |
2 | Anthony Young | Union County | 4:20.2 | |
3 | William Jordan | Elizabethtown | 4:29.8 | |
4 | Curtis Rader | Somerset | 4:31.5 | |
5 | Dave Pierce | Simon Kenton | 4:34.4 | |
6 | Reeves | Lone Oak | 4:40.2 | |
Boys 400m Dash | ||||
1 | Choo Choo Lee | Paducah Tilghman | 48.7 | |
2 | Mark Seyer | Lloyd Memorial | 49.6 | |
3 | Jimmie Woodley | Woodford County | 49.9 | |
4 | Gary Greene | Lawrence County | 50.3 | |
5 | Marty Alcorn | Danville | 50.8 | |
Boys 300m Hurdles | ||||
1 | Bruce Spaulding | Union County | 37.1 | |
2 | Kerry Baird | Franklin-Simpson | 37.1 | |
3 | Doug Shannon | Danville | 39.0 | |
4 | Victor Johnson | Taylor County | 39.3 | |
5 | Johnson | Woodford County | 39.9 | |
Boys 800m Run | ||||
1 | Doug Murphy | Pulaski County | 1:56.3 | |
2 | Mark Seyer | Lloyd Memorial | 1:57.3 | |
3 | Doug Fultz | Russell | 1:57.5 | |
4 | Anthony Young | Union County | 1:58.2 | |
5 | Keith McCutchen | Franklin-Simpson | 2:00.3 | |
6 | Merida | Knox Central | 2:02.6 | |
Boys 200m Dash | ||||
1 | Choo Choo Lee | Paducah Tilghman | 22.0 | |
2 | Clay Parker | Paducah Tilghman | 22.3 | |
3 | Jimmie Woodley | Woodford County | 22.4 | |
4 | Jeff Hines | Somerset | 22.7 | |
5 | Victor Johnson | Taylor County | 23.2 | |
Boys 3200m Run | ||||
1 | Dave Pierce | Simon Kenton | 9:42.4 | |
2 | Mike McMahon | Meade County | 9:47.4 | |
3 | Ralph Adkins | Meade County | 9:50.9 | |
4 | Doug Fultz | Russell | 9:56.5 | |
5 | Terry Smith | Woodford County | 10:05.5 | |
6 | Reeves | Lone Oak | 10:13.4 | |
Boys Mile Relay | ||||
1 | Paducah Tilghman | 3:25.2 | ||
2 | Union County | 3:27.0 | ||
3 | Lloyd Memorial | 3:27.2 | ||
4 | Lawrence County | 3:29.1 | ||
5 | Pulaski County | 3:32.9 | ||
Boys Shot Put | ||||
1 | Mike Botts | Lloyd Memorial | 49-11 | |
2 | Ron Childress | Calloway County | 48-07 | |
3 | Tony Neele | Meade County | 48-00 | |
4 | Jeff Smith | Washington County | 47-03 | |
5 | Steve Bailey | Lloyd Memorial | 44-06 | |
Boys Discus | ||||
1 | John Martin | Barren County | 155-11 | |
2 | Ron Childress | Calloway County | 143-08 | |
3 | Larry Ballard | Estill County | 134-05 | |
4 | Tom Lucky | Bourbon County | 133-06 | |
5 | Tony Neele | Meade County | 128-09 | |
Boys Long Jump | ||||
1 | Jerry Frazier | Union County | 22-11.5 | |
2 | Rolando Birch | Woodford County | ||
3 | Ricky Gerton | Washington County | ||
4 | Perry Mason | Bell County | ||
5 | Ken Chandler | Webster County | ||
Boys High Jump | ||||
1 | Ken Wilson | Union County | 6-09.25 | |
2 | Mark Cunningham | Union County | 6-06 | |
3 | Perry Mason | Bell County | ||
4 | David White | Woodford County | 6-02 | |
5 | Scott Coffey | Clay County | 6-00 | |
Boys Pole Vault | ||||
1 | Ken Corbin | Barren County | 12-06 | |
2 | Wayne Adkisson | Lloyd Memorial | 12-06 | |
3 | Lewis Mucci | Woodford County | 12-06 | |
4 | Choppy Poynter | Barren County | 12-00 | |
5 | Joe Nolan | Clay County | 11-06 | |
Boys Triple Jump | ||||
1 | James Topp | Paducah Tilghman | 46-05 | |
2 | Pettie Williams | Paducah Tilghman | 45-09 | |
3 | Rolando Birch | Woodford County | 45-02 | |
4 | Oliver White | Knox Central | 44-00 | |
5 | Robbie Morgan | Harrison County | 42-03 | |