Elite Performances
77 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.92 | Cynita Hoskins | Dupont Manual |
1600 Meter Run Finals | 5:09.92 | Jackie Wagner | St. Mary |
1600 Meter Run Finals | 5:10.09 | Jessica Southers | Russell |
1600 Meter Run Finals | 5:11.10 | Alli Sauer | South Oldham |
300 Meter Hurdles Finals | 45.29 | Brooke Lencki | Calloway County |
300 Meter Hurdles Finals | 45.56 | Erica Mason | Paul Laurence Dunbar |
300 Meter Hurdles Prelims | 45.75 | Nichole Gibson | Seneca |
300 Meter Hurdles Prelims | 46.29 | Brooke Lencki | Calloway County |
3200 Meter Run Finals | 11:13.18 | Alli Sauer | South Oldham |
400 Meter Dash Finals | 56.78 | Tineisha Davis | Madisonville-North Hopkins |
400 Meter Dash Finals | 57.39 | Amy Franks | St. Henry District |
400 Meter Dash Prelims | 57.84 | Tineisha Davis | Madisonville-North Hopkins |
4x800 Meter Relay Finals | 9:37.10 | Relay Team | Scott |
4x800 Meter Relay Finals | 9:41.90 | Relay Team | Ballard |
4x800 Meter Relay Finals | 9:42.45 | Relay Team | St. Henry District |
800 Meter Run Finals | 2:16.65 | Jordan Wagenseller | Ballard |
800 Meter Run Finals | 2:18.10 | Jennifer Wilson | Scott |
800 Meter Run Finals | 2:18.56 | Marie Perry | Western Hills |
800 Meter Run Finals | 2:19.20 | Kasey Favinger | Ballard |
Discus Finals | 122-1 | Lenita White | Shelby County |
Discus Finals | 122-7 | Erin Greunke | North Hardin |
Discus Finals | 122-8 | Amber Marshall | Daviess County |
High Jump Finals | 5-4 | Susanne Funken | Ryle |
Long Jump Finals | 18-1.5 | Sarah Drury | Pleasure Ridge Park |
Long Jump Finals | 19-8.25 | Simidele Adeagbo | Eastern |
Shot Put Finals | 37-3.25 | Debbie Criss | Fairview |
Shot Put Finals | 37-6.75 | Amber Marshall | Daviess County |
Shot Put Finals | 39-4.75 | Cequanna Sims | Lafayette |
Shot Put Finals | 40-4 | Shelly Mayes | Harrodsburg |
Triple Jump Finals | 36-1 | Olivia Hill | Shawnee |
Triple Jump Finals | 36-3.75 | Kim Polk | North Hardin |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1600 Meter Run Finals | 4:14.06 | David Christian | Daviess County |
1600 Meter Run Finals | 4:17.87 | Nathan Hensley | North Hardin |
1600 Meter Run Finals | 4:18.95 | Thomas Morgan | Lexington Catholic |
1600 Meter Run Finals | 4:21.77 | Aaron Tucker | Union County |
1600 Meter Run Finals | 4:22.64 | Devin Swann | Daviess County |
200 Meter Dash Prelims | 21.70 | Maurice Napier | Lincoln County |
200 Meter Dash Finals | 21.73 | Maurice Napier | Lincoln County |
200 Meter Dash Finals | 21.73 | Tyson Gay | Lafayette |
200 Meter Dash Prelims | 21.80 | Tyson Gay | Lafayette |
300 Meter Hurdles Finals | 38.55 | Micah Harvey | Eastern |
300 Meter Hurdles Prelims | 39.06 | Micah Harvey | Eastern |
300 Meter Hurdles Finals | 39.26 | Wesley Alexander | Henderson County |
3200 Meter Run Finals | 9:38.04 | David Christian | Daviess County |
400 Meter Dash Finals | 48.74 | Teco Dickerson | Logan County |
400 Meter Dash Prelims | 48.84 | Teco Dickerson | Logan County |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.82 | Relay Team | Male |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.34 | Relay Team | Daviess County |
4x800 Meter Relay Finals | 7:57.02 | Relay Team | Daviess County |
4x800 Meter Relay Finals | 8:02.71 | Relay Team | Male |
4x800 Meter Relay Finals | 8:02.73 | Relay Team | Union County |
4x800 Meter Relay Finals | 8:03.58 | Relay Team | Covington Catholic |
800 Meter Run Finals | 1:52.73 | James Doaty | Male |
800 Meter Run Finals | 1:54.59 | Skyler Smith | Union County |
800 Meter Run Finals | 1:57.06 | Thomas Morgan | Lexington Catholic |
800 Meter Run Finals | 1:57.64 | Jeff Mirrielees | Highlands |
800 Meter Run Finals | 1:57.87 | John Sims | Mercer County |
Discus Finals | 151-5 | Micah Terry | Waggener |
Discus Finals | 152-0 | Troy Williams | Bullitt East |
Discus Finals | 156-11 | Jason Weathers | Lexington Catholic |
Discus Finals | 158-4 | Nathan McPeek | Russell |
Discus Finals | 159-10 | Josh Brannen | Apollo |
Discus Finals | 160-4 | Mike Dunn | Campbell County |
Discus Finals | 165-6 | Eric Egan | Henderson County |
Discus Finals | 179-5 | Tony Tzouanakis | Paul Laurence Dunbar |
High Jump Finals | 6-6 | Brent Weaver | Sheldon Clark (CLOSED) |
High Jump Finals | 6-6 | Matt Smotherman | Western Hills |
High Jump Finals | 6-6 | Keith Schuler | St. Henry District |
Long Jump Finals | 22-8 | Keith Schuler | St. Henry District |
Long Jump Finals | 22-8.25 | Jonathon Brown | Union County |
Long Jump Finals | 22-11.5 | Jason Ward | Paducah Tilghman |
Pole Vault Finals | 14-0 | Matt Moore | Madisonville-North Hopkins |
Shot Put Finals | 51-10.25 | Anthony Jones | Tates Creek |
Triple Jump Finals | 46-2.5 | Keith Schuler | St. Henry District |
Triple Jump Finals | 48-1.5 | Byron Lewis | North Hardin |
Triple Jump Finals | 48-9.5 | Jason Ward | Paducah Tilghman |
Triple Jump Finals | 48-10.5 | Michael Hanley | Apollo |