Licensed to Grant County Hy-Tek's Meet Manager 4/9/2011 12:06 AM
2nd Annual Grant County Middle School Inv. - 4/8/2011
2011 GCMS Invitational
Grant County HS -- Dry Ridge, KY
Results
Event 1 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 11:49.07 4/7/2010 Cooper MS
School Finals Points
=======================================================================
1 Ludlow 'A' 11:58.83 10
1) Dugan, Byni 07 2) Dugan, Chesi 07
3) Dysert, Jessica 07 4) Victor, Amber 07
2 Campbell County 'A' 12:07.38 8
1) Roaden, Hannah 06 2) Pangburn, Kara 08
3) Fausz, Natalie 06 4) Flairty, Jennah 08
3 Summit View 'A' 12:16.69 6
1) Hellman, Katrina 08 2) Chenot, Madison 07
3) Owens, Savannah 06 4) Wehage, Samantha 07
4 Tichenor 'A' 12:43.89 5
1) Mains, Kyla 08 2) Marshall, Micaela 07
3) Rogers, Amanda 07 4) Vallandingham, Samantha 08
5 Pendleton County 'A' 13:55.64 4
1) Shearer, Emily 08 2) Jensen, Xanitha 07
3) Williams, Hailey 06 4) Dusing, Kaitlyn 07
6 Bracken County 'A' 14:00.51 3
1) Buser, Johanna 08 2) Wachter, Sierra 07
3) Weaver, Ashley 08 4) Sticklen, Kamryn 08
Event 2 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 10:37.03 4/7/2010 Campbell County MS
School Finals Points
=======================================================================
1 Tichenor 'A' 10:21.07$ 10
1) Davis, Kyle 07 2) Riddle, Zack 08
3) Gill, Alden 08 4) Robbins, Austin 06
2 Pendleton County 'A' 10:28.73$ 8
1) Gibbs, Brandon 07 2) Kennedy, Warren 07
3) Franxman, Montgomery 08 4) Vanorio, Caleb 08
3 Campbell County 'A' 10:54.19 6
1) Edgley, Kyle 08 2) Cartwright, Brandon 08
3) Malcolm, Troy 08 4) Leopold, John 08
4 Bracken County 'A' 11:44.66 5
1) Eldred, Dylan 08 2) Hunley, Mathew 08
3) Stewart, Parker 06 4) Wallace, Arthur 08
5 Grant County 'A' 11:45.54 4
1) Robinson, Logan 06 2) Haubner, Austin 07
3) Jackson, Tyler 07 4) Black, Tyler 06
6 Ludlow 'A' 12:07.37 3
1) Bryan, Adam 08 2) Corn, Darrell 06
3) Welbers, Chris 06 4) Welbers, Joseph 08
7 Campbell County B 'A' 12:22.10 2
1) Schwarberg, Anthony 06 2) Manser, Jarrod 06
3) Padin, Nolan 06 4) Padin, Nick 06
8 Summit View 'A' 12:38.87 1
1) Rudde, Brandon 08 2) Sarieh, Sebastian 06
3) Scherder, Hunter 06 4) Owens, Elijah 08
Event 3 Girls 100 Meter Hurdles (30 inch hurdles)
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 17.64 4/7/2010 Hannah Held, Cooper MS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 127 Smith, Tyler 08 Ludlow 20.77 1 10
2 2 Deaton, Hannah 07 Bracken County 20.95 2 8
3 40 Combs, Rachel 07 Campbell County 21.70 1 6
4 279 Schleper, Amanda 08 Villa Madonna 21.94 2 5
5 39 Cline, Becca 06 Campbell County 22.25 3 4
6 118 Banks, Carolyn 08 Ludlow 22.57 1 3
7 203 Spalding, Gabrielle 06 Summit View 23.14 3 2
8 81 Schiller, Emily 06 Campbell Co. B 23.23 2 1
9 195 Chenot, Madison 07 Summit View 23.74 2
10 281 Thaman, Serena 07 Villa Madonna 24.14 2
11 102 Smallwood, Briana 06 Grant County 24.21 3
12 149 Jacobs, Nicole 07 Owen County 26.45 3
13 13 Wallace, Brianna 06 Bracken County 38.43 3
Event 4 Boys 100 Meter Hurdles (33 inch hurdles)
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 16.60 4/7/2010 Casey Dionne, Foley MS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 69 Malcolm, Troy 08 Campbell County 18.27 3 10
2 174 Boehme, Brandon 07 Pendleton County 19.16 3 8
3 247 Butts, Trevor 08 Tichenor 19.39 3 6
4 116 Young, Brent 08 Grant County 19.68 3 5
5 163 Reardon, Dustin 07 Owen County 20.02 2 4
6 76 Vargas, Christian 08 Campbell County 21.09 3 3
7 20 Crawford, Tyler 08 Bracken County 21.36 1 2
8 289 Brothers, Peter 07 Villa Madonna 22.23 2 1
9 142 Welbers, Joseph 08 Ludlow 23.21 2
10 220 Sarieh, Sebastian 06 Summit View 25.22 1
11 21 Deaton, Stanley 05 Bracken County 26.50 2
12 209 Adams, Trevor 06 Summit View 27.78 1
-- 251 Eggleston, Cody 08 Tichenor DQ 3 ran around 2 hurdles
Event 5 Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 15.47 4/7/2010 Lauren Rosensteel, Harrison County MS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 201 Powell, Sasha 07 Summit View 14.30$ 2 10
2 199 Newman, Janel 07 Summit View 14.44$ 2 8
3 129 Victor, Tiffany 06 Ludlow 15.18$ 2 6
4 38 Burgess, Brooke 08 Campbell County 15.37$ 3 5
5 277 Moser, Paulette 08 Villa Madonna 15.43$ 1 4
6 271 Austin, Abby 08 Villa Madonna 15.44$ 1 3
7 279 Schleper, Amanda 08 Villa Madonna X15.62 2
8 99 Hudson, Kadee 06 Grant County 15.68 1 2
9 4 Honan, January 06 Bracken County 15.92 3 1
10 101 Robinson, Elizabeth 08 Grant County 15.99 2
11 2 Deaton, Hannah 07 Bracken County 16.12 3
12 168 Miller, Ariel 07 Pendleton County 16.48 2
13 265 Dia, Habsa 08 Tichenor B 16.50 1
14 43 Hall, Laura 08 Campbell County 16.58 3
15 77 Fischer, Kristen 08 Campbell Co. B 16.67 1
16 228 Homecillo, Stella 06 Tichenor 16.80 3
17 117 Bailey, Rebecca 06 Ludlow 17.10 2
18 266 Houston, Shalena 07 Tichenor B 17.25 1
19 150 Towles, Courtney 06 Owen County 17.68 3
20 80 Reynolds, Haley 06 Campbell Co. B 17.70 1
21 267 Jefferson, Karlie 06 Tichenor 17.91 3
22 164 Cain, Brianna 07 Pendleton County 18.16 3
23 143 Beach, Tahibitha 07 Owen County 20.49 2
Event 6 Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 12.60 4/7/2010 Ryann Reynolds, Tichenor
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 74 Rich, Dylan 08 Campbell County 12.94 3 10
2 293 Omoloja, Ayomide 07 Villa Madonna 13.15 1 8
3 27 Lee, Leighton 08 Bracken County 13.29 1 6
4 109 McLean, Michael 08 Grant County 13.37 1 5
5 215 Mullberry, Ben 08 Summit View 13.76 3 4
6 193 Workman, Kody 07 Pendleton County 14.08 3 3
7 140 Weber, Austin 07 Ludlow 14.20 2 2
8 217 Newman, Aaron 08 Summit View 14.24 3 1
9 76 Vargas, Christian 08 Campbell County 14.54 3
10 155 Engelman, Bernie 08 Owen County 14.71 2
11 139 VanHuss, Cameron 07 Ludlow 14.88 2
12 290 Espich, Calvin 08 Villa Madonna 15.34 2
13 26 Jefferson, Andrew 05 Bracken County 15.49 2
14 191 Witt, Jesse 07 Pendleton County 15.54 2
15 95 Torline, Brett 08 Campbell Co. B 15.76 1
16 248 Carter, Taj 06 Tichenor 16.28 3
17 180 Hill, Dalton 08 Pendleton County x16.50 2
18 257 Hyman, Jacob 06 Tichenor 17.38 3
19 288 Bracken, Michael 07 Villa Madonna Xx17.71 1
20 153 Cobb, Alex 06 Owen County 18.15 3
Event 7 Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 2:07.01 4/7/2010 Tichenor
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Villa Madonna 'A' 2:06.52$ 2 10
1) Austin, Abby 08 2) Moser, Paulette 08
3) Penney, Sarah 08 4) Werner, Amanda 08
2 Campbell County 'A' 2:07.15 1 8
1) Cline, Becca 06 2) Flairty, Jennah 08
3) Burgess, Brooke 08 4) Schafer, Lauren 08
3 Owen County 'A' 2:10.14 2 6
1) Bibb, Emily 07 2) Chisholm, Veronica 08
3) Tuttle, Kristen 08 4) Towles, Courtney 06
4 Tichenor 'A' 2:11.85 2 5
1) Westwood, Kayley 08 2) Vallandingham, Samantha 08
3) Rayburn, Angela 08 4) McCurdy, Mya 08
5 Ludlow 'A' 2:17.09 2 4
1) Dugan, Byni 07 2) Howell, Kylie 06
3) Victor, Tiffany 06 4) Banks, Carolyn 08
6 Pendleton County 'A' 2:19.82 2 3
1) Wright, Susie 08 2) Shearer, Emily 08
3) Dusing, Kaitlyn 07 4) Tolbert, Alexis 08
7 Bracken County 'A' 2:23.73 1 2
1) Wallace, Brianna 06 2) Sammons, Kelsey 07
3) Honan, January 06 4) Honan, Kandace 05
8 Campbell County B 'A' 2:24.20 2 1
1) Walthers, Haley 06 2) McGrath, Alisha 06
3) Osborne, Michaela 06 4) Schiller, Emily 06
-- Summit View 'A' DQ 2 out of zone
1) Telesz, Annalisa 06 2) Slater, Jessica 06
3) Dean-Brown, Hannah 07 4) Wallace, Zaitte 06
Event 8 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 1:51.72 4/7/2010 Campbell County MS
School Finals Points
=======================================================================
1 Campbell County 'A' 1:52.20 10
1) Vargas, Christian 08 2) Reed, Chris 08
3) Rich, Dylan 08 4) Malcolm, Troy 08
2 Pendleton County 'A' 1:54.27 8
1) Hobday, Matt 07 2) Decker, Logan 08
3) Owens, Chase 08 4) McCain, Patrick 08
3 Owen County 'A' 1:55.35 6
1) Engelman, Bernie 08 2) Wash, Michael 08
3) Lozier, Evan 08 4) Mears, Dalton 08
4 Villa Madonna 'A' 1:57.90 5
1) Andrew, Blake 08 2) Baugh, Eric 08
3) Foote, Braxton 08 4) Sweeney, Austin 07
5 Tichenor 'A' 1:59.81 4
1) Butts, Trevor 08 2) Robbins, Austin 06
3) Evans, Jaquan 08 4) Joesph, Dominick 08
6 Summit View 'A' 2:10.62 3
1) Griffin, Tanner 06 2) Bennett, CJ 07
3) High, Sheldon 07 4) Dean-Brown, Jack 07
7 Bracken County 'A' 2:16.56 2
1) Jefferson, Andrew 05 2) Lee, Leighton 08
3) Nickoson, Garett 06 4) Evans, Will 05
-- Campbell County B 'A' DQ out of zone
1) Brewer, Sam 06 2) Manser, Jarrod 06
3) Schwarberg, Anthony 06 4) Thomas, Logan 08
Event 9 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 5:50.65 4/7/2010 Nicole Schowalter, Dayton MS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 128 Victor, Amber 07 Ludlow 6:15.19 10
2 231 Marshall, Micaela 07 Tichenor 6:23.88 8
3 100 Leach, Hayley 07 Grant County 6:27.17 6
4 123 Dugan, Chesi 07 Ludlow 6:36.69 5
5 147 Gover, Amber 07 Owen County 6:47.77 4
6 195 Chenot, Madison 07 Summit View 6:48.29 3
7 197 Hellman, Katrina 08 Summit View 6:54.69 2
8 50 Pangburn, Kara 08 Campbell County 6:57.71 1
9 14 Weaver, Ashley 08 Bracken County 7:20.19
10 41 Fausz, Natalie 06 Campbell County 7:36.61
11 171 Wiggins, Haley 06 Pendleton County 7:46.28
12 170 Tolbert, Alexis 08 Pendleton County 8:17.14
Event 10 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 5:33.76 4/7/2010 Terrell Roberts, Harrison County MS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 285 Baugh, Eric 08 Villa Madonna 5:28.02$ 10
2 256 Hughes, Tyler 08 Tichenor 5:31.79$ 8
3 218 Owens, Elijah 08 Summit View 5:45.22 6
4 20 Crawford, Tyler 08 Bracken County 5:52.25 5
5 182 Kennedy, Warren 07 Pendleton County 5:54.47 4
6 63 Cartwright, Brandon 08 Campbell County 6:03.60 3
7 64 Edgley, Kyle 08 Campbell County 6:17.91 2
8 132 Bryan, Adam 08 Ludlow 6:20.18 1
9 250 Davis, Kyle 07 Tichenor 6:33.34
10 92 Padin, Nolan 06 Campbell Co. B 6:36.87
11 141 Welbers, Chris 06 Ludlow 6:39.72
12 93 Schwarberg, Anthony 06 Campbell Co. B 6:55.62
13 16 Boden, Jacob 08 Bracken County 7:51.99
Event 11 Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 1:00.55 4/7/2010 Harrison County MS
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Summit View 'A' 58.29$ 2 10
1) Newman, Janel 07 2) Powell, Sasha 07
3) Telesz, Annalisa 06 4) Wallace, Zaitte 06
2 Campbell County 'A' 1:00.82 1 8
1) Cline, Becca 06 2) Burgess, Brooke 08
3) Hall, Laura 08 4) Schafer, Lauren 08
3 Villa Madonna 'A' 1:01.23 2 6
1) Austin, Abby 08 2) McLaughlin, Paige 07
3) Moser, Paulette 08 4) Penney, Sarah 08
4 Owen County 'A' 1:02.81 2 5
1) Bibb, Emily 07 2) Willhoite, Jessica 08
3) Chisholm, Veronica 08 4) Tuttle, Kristen 08
5 Bracken County 'A' 1:05.79 1 4
1) Deaton, Hannah 07 2) Honan, January 06
3) Honan, Kandace 05 4) Sammons, Kelsey 07
6 Tichenor 'A' 1:06.24 2 3
1) Rayburn, Angela 08 2) Jefferson, Karlie 06
3) Westwood, Kayley 08 4) Homecillo, Stella 06
7 Ludlow 'A' 1:07.88 2 2
1) Bailey, Rebecca 06 2) Victor, Tiffany 06
3) Banks, Carolyn 08 4) Dugan, Chesi 07
8 Pendleton County 'A' 1:10.04 2 1
1) Williams, Hailey 06 2) Jensen, Xanitha 07
3) Cain, Brianna 07 4) Wright, Susie 08
9 Campbell County B 'A' 1:12.33 2
1) Reynolds, Haley 06 2) Osborne, Michaela 06
3) Turner, Jordan 08 4) Schiller, Emily 06
Event 12 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 52.08 4/7/2010 Harrison County MS
School Finals Points
=======================================================================
1 Campbell County 'A' 54.12 10
1) Vargas, Christian 08 2) Mayer, Matt 08
3) Rich, Dylan 08 4) Leopold, John 08
2 Villa Madonna 'A' 54.25 8
1) Omoloja, Ayomide 07 2) Sweeney, Austin 07
3) Foote, Braxton 08 4) Espich, Calvin 08
3 Owen County 'A' 55.38 6
1) Engelman, Bernie 08 2) Wash, Michael 08
3) Lozier, Evan 08 4) Mears, Dalton 08
4 Pendleton County 'A' 57.82 5
1) Hobday, Matt 07 2) McClurg, Joshua 06
3) Witt, Jesse 07 4) Workman, Kody 07
5 Tichenor 'A' 57.99 4
1) Butts, Trevor 08 2) Evans, Jaquan 08
3) Robbins, Austin 06 4) Carter, Taj 06
6 Summit View 'A' 59.68 3
1) Griffin, Tanner 06 2) Mullberry, Ben 08
3) Newman, Aaron 08 4) Bennett, CJ 07
7 Bracken County 'A' 1:03.26 2
1) Evans, Will 05 2) Deaton, Stanley 05
3) Jefferson, Andrew 05 4) Lee, Leighton 08
8 Campbell County B 'A' 1:05.95 1
1) Manser, Jarrod 06 2) Bezold, Kyle 08
3) Padin, Nolan 06 4) Schwarberg, Anthony 06
Event 13 Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 1:08.31 4/7/2010 Dawn Patton, Cooper MS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 53 Schafer, Lauren 08 Campbell County 1:12.22 1 10
2 208 Wehage, Samantha 07 Summit View 1:13.41 2 8
3 128 Victor, Amber 07 Ludlow 1:14.54 2 6
4 126 Howell, Kylie 06 Ludlow 1:16.47 2 5
5 245 Westwood, Kayley 08 Tichenor 1:16.58 3 4
6 276 McLaughlin, Paige 07 Villa Madonna 1:17.21 2 3
7 169 Shearer, Emily 08 Pendleton County 1:17.42 3 2
8 243 Trevor, Lauren 08 Tichenor B 1:17.80 3 1
9 278 Penney, Sarah 08 Villa Madonna 1:17.85 1
10 101 Robinson, Elizabeth 08 Grant County 1:18.56 3
11 99 Hudson, Kadee 06 Grant County 1:19.49 3
12 173 Wright, Susie 08 Pendleton County 1:19.67 2
13 4 Honan, January 06 Bracken County 1:20.98 3
14 11 Sticklen, Kamryn 08 Bracken County 1:22.14 3
15 273 Jaafari, Maya 07 Villa Madonna Xx1:23.98 2
16 84 Walthers, Haley 06 Campbell Co. B 1:24.06 1
17 196 Dean-Brown, Hannah 07 Summit View 1:26.33 2
18 41 Fausz, Natalie 06 Campbell County 1:26.46 3
19 234 Moctezuma, Hannia 07 Tichenor 1:29.94 1
20 146 Gentry, Kim 07 Owen County 1:39.14 2
Event 14 Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 1:00.80 4/7/2010 Stewart Knaley, Campbell County MS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 70 Mayer, Matt 08 Campbell County 1:02.27 3 10
2 291 Foote, Braxton 08 Villa Madonna 1:04.25 1 8
3 74 Rich, Dylan 08 Campbell County 1:04.42 3 6
4 217 Newman, Aaron 08 Summit View 1:05.16 3 5
5 183 McCain, Patrick 08 Pendleton County 1:07.06 2 4
6 140 Weber, Austin 07 Ludlow 1:07.68 2 3
7 25 Hunley, Mathew 08 Bracken County 1:08.86 1 2
8 187 Pearson, Trevor 07 Pendleton County 1:08.98 2 1
9 34 Stewart, Parker 06 Bracken County 1:10.58 3
10 161 Lozier, Evan 08 Owen County 1:13.88 2
11 262 Robbins, Austin 06 Tichenor 1:14.59 3
12 87 Brown, Hunter 08 Campbell Co. B 1:15.26 1
13 132 Bryan, Adam 08 Ludlow 1:16.04 2
14 108 Martin, Jacob 08 Grant County 1:16.16 3
15 188 Smith, A. J. 07 Pendleton County x1:16.83 2
16 94 Thomas, Logan 08 Campbell Co. B 1:24.71 2
17 257 Hyman, Jacob 06 Tichenor 1:28.29 3
18 221 Scherder, Hunter 06 Summit View 1:30.14 3
19 32 Powell, Clayton 07 Bracken County x1:33.38 1
Event 15 Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 55.88 4/7/2010 Haley Carr, Harrison County MS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 127 Smith, Tyler 08 Ludlow 1:01.48 2 10
2 149 Jacobs, Nicole 07 Owen County 1:02.85 2 8
3 40 Combs, Rachel 07 Campbell County 1:06.36 1 6
4 118 Banks, Carolyn 08 Ludlow 1:06.74 1 5
5 230 Mains, Kyla 08 Tichenor 1:08.06 1 4
6 102 Smallwood, Briana 06 Grant County 1:14.33 2 3
7 37 Brownfield, Chelsea 08 Campbell County 1:37.48 2 2
8 5 Honan, Kandace 05 Bracken County 1:57.27 1 1
Event 16 Boys 300 Meter Hurdles (33 inch hurdles)
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 49.32 4/7/2010 Jordan Barnett, Harrison County MS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 261 Riddle, Zack 08 Tichenor 48.87$ 2 10
2 174 Boehme, Brandon 07 Pendleton County 52.42 2 8
3 163 Reardon, Dustin 07 Owen County 54.22 2 6
4 256 Hughes, Tyler 08 Tichenor 55.10 1 5
5 181 Hobday, Matt 07 Pendleton County 55.61 2 4
6 116 Young, Brent 08 Grant County 56.83 1 3
7 156 Goodrich, Nathaniel 07 Owen County 1:02.65 2 2
8 142 Welbers, Joseph 08 Ludlow 1:02.66 2 1
9 61 Bayyari, Ammar 06 Campbell County 1:08.46 1
Event 17 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 2:53.96 4/7/2010 Taylor Fry, Harrison County MS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 42 Flairty, Jennah 08 Campbell County 2:42.20$ 10
2 231 Marshall, Micaela 07 Tichenor 2:53.71$ 8
3 122 Dugan, Byni 07 Ludlow 2:53.76$ 6
4 123 Dugan, Chesi 07 Ludlow 2:56.46 5
5 52 Roaden, Hannah 06 Campbell County 2:57.76 4
6 100 Leach, Hayley 07 Grant County 2:58.99 3
7 101 Robinson, Elizabeth 08 Grant County 3:07.45 2
8 147 Gover, Amber 07 Owen County 3:13.11 1
9 243 Trevor, Lauren 08 Tichenor B 3:13.88
10 200 Owens, Savannah 06 Summit View 3:14.89
11 14 Weaver, Ashley 08 Bracken County 3:16.02
12 198 Nagle, Morgan 06 Summit View 3:40.34
13 12 Wachter, Sierra 07 Bracken County 4:07.89
Event 18 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 2:37.48 4/7/2010 Aaron Orth, Campbell County MS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 35 Wallace, Arthur 08 Bracken County 2:25.36$ 10
2 254 Gill, Alden 08 Tichenor 2:26.54$ 8
3 73 Reed, Chris 08 Campbell County 2:34.30$ 6
4 189 Vanorio, Caleb 08 Pendleton County 2:35.15$ 5
5 284 Andrew, Blake 08 Villa Madonna 2:38.03 4
6 177 Franxman, Montgomery 08 Pendleton County 2:38.84 3
7 64 Edgley, Kyle 08 Campbell County 2:50.66 2
8 112 Robinson, Logan 06 Grant County 2:51.29 1
9 132 Bryan, Adam 08 Ludlow 2:53.81
10 25 Hunley, Mathew 08 Bracken County 2:54.12
11 184 McClurg, Joshua 06 Pendleton County x2:54.95
12 250 Davis, Kyle 07 Tichenor 2:55.84
13 92 Padin, Nolan 06 Campbell Co. B 3:02.74
14 103 Black, Tyler 06 Grant County 3:03.91
15 91 Padin, Nick 06 Campbell Co. B 3:05.64
16 134 Corn, Darrell 06 Ludlow 3:07.65
17 154 Combs, Jeremy 07 Owen County 3:14.20
18 214 High, Sheldon 07 Summit View 3:19.37
Event 19 Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 32.44 4/7/2010 Tialiyah Phillips, Tichenor
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 283 Werner, Amanda 08 Villa Madonna 31.85$ 2 10
2 38 Burgess, Brooke 08 Campbell County 32.36$ 3 8
3 126 Howell, Kylie 06 Ludlow 32.63 3 6
4 151 Tuttle, Kristen 08 Owen County 32.66 2 5
5 273 Jaafari, Maya 07 Villa Madonna 33.26 1 4
6 282 Wallace, Marley 08 Villa Madonna Xx33.34 1
7 99 Hudson, Kadee 06 Grant County 33.47 2 3
8 81 Schiller, Emily 06 Campbell Co. B 33.63 1 2
9 228 Homecillo, Stella 06 Tichenor 34.28 1 1
10 43 Hall, Laura 08 Campbell County 34.68 3
11 265 Dia, Habsa 08 Tichenor B 34.99 1
12 124 Dysert, Jessica 07 Ludlow 35.07 2
13 77 Fischer, Kristen 08 Campbell Co. B 35.34 1
14 13 Wallace, Brianna 06 Bracken County 35.60 3
15 8 Sammons, Kelsey 07 Bracken County 35.65 3
16 266 Houston, Shalena 07 Tichenor B 35.91 1
17 172 Williams, Hailey 06 Pendleton County 37.39 2
18 166 Jensen, Xanitha 07 Pendleton County 37.83 3
19 267 Jefferson, Karlie 06 Tichenor 38.08 3
20 198 Nagle, Morgan 06 Summit View 39.59 2
21 204 Stone, Mackenzie 07 Summit View 40.86 2
22 143 Beach, Tahibitha 07 Owen County 41.93 2
Event 20 Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
GCMS Inv.: $ 24.39 4/7/2010 Casey Dionne, Foley MS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 296 Wash, Michael 08 Owen County 26.94 2 10
2 27 Lee, Leighton 08 Bracken County 27.04 1 8
3 69 Malcolm, Troy 08 Campbell County 27.64 3 6
4 20 Crawford, Tyler 08 Bracken County 27.78 3 5
5 109 McLean, Michael 08 Grant County 27.84 2 4
6 293 Omoloja, Ayomide 07 Villa Madonna 27.86 1 3
7 73 Reed, Chris 08 Campbell County 28.33 3 2
8 187 Pearson, Trevor 07 Pendleton County 29.58 2 1
9 140 Weber, Austin 07 Ludlow 29.74 2
10 193 Workman, Kody 07 Pendleton County 29.82 3
11 139 VanHuss, Cameron 07 Ludlow 30.51 2
12 87 Brown, Hunter 08 Campbell Co. B 33.32 1
13 289 Brothers, Peter 07 Villa Madonna X34.23 1
14 209 Adams, Trevor 06 Summit View 35.00 2
15 288 Bracken, Michael 07 Villa Madonna x35.98 1
16 248 Carter, Taj 06 Tichenor 36.92 3
17 94 Thomas, Logan 08 Campbell Co. B 37.07 1
18 257 Hyman, Jacob 06 Tichenor 37.26 3
19 153 Cobb, Alex 06 Owen County 39.59 2
20 32 Powell, Clayton 07 Bracken County x39.93 1
Event 21 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 4:51.79 4/7/2010 Campbell County MS
School Finals Points
=======================================================================
1 Campbell County 'A' 5:04.49 10
1) Flairty, Jennah 08 2) Cline, Becca 06
3) Roaden, Hannah 06 4) Schafer, Lauren 08
2 Ludlow 'A' 5:16.55 8
1) Victor, Amber 07 2) Dugan, Byni 07
3) Dysert, Jessica 07 4) Victor, Tiffany 06
3 Owen County 'A' 5:27.04 6
1) Beach, Tahibitha 07 2) Towles, Courtney 06
3) Chisholm, Veronica 08 4) Jacobs, Nicole 07
4 Pendleton County 'A' 5:35.35 5
1) Miller, Ariel 07 2) Wright, Susie 08
3) Williams, Hailey 06 4) Tolbert, Alexis 08
5 Bracken County 'A' 5:44.37 4
1) Weaver, Ashley 08 2) Honan, January 06
3) Sticklen, Kamryn 08 4) Wallace, Brianna 06
Event 22 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 4:20.29 4/7/2010 Harrison County MS
School Finals Points
=======================================================================
1 Campbell County 'A' 4:32.68 10
1) Hyden, Andrew 08 2) Leopold, John 08
3) McHugh, Max 08 4) Cartwright, Brandon 08
2 Pendleton County 'A' 4:33.03 8
1) Gibbs, Brandon 07 2) Decker, Logan 08
3) Owens, Chase 08 4) McCain, Patrick 08
3 Owen County 'A' 4:38.14 6
1) Wash, Michael 08 2) Reardon, Dustin 07
3) Engelman, Bernie 08 4) Goodrich, Nathaniel 07
4 Villa Madonna 'A' 4:41.43 5
1) Foote, Braxton 08 2) Espich, Calvin 08
3) Oldfield, Jack 08 4) Baugh, Eric 08
5 Bracken County 'A' 4:46.11 4
1) Stewart, Parker 06 2) Hunley, Mathew 08
3) Crawford, Tyler 08 4) Wallace, Arthur 08
6 Summit View 'A' 4:53.53 3
1) Dean-Brown, Jack 07 2) Rudde, Brandon 08
3) Owens, Elijah 08 4) Mullberry, Ben 08
7 Grant County 'A' 5:07.95 2
1) Jackson, Tyler 07 2) Robinson, Logan 06
3) Haubner, Austin 07 4) Black, Tyler 06
8 Ludlow 'A' 5:08.26 1
1) Weber, Austin 07 2) Welbers, Joseph 08
3) VanHuss, Cameron 07 4) Welbers, Chris 06
Event 23 Girls Shot Put
=======================================================================
3 throws/No Finals
GCMS Inv.: $ 33-08 4/7/2010 Whitney Tobin, Harrison County MS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 98 Hudson, Halee 08 Grant County 35-00.00$ 10
2 127 Smith, Tyler 08 Ludlow 25-03.00 8
3 232 McCurdy, Mya 08 Tichenor 23-02.00 6
4 10 Smith, Ashley 08 Bracken County 21-10.00 5
5 130 Warndorf, Haley 06 Ludlow 21-08.50 4
6 148 Gover, Autumn 08 Owen County 21-06.50 3
7 45 Johnson, Jada 06 Campbell County 19-11.50 2
8 83 Turner, Jordan 08 Campbell Co. B 19-06.00 1
9 36 Baynum, Brooke 08 Campbell County 17-06.00
10 194 Carter, Satin 06 Summit View 17-04.50
11 274 Lankisch, Molly 07 Villa Madonna 16-08.00
12 146 Gentry, Kim 07 Owen County 13-04.00
13 82 Teipel, Kara 07 Campbell Co. B 12-04.00
Event 24 Boys Shot Put
=======================================================================
3 throws/No Finals
GCMS Inv.: $ 39-00 4/7/2010 Cameron Hansel, Twenhofel
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 259 Joesph, Dominick 08 Tichenor 38-08.50 10
2 19 Coleman, Devon 08 Bracken County 35-10.00 8
3 65 Eimer, Michael 08 Campbell County 33-06.50 6
4 292 Oldfield, Jack 08 Villa Madonna 33-04.00 5
5 162 Mears, Dalton 08 Owen County 33-03.00 4
6 115 Turley, Tyler 08 Grant County 30-01.00 3
7 175 Burton, Derek 08 Pendleton County 28-02.50 2
8 180 Hill, Dalton 08 Pendleton County 25-01.50 1
9 258 Joesph, Demetric 07 Tichenor 24-11.00
10 114 Strong, Tyler 08 Grant County 23-06.00
11 33 Sebastion, Caleb 06 Bracken County 23-04.00
12 154 Combs, Jeremy 07 Owen County 23-01.00
13 186 Partin, Garrett 07 Pendleton County x22-10.00
14 85 Bezold, Kyle 08 Campbell Co. B 21-09.50
15 287 Bezold, Tyler 07 Villa Madonna 21-06.50
16 61 Bayyari, Ammar 06 Campbell County 21-01.00
17 178 Franz, David 07 Pendleton County x20-08.00
18 86 Brewer, Sam 06 Campbell Co. B 20-03.00
19 295 Weaver, Nicholas 07 Villa Madonna X20-00.00
20 223 Stephens, Kyle 08 Summit View 17-11.00
21 224 Stone, Zack 07 Summit View 16-07.50
22 131 Baker, Ben 06 Ludlow 13-06.00
23 137 Thaman, Gabe 08 Ludlow 12-05.00
Event 25 Girls Discus Throw
=======================================================================
3 throws/No Finals
GCMS Inv.: $ 73-05 4/7/2010 Abbie Lukens, Dayton MS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 98 Hudson, Halee 08 Grant County 79-06$ 10
2 130 Warndorf, Haley 06 Ludlow 50-05 8
3 232 McCurdy, Mya 08 Tichenor 42-01 6
4 36 Baynum, Brooke 08 Campbell County 39-05 5
5 146 Gentry, Kim 07 Owen County 38-03 4
6 83 Turner, Jordan 08 Campbell Co. B 38-00 3
7 148 Gover, Autumn 08 Owen County 36-09 2
8 60 Witt, Gabby 06 Campbell County 35-07 1
9 274 Lankisch, Molly 07 Villa Madonna 30-05
10 82 Teipel, Kara 07 Campbell Co. B 29-10
11 10 Smith, Ashley 08 Bracken County 28-03
12 194 Carter, Satin 06 Summit View 25-06
Event 26 Boys Discus Throw
=======================================================================
3 throws/No Finals
GCMS Inv.: $ 108-06 4/7/2010 Cameron Hansel, Twenhofel
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 259 Joesph, Dominick 08 Tichenor 94-04 10
2 162 Mears, Dalton 08 Owen County 94-03 8
3 292 Oldfield, Jack 08 Villa Madonna 86-10 6
4 65 Eimer, Michael 08 Campbell County 70-06 5
5 175 Burton, Derek 08 Pendleton County 69-10 4
6 108 Martin, Jacob 08 Grant County 69-01 3
7 180 Hill, Dalton 08 Pendleton County 68-00 2
8 178 Franz, David 07 Pendleton County x67-06
9 154 Combs, Jeremy 07 Owen County 62-04 1
10 61 Bayyari, Ammar 06 Campbell County 61-00
11 258 Joesph, Demetric 07 Tichenor 58-07
12 186 Partin, Garrett 07 Pendleton County x58-06
13 17 Bothman, Bailey 08 Bracken County 57-03
14 287 Bezold, Tyler 07 Villa Madonna 55-07
15 223 Stephens, Kyle 08 Summit View 55-05
16 295 Weaver, Nicholas 07 Villa Madonna X55-00
17 114 Strong, Tyler 08 Grant County 53-08
18 85 Bezold, Kyle 08 Campbell Co. B 53-07
19 86 Brewer, Sam 06 Campbell Co. B 50-07
20 29 Moore, Austin 07 Bracken County 45-03
21 138 Tucker, Kody 07 Ludlow 45-01
22 224 Stone, Zack 07 Summit View 41-04
23 137 Thaman, Gabe 08 Ludlow 32-10
24 135 Pedro, Joe 06 Ludlow X27-07
Event 27 Girls High Jump
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 4-06 4/7/2010 Kathryn Freel, Foley MS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 283 Werner, Amanda 08 Villa Madonna 4-00.00 10 O
2 208 Wehage, Samantha 07 Summit View J4-00.00 8 XO
3 37 Brownfield, Chelsea 08 Campbell County 3-10.00 6
4 230 Mains, Kyla 08 Tichenor 3-08.00 4 XO & no prev misses
4 279 Schleper, Amanda 08 Villa Madonna 3-08.00 4 XO & no prev misses
4 40 Combs, Rachel 07 Campbell County 3-08.00 4 XO & no prev misses
7 281 Thaman, Serena 07 Villa Madonna X3-06.00
-- 232 McCurdy, Mya 08 Tichenor NH
-- 80 Reynolds, Haley 06 Campbell Co. B NH
Event 28 Boys High Jump
=======================================================================
GCMS Inv.: $ 5-06 4/7/2010 Casey Dionne, Foley MS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 70 Mayer, Matt 08 Campbell County 5-00.00 10
2 293 Omoloja, Ayomide 07 Villa Madonna 4-10.00 8 O & no prev misses
3 261 Riddle, Zack 08 Tichenor J4-10.00 6 O & 1 prev miss
4 193 Workman, Kody 07 Pendleton County J4-10.00 5 XO
5 67 Hyden, Andrew 08 Campbell County 4-06.00 3.5 O & no prev misses
5 285 Baugh, Eric 08 Villa Madonna 4-06.00 3.5 O & no prev misses
7 256 Hughes, Tyler 08 Tichenor J4-06.00 2 XO & 1 prev miss
8 217 Newman, Aaron 08 Summit View 4-02.00 1 O & no prev misses
9 179 Gibbs, Brandon 07 Pendleton County J4-02.00 O & 2 prev misses
10 87 Brown, Hunter 08 Campbell Co. B J4-02.00 XXO
-- 211 Dean-Brown, Jack 07 Summit View NH
-- 28 Mccormick, Aj 07 Bracken County NH
Event 29 Girls Long Jump
=======================================================================
3 jumps/No Finals
GCMS Inv.: $ 14-06 4/7/2010 Kathryn Freel, Foley MS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 126 Howell, Kylie 06 Ludlow 12-02.25 10
2 276 McLaughlin, Paige 07 Villa Madonna 11-10.00 8
3 152 Willhoite, Jessica 08 Owen County 11-08.00 6
4 127 Smith, Tyler 08 Ludlow 11-03.50 5
5 173 Wright, Susie 08 Pendleton County 11-02.00 4
6 205 Telesz, Annalisa 06 Summit View 11-00.00 3
7 78 McGrath, Alisha 06 Campbell Co. B 10-11.00 2
8 282 Wallace, Marley 08 Villa Madonna 10-09.00 1
9 144 Bibb, Emily 07 Owen County 10-08.50
10 43 Hall, Laura 08 Campbell County 10-04.00
11 168 Miller, Ariel 07 Pendleton County 10-01.00
12 102 Smallwood, Briana 06 Grant County 9-07.00
13 84 Walthers, Haley 06 Campbell Co. B 9-03.00
14 204 Stone, Mackenzie 07 Summit View 8-11.00
15 101 Robinson, Elizabeth 08 Grant County 7-08.00 no other valid jump
15 228 Homecillo, Stella 06 Tichenor 7-08.00 no other valid jump
-- 37 Brownfield, Chelsea 08 Campbell County ND
Event 30 Boys Long Jump
=======================================================================
3 jumps/No Finals
GCMS Inv.: $ 17-08 4/7/2010 Ryann Reynolds, Tichenor
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 174 Boehme, Brandon 07 Pendleton County 15-09.00 10
2 67 Hyden, Andrew 08 Campbell County 14-09.00 8 14-09.00
3 105 Haubner, Austin 07 Grant County J14-09.00 6 14-04.00
4 253 Evans, Jaquan 08 Tichenor 14-06.00 5
5 116 Young, Brent 08 Grant County 14-02.00 4
6 161 Lozier, Evan 08 Owen County 13-09.00 3 13-04.00
7 71 McHugh, Max 08 Campbell County J13-09.00 2 no other valid jump
8 176 Decker, Logan 08 Pendleton County 13-07.00 1
9 251 Eggleston, Cody 08 Tichenor 13-03.00
10 215 Mullberry, Ben 08 Summit View 13-01.00
11 294 Sweeney, Austin 07 Villa Madonna 12-09.50
12 139 VanHuss, Cameron 07 Ludlow 12-07.00
13 284 Andrew, Blake 08 Villa Madonna 12-06.50
14 210 Bennett, CJ 07 Summit View 12-05.00
15 112 Robinson, Logan 06 Grant County x11-02.00
16 106 Jackson, Tyler 07 Grant County x10-10.00
17 28 Mccormick, Aj 07 Bracken County 10-03.50
18 24 Fite, Brandon 07 Bracken County 10-02.00
19 94 Thomas, Logan 08 Campbell Co. B 9-03.00 8-01.00
20 288 Bracken, Michael 07 Villa Madonna XJ9-03.00 no other valid jump
21 91 Padin, Nick 06 Campbell Co. B 9-00.00
22 153 Cobb, Alex 06 Owen County 8-04.00
Event 31 Girls Triple Jump
=======================================================================
3 jumps/No Finals
GCMS Inv.: $ 27-03 4/7/2010 Katelyn Helton, Campbell County MS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 78 McGrath, Alisha 06 Campbell Co. B 21-09.00 10
2 37 Brownfield, Chelsea 08 Campbell County 20-05.50 8
3 52 Roaden, Hannah 06 Campbell County 20-01.50 6
-- 82 Teipel, Kara 07 Campbell Co. B ND
-- 12 Wachter, Sierra 07 Bracken County ND
-- 7 Luman, Jailee 07 Bracken County ND
Event 32 Boys Triple Jump
=======================================================================
3 jumps/No Finals
GCMS Inv.: $ 30-08 4/7/2010 Jeffrey Hunter, Harrison County MS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 67 Hyden, Andrew 08 Campbell County 28-00.00 10
2 71 McHugh, Max 08 Campbell County 27-09.00 8
3 116 Young, Brent 08 Grant County 25-00.00 6
4 31 Nickoson, Garett 06 Bracken County 20-08.00 5
-- 28 Mccormick, Aj 07 Bracken County ND
Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Ludlow 136 2) Campbell County 122
3) Villa Madonna 68 4) Summit View 60
5) Tichenor 54 6) Owen County 50
7) Grant County 39 8) Bracken County 28
9) Campbell County B 20 10) Pendleton County 19
11) Tichenor B 1
Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Campbell County 148.50 2) Pendleton County 95
3) Tichenor 88 4) Villa Madonna 74.50
5) Bracken County 64 6) Owen County 56
7) Grant County 46 8) Summit View 27
9) Ludlow 11 10) Campbell County B 3