Licensed to LaRue County High School Track - Site License
HY-TEK's Meet Manager 5/16/2009 12:18 AM
Class 1A Region - 5/16/2009
5/16/2009
Results
Girls 100 Meter Dash CLASS 1A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 93 Yocum, Victoria 08 Bardstown 12.90 13.06 2 10
2 81 Allen, Ciera 10 Bardstown 13.00 13.11 2 8
3 21 Malloy, Latisha 08 Fort Knox 13.44 13.83 2 6
4 34 Christler, Breyonn 08 Fort Knox 14.14 14.20 2 4
5 131 King, Mary 07 Walden 13.80 14.25 2 2
6 134 Reikes, Hannah 09 Walden 13.90 14.67 2 1
7 218 Wright, Sarah 11 Lou. Holy Cross 14.30 15.28 2
8 7 Alyssa, Lurie 09 St. Francis 16.43 16.65 2
Girls 200 Meter Dash CLASS 1A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 81 Allen, Ciera 10 Bardstown 26.94 27.32 2 10
2 93 Yocum, Victoria 08 Bardstown 27.10 27.52 2 8
3 40 Gernert, Lyle 10 Kentucky Country 29.58 29.53 2 6
4 131 King, Mary 07 Walden 29.40 30.03 2 4
5 21 Malloy, Latisha 08 Fort Knox 29.87 30.66 2 2
6 220 Floyd, Staci 12 Lou. Holy Cross 29.00 31.16 2 1
7 125 Holloway, Sarah 07 Walden 30.25 31.33 2
Girls 400 Meter Dash CLASS 1A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 93 Yocum, Victoria 08 Bardstown 1:01.48 1:01.71 2 10
2 91 Whitfield, Maggie 12 Bardstown 1:05.48 1:03.48 2 8
3 24 Tennant, Whitney 09 Fort Knox 1:07.53 1:09.32 2 6
4 8 Cote, Katie 09 St. Francis 1:15.36 1:20.91 2 4
Girls 800 Meter Run CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 214 Schum, Sara 10 Lou. Holy Cross 2:37.00 2:39.06 10
2 116 Musk, Flannery 10 Bethlehem 2:41.05 2:40.69 8
3 90 Wathen, Kaitlyn 08 Bardstown 2:41.93 2:46.62 6
4 83 Correro, Madison 09 Bardstown 2:44.10 2:49.04 4
5 207 Hardt, Elizabeth 10 Lou. Holy Cross 2:45.00 2:54.07 2
6 23 Salvetti, Autumn 08 Fort Knox 2:52.24 2:57.98 1
7 113 Walters, MaryNancy 11 Louisville Colle 3:06.27
8 8 Cote, Katie 09 St. Francis 3:31.01
Girls 1600 Meter Run CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 115 Musk, Angela 12 Bethlehem 5:53.54 5:47.09 10
2 90 Wathen, Kaitlyn 08 Bardstown 5:54.20 5:52.85 8
3 94 Welther, Jacey 07 Bardstown 5:48.30 5:54.41 6
4 214 Schum, Sara 10 Lou. Holy Cross 6:00.00 6:04.91 4
5 175 Bloyd, Brittany 10 Beth Haven 6:07.29 6:07.04 2
6 116 Musk, Flannery 10 Bethlehem 6:21.25 6:09.20 1
7 23 Salvetti, Autumn 08 Fort Knox 6:08.74 6:22.19
8 20 Lever, Katie 09 Fort Knox 6:38.59 6:43.11
Girls 3200 Meter Run CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 111 Bode, Sarah 09 Louisville Colle 12:32.78 12:35.47 10
2 94 Welther, Jacey 07 Bardstown 12:59.00 12:53.35 8
3 115 Musk, Angela 12 Bethlehem 12:53.50 13:07.13 6
4 90 Wathen, Kaitlyn 08 Bardstown 13:12.10 13:26.67 4
5 175 Bloyd, Brittany 10 Beth Haven 13:32.83 13:48.62 2
6 20 Lever, Katie 09 Fort Knox 14:14.13 14:08.51 1
7 128 Carothers, Lily 07 Walden 14:32.91 14:35.34
Girls 100 Meter Hurdles CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 40 Gernert, Lyle 10 Kentucky Country 17.94 18.80 10
2 16 Austin, Kiara 09 Fort Knox 16.34 19.21 8
3 99 Culver, Marina 10 Bardstown 18.30 20.58 6
Girls 300 Meter Hurdles CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 16 Austin, Kiara 09 Fort Knox 49.34 50.71 10
2 40 Gernert, Lyle 10 Kentucky Country 52.74 54.21 8
3 99 Culver, Marina 10 Bardstown 54.84 55.11 6
Girls 4x100 Meter Relay CLASS 1A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bardstown 51.74 52.24 10
1) 87 Rogers, Kourtney 11 2) 81 Allen, Ciera 10
3) 91 Whitfield, Maggie 12 4)
2 Fort Knox 55.93 57.09 8
1) 21 Malloy, Latisha 08 2) 34 Christler, Breyonna 08
3) 9 Williams, Kendra 12 4) 24 Tennant, Whitney 09
3 Holy Cross (Louisville) 59.20 1:00.66 6
1) 219 Zanone, Carrie 10 2) 207 Hardt, Elizabeth 10
3) 190 Hendrick, Brooke 09 4) 218 Wright, Sarah 11
Girls 4x200 Meter Relay CLASS 1A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bardstown 1:48.70 1:49.58 10
1) 87 Rogers, Kourtney 11 2) 84 Eggins, Ericha 12
3) 91 Whitfield, Maggie 12 4) 81 Allen, Ciera 10
2 Fort Knox 1:56.95 1:57.50 8
1) 21 Malloy, Latisha 08 2) 34 Christler, Breyonna 08
3) 9 Williams, Kendra 12 4) 24 Tennant, Whitney 09
3 Holy Cross (Louisville) 2:02.00 2:08.68 6
1) 220 Floyd, Staci 12 2) 207 Hardt, Elizabeth 10
3) 219 Zanone, Carrie 10 4) 218 Wright, Sarah 11
Girls 4x400 Meter Relay CLASS 1A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bardstown 4:25.42 10
1) 91 Whitfield, Maggie 12 2) 82 Cecil, Hanna 09
3) 95 Rogers, Karis 08 4) 93 Yocum, Victoria 08
2 Holy Cross (Louisville) 4:39.00 4:32.06 8
1) 214 Schum, Sara 10 2) 219 Zanone, Carrie 10
3) 220 Floyd, Staci 12 4) 210 Roarx, Lindsey 11
3 Fort Knox 4:37.26 4:35.63 6
1) 16 Austin, Kiara 09 2) 24 Tennant, Whitney 09
3) 23 Salvetti, Autumn 08 4) 19 Benjamin, Tiana 11
Girls 4x800 Meter Relay CLASS 1A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bardstown 11:04.00 11:06.28 10
1) 89 Seaman, Christine 08 2) 83 Correro, Madison 09
3) 94 Welther, Jacey 07 4) 90 Wathen, Kaitlyn 08
2 Holy Cross (Louisville) 11:48.39 8
1) 214 Schum, Sara 10 2) 207 Hardt, Elizabeth 10
3) 190 Hendrick, Brooke 09 4) 219 Zanone, Carrie 10
3 Fort Knox 12:10.23 13:07.93 6
1) 13 Nuckols, Anna 10 2) 20 Lever, Katie 09
3) 36 Johnson, Faith 07 4) 23 Salvetti, Autumn 08
Girls High Jump CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 85 Leachman, Allison 09 Bardstown 4-10.00 4-08.00 10
2 19 Benjamin, Tiana 11 Fort Knox 4-08.00 4-06.00 8 O
3 16 Austin, Kiara 09 Fort Knox 4-08.00 J4-06.00 6 XX0
4 209 Hazelwood, Lynsey 09 Lou. Holy Cross 4-08.00 4-04.00 4 O
5 220 Floyd, Staci 12 Lou. Holy Cross 4-08.00 J4-04.00 2 XO
6 133 DeLor, Kelly 08 Walden 4-05.00 J4-04.00 1 XXO
7 101 Wickliffe, Pashia 10 Bardstown 4-08.00 4-02.00
Girls Pole Vault CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 102 Ahern, Brooke 12 Bardstown 7-06.00 7-00.00 10
2 96 Shannon, Kori 12 Bardstown 7-00.00 6-00.00 8
Girls Long Jump CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 19 Benjamin, Tiana 11 Fort Knox 15-10.50 14-10.25 10
2 209 Hazelwood, Lynsey 09 Lou. Holy Cross 13-10.00 13-11.00 8
3 210 Roarx, Lindsey 11 Lou. Holy Cross 14-10.00 13-09.50 6 2nd jump 13'6.25"
4 95 Rogers, Karis 08 Bardstown 13-09.00 J13-09.50 4 2nd jump 13'2.5"
5 101 Wickliffe, Pashia 10 Bardstown 13-09.00 13-02.50 2
6 17 Thomas, Chasity 09 Fort Knox 11-10.00 12-05.75 1
7 134 Reikes, Hannah 09 Walden 13-11.50 11-10.00
Girls Triple Jump CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 19 Benjamin, Tiana 11 Fort Knox 33-08.75 33-02.00 10
2 210 Roarx, Lindsey 11 Lou. Holy Cross 31-00.00 31-00.50 8
3 209 Hazelwood, Lynsey 09 Lou. Holy Cross 29-10.00 30-05.00 6
4 17 Thomas, Chasity 09 Fort Knox 28-10.00 29-00.50 4
5 40 Gernert, Lyle 10 Kentucky Country 29-07.00 28-06.00 2
6 101 Wickliffe, Pashia 10 Bardstown 27-10.00 27-02.50 1
7 85 Leachman, Allison 09 Bardstown 30-04.00 25-11.00
-- 133 DeLor, Kelly 08 Walden 24-02.00 FOUL
Girls Shot Put CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 210 Roarx, Lindsey 11 Lou. Holy Cross 29-00.00 28-00.00 10
2 100 Polin, Brittany 12 Bardstown 28-05.00 27-08.00 8
3 132 Kunz, Maranda 08 Walden 29-05.00 26-00.00 6
4 103 Leonard, Faith 12 Bardstown 26-05.00 24-03.00 4
5 215 Abell, Brittinee 11 Lou. Holy Cross 25-00.00 23-07.50 2
6 41 Beam, Kelly 12 Kentucky Country 20-08.00 19-03.00 1
7 22 Owens, Courtney 09 Fort Knox 19-01.00 19-00.00
Girls Discus Throw CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 97 Ackley, Jenna 09 Bardstown 86-06 84-04 10
2 132 Kunz, Maranda 08 Walden 78-01 79-07 8
3 215 Abell, Brittinee 11 Lou. Holy Cross 80-00 73-00 6
4 103 Leonard, Faith 12 Bardstown 52-06 64-08 4
5 22 Owens, Courtney 09 Fort Knox 73-07 64-04 2
6 41 Beam, Kelly 12 Kentucky Country 64-03 62-07 1
7 113 Walters, MaryNancy 11 Louisville Colle 55-10
8 217 Jacoby, Sarah 09 Lou. Holy Cross 60-00 51-02
Boys 100 Meter Dash CLASS 1A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 73 Grundy, Dairean 12 Bardstown 11.40 11.66 2 10
2 26 Brown, Quensie 09 Fort Knox 11.74 11.80 2 8
3 4 Scott, Darnell 11 St. Francis 11.80 12.08 2 6
4 192 Martin, Chase 12 Lou. Holy Cross 11.70 12.23 2 4
5 51 Summers, Sam 10 Kentucky Country 11.95 12.30 2 2
6 60 Cissell, Quentez 11 Bardstown 12.04 12.40 2 1
7 141 Wills, Stephen 10 Whitefield Acad. 11.70 12.50 2
8 28 Etheridge, Brian 09 Fort Knox 13.30 13.60 1
9 185 Grant, JT 09 DeSales 13.99 13.97 1
Boys 200 Meter Dash CLASS 1A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 61 Edelen, Damian 12 Bardstown 23.30 24.15 2 10
2 181 Ward, Jeff 10 DeSales 24.62 24.45 2 8
3 107 Nidiffer, Brandon 11 Louisville Colle 24.85 25.02 2 6
4 4 Scott, Darnell 11 St. Francis 25.20 25.19 2 4
5 192 Martin, Chase 12 Lou. Holy Cross 24.00 25.45 2 2
6 51 Summers, Sam 10 Kentucky Country 25.74 25.81 1 1
7 141 Wills, Stephen 10 Whitefield Acad. 26.60 26.06 1
8 26 Brown, Quensie 09 Fort Knox 23.84 27.09 2
9 124 Holloway, Guy 08 Walden 26.36 27.42 1
10 187 Underwood, Russell 09 DeSales 27.70 28.96 1
Boys 400 Meter Dash CLASS 1A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 61 Edelen, Damian 12 Bardstown 51.90 52.15 2 10
2 181 Ward, Jeff 10 DeSales 53.91 53.35 2 8
3 70 Lyvers, Ben 10 Bardstown 54.01 53.69 2 6
4 29 Hancock, Xavier 10 Fort Knox 53.64 54.35 2 4
5 49 Weishar, James 12 Kentucky Country 55.54 54.45 2 2
6 46 Kaczmarek, Kirk 09 Kentucky Country 56.14 54.49 2 1
7 123 Reed, Lance Bethlehem 58.12 57.65 1
8 31 Malloy, Corey 09 Fort Knox 56.99 58.56 2
9 139 Sieg, Ethan 09 Whitefield Acad. 57.10 1:01.79 2
10 119 Reyna, Alex 10 Bethlehem 1:00.50 1:02.65 1
11 201 Mitchell, Damek 11 Lou. Holy Cross 1:00.00 1:04.84 1
12 3 Mohamood, Abdul 09 St. Francis 1:06.81 1
13 5 Cote, Griffin 09 St. Francis 1:08.62 1
14 216 Hunt, Austin 10 Lou. Holy Cross 1:00.00 1:08.89 1
Boys 800 Meter Run CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 64 Kahleifeh, Adam 11 Bardstown 1:58.80 2:03.36 10
2 65 Kays, Jonathan 12 Bardstown 2:04.40 2:05.82 8
3 106 Mattingly, Drew 11 Louisville Colle 2:10.73 2:10.94 6
4 183 McConnell, Atom 11 DeSales 2:07.94 2:12.04 4
5 121 Clements, Alex 12 Bethlehem 2:16.10 2:17.55 2
6 205 Ray, Collin 10 Lou. Holy Cross 2:15.00 2:18.08 1
7 114 Goldstein, Phillip 11 Louisville Colle 2:19.01
8 120 Riney, Thomas 11 Bethlehem 2:20.25 2:19.11
9 33 Salvetti, Daniel 11 Fort Knox 2:14.22 2:22.82
10 179 Barney, Shawn 10 DeSales 2:26.95 2:23.22
11 204 Millay, Gabe 12 Lou. Holy Cross 2:20.00 2:38.42
Boys 1600 Meter Run CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 64 Kahleifeh, Adam 11 Bardstown 4:44.50 4:37.66 10
2 202 Perronie, Dominic 10 Lou. Holy Cross 4:45.00 4:41.45 8
3 183 McConnell, Atom 11 DeSales 4:56.90 4:50.46 6
4 76 Lanham, Paul 11 Bardstown 5:03.90 4:55.60 4
5 121 Clements, Alex 12 Bethlehem 5:12.20 4:58.95 2
6 143 Vincent, Drew 09 Whitefield Acad. 4:56.78 5:03.22 1
7 205 Ray, Collin 10 Lou. Holy Cross 5:15.00 5:05.87
8 33 Salvetti, Daniel 11 Fort Knox 5:09.64 5:08.03
9 45 James, Frank 09 Kentucky Country 5:08.19 5:11.11
10 118 McMahan, Chuck 09 Bethlehem 5:30.25 5:21.87
-- 129 Wunsch, Jake 07 Walden 5:25.00 DQ lane violation
Boys 3200 Meter Run CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 64 Kahleifeh, Adam 11 Bardstown 10:45.22 10:16.38 10
2 202 Perronie, Dominic 10 Lou. Holy Cross 10:17.00 10:16.81 8
3 104 Burke, John 10 Louisville Colle 10:41.76 10:32.54 6
4 143 Vincent, Drew 09 Whitefield Acad. 11:19.40 11:01.32 4
5 76 Lanham, Paul 11 Bardstown 11:22.50 11:13.20 2
6 208 Snodgress, Matthew 10 Lou. Holy Cross 11:26.00 11:29.75 1
7 33 Salvetti, Daniel 11 Fort Knox 11:29.82
8 118 McMahan, Chuck 09 Bethlehem 11:38.50 11:34.16
9 183 McConnell, Atom 11 DeSales 11:06.70 12:48.62
10 127 Spear, Ben 07 Walden 12:50.75 12:58.01
11 180 Kuchenbrod, Andrew 10 DeSales 14:03.84 14:42.67
Boys 110 Meter Hurdles CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 27 Edwards, Courtney 11 Fort Knox 14.64 14.92 10
2 71 McCarty, Nick 11 Bardstown 17.20 17.27 8
3 182 Mattingly, Troy 11 DeSales 18.54 18.41 6
4 200 Valdez, Robbie 10 Lou. Holy Cross 18.50 19.39 4
5 78 Walker, Anthony 09 Bardstown 21.30 20.16 2
6 184 Tinnell, James 12 DeSales 19.10 20.19 1
Boys 300 Meter Hurdles CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 27 Edwards, Courtney 11 Fort Knox 39.64 39.94 10
2 67 Leachman, Jacob 12 Bardstown 42.01 42.96 8
3 71 McCarty, Nick 11 Bardstown 44.24 44.61 6
4 182 Mattingly, Troy 11 DeSales 45.81 45.40 4
5 200 Valdez, Robbie 10 Lou. Holy Cross 45.00 47.08 2
6 184 Tinnell, James 12 DeSales 51.50 51.68 1
Boys 4x100 Meter Relay CLASS 1A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bardstown 46.90 46.26 10
1) 56 Downs, TJ 12 2) 72 Phillips, DeAngelo 12
3) 73 Grundy, Dairean 12 4) 62 Edelen, Sean 12
2 Fort Knox 46.83 46.93 8
1) 29 Hancock, Xavier 10 2) 38 Fed, Antonio 12
3) 18 Jones, Alex 10 4) 26 Brown, Quensie 09
3 Kentucky Country Day 48.10 47.97 6
1) 43 Stoess, Beau 12 2) 51 Summers, Sam 10
3) 48 Ghasem, Wesley 12 4) 49 Weishar, James 12
4 DeSales 59.60 54.60 4
1) 179 Barney, Shawn 10 2) 185 Grant, JT 09
3) 177 Sivado, Eric 10 4) 187 Underwood, Russell 09
Boys 4x200 Meter Relay CLASS 1A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bardstown 1:34.00 1:34.12 10
1) 69 Willett, JP 11 2) 60 Cissell, Quentez 11
3) 72 Phillips, DeAngelo 12 4) 61 Edelen, Damian 12
2 Fort Knox 1:38.13 1:38.24 8
1) 29 Hancock, Xavier 10 2) 38 Fed, Antonio 12
3) 18 Jones, Alex 10 4) 26 Brown, Quensie 09
3 Holy Cross (Louisville) 1:36.00 1:39.43 6
1) 192 Martin, Chase 12 2) 194 Hazelwood, Chad 12
3) 195 Durbin, Zach 11 4) 197 Vittitoe, Skyler 11
-- Kentucky Country Day 1:40.30 DNF
1) 43 Stoess, Beau 12 2) 51 Summers, Sam 10
3) 48 Ghasem, Wesley 12 4) 46 Kaczmarek, Kirk 09
-- DeSales 2:06.17 DQ zone violation
1) 187 Underwood, Russell 09 2) 177 Sivado, Eric 10
3) 180 Kuchenbrod, Andrew 10 4) 176 Tinnell, Dustin 09
Boys 4x400 Meter Relay CLASS 1A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bardstown 3:35.48 3:37.56 10
1) 65 Kays, Jonathan 12 2) 67 Leachman, Jacob 12
3) 4) 61 Edelen, Damian 12
2 Fort Knox 3:42.45 3:43.23 8
1) 31 Malloy, Corey 09 2) 30 Johnson, Torre 09
3) 29 Hancock, Xavier 10 4)
3 Kentucky Country Day 3:50.93 3:43.86 6
1) 53 Liebman, Jared 07 2) 46 Kaczmarek, Kirk 09
3) 45 James, Frank 09 4) 48 Ghasem, Wesley 12
4 Holy Cross (Louisville) 3:55.00 3:56.65 4
1) 205 Ray, Collin 10 2) 204 Millay, Gabe 12
3) 200 Valdez, Robbie 10 4) 198 Schonburg, Cody 10
5 Bethlehem 4:12.40 2
1) 120 Riney, Thomas 11 2) 119 Reyna, Alex 10
3) 117 Powerleau, Drew 09 4) 121 Clements, Alex 12
6 DeSales 4:16.00 4:28.68 1
1) 179 Barney, Shawn 10 2) 184 Tinnell, James 12
3) 177 Sivado, Eric 10 4) 187 Underwood, Russell 09
Boys 4x800 Meter Relay CLASS 1A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bardstown 8:27.40 8:39.53 10
1) 67 Leachman, Jacob 12 2) 59 Hubbard, Justin 09
3) 65 Kays, Jonathan 12 4) 64 Kahleifeh, Adam 11
2 DeSales 9:04.88 8:51.29 8
1) 182 Mattingly, Troy 11 2) 181 Ward, Jeff 10
3) 179 Barney, Shawn 10 4) 183 McConnell, Atom 11
3 Kentucky Country Day 9:39.75 9:01.16 6
1) 45 James, Frank 09 2) 46 Kaczmarek, Kirk 09
3) 43 Stoess, Beau 12 4) 49 Weishar, James 12
4 Holy Cross (Louisville) 9:00.00 9:18.57 4
1) 202 Perronie, Dominic 10 2) 205 Ray, Collin 10
3) 208 Snodgress, Matthew 10 4) 204 Millay, Gabe 12
5 Bethlehem 9:35.53 2
1) 120 Riney, Thomas 11 2) 119 Reyna, Alex 10
3) 118 McMahan, Chuck 09 4) 121 Clements, Alex 12
6 Fort Knox 9:19.26 10:01.22 1
1) 33 Salvetti, Daniel 11 2) 32 Patrick, Josh 11
3) 31 Malloy, Corey 09 4) 30 Johnson, Torre 09
Boys High Jump CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 71 McCarty, Nick 11 Bardstown 5-10.00 6-00.00 10
2 194 Hazelwood, Chad 12 Lou. Holy Cross 6-04.00 5-10.00 8
3 62 Edelen, Sean 12 Bardstown 6-02.00 5-08.00 6
4 2 Betts, Dominique 12 St. Francis 5-08.00 5-06.00 3 0- no misses
4 48 Ghasem, Wesley 12 Kentucky Country 5-10.00 5-06.00 3 0 - no misses
6 197 Vittitoe, Skyler 11 Lou. Holy Cross 5-10.00 J5-06.00 1 O- miss at 5'4
7 182 Mattingly, Troy 11 DeSales 5-06.00 J5-06.00 XXO
8 107 Nidiffer, Brandon 11 Louisville Colle 5-04.00
Boys Pole Vault CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 75 Shrewsbury, John 12 Bardstown 12-00.00 11-06.00 10
2 69 Willett, JP 11 Bardstown 12-06.00 8-00.00 8
Boys Long Jump CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 27 Edwards, Courtney 11 Fort Knox 20-11.50 20-06.00 10
2 72 Phillips, DeAngelo 12 Bardstown 18-11.75 19-08.25 8
3 4 Scott, Darnell 11 St. Francis 18-07.00 18-10.25 6
4 73 Grundy, Dairean 12 Bardstown 20-05.50 18-07.50 4
5 197 Vittitoe, Skyler 11 Lou. Holy Cross 19-10.00 17-09.75 2
6 195 Durbin, Zach 11 Lou. Holy Cross 17-11.00 17-04.50 1
7 2 Betts, Dominique 12 St. Francis 18-06.00 16-10.00
8 30 Johnson, Torre 09 Fort Knox 17-07.50 16-05.50
9 139 Sieg, Ethan 09 Whitefield Acad. 15-04.00 14-10.25
Boys Triple Jump CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 27 Edwards, Courtney 11 Fort Knox 45-07.00 42-08.50 10
2 68 Phillips, DeMarco 12 Bardstown 40-07.00 41-00.50 8
3 63 Hickman, Jordan 12 Bardstown 39-05.00 40-10.50 6
4 2 Betts, Dominique 12 St. Francis 39-09.75 38-05.50 4
5 107 Nidiffer, Brandon 11 Louisville Colle 37-09.50 2
6 30 Johnson, Torre 09 Fort Knox 37-05.00 36-10.50 1
7 197 Vittitoe, Skyler 11 Lou. Holy Cross 39-10.00 36-09.00
8 48 Ghasem, Wesley 12 Kentucky Country 37-04.00 36-03.00
9 195 Durbin, Zach 11 Lou. Holy Cross 35-00.00 34-06.50
10 184 Tinnell, James 12 DeSales 33-04.00 33-03.50
11 130 Davis, William 08 Walden 29-03.00 27-05.50
12 185 Grant, JT 09 DeSales 27-02.00 25-09.50
Boys Shot Put CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 186 Booth, Michael 12 DeSales 43-04.00 44-00.00 10
2 79 Phillips, Rashaun 12 Bardstown 41-03.00 42-08.50 8
3 44 Cohen, Reed 10 Kentucky Country 41-11.00 42-06.50 6
4 42 Speed, Marc 12 Kentucky Country 40-06.75 40-08.00 4
5 74 McMakin, Dominique 11 Bardstown 40-00.00 37-00.50 2
6 122 Wtmpsett, Luke Bethlehem 37-02.00 36-08.00 1
7 199 Glass, Jeremy 09 Lou. Holy Cross 35-00.00 35-00.00
8 196 Hans, Matt 11 Lou. Holy Cross 36-00.00 32-08.00
9 38 Fed, Antonio 12 Fort Knox 36-02.00 32-03.00
10 37 Malloy, Kevin 12 Fort Knox 36-00.00 31-04.00
11 136 Chapman, Gabe 09 Whitefield Acad. 30-00.50 29-08.00
12 135 Bowles, Charles 11 Walden 29-09.00 27-08.50
13 140 Allen, Matt 09 Whitefield Acad. 25-04.50 23-07.00
14 1 Altman, Dan 09 St. Francis 22-03.00 20-04.50
15 6 Beard, Eli 09 St. Francis 17-07.50 16-09.50
Boys Discus Throw CLASS 1A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 42 Speed, Marc 12 Kentucky Country 136-00 136-00 10
2 79 Phillips, Rashaun 12 Bardstown 112-07 127-07 8
3 44 Cohen, Reed 10 Kentucky Country 118-06 121-02 6
4 122 Wtmpsett, Luke Bethlehem 118-10 119-02 4
5 196 Hans, Matt 11 Lou. Holy Cross 115-00 112-09 2
6 186 Booth, Michael 12 DeSales 09-00.50 111-04 1
7 77 Mattingly, Keith 10 Bardstown 99-03 101-04
8 37 Malloy, Kevin 12 Fort Knox 83-08 83-04
9 199 Glass, Jeremy 09 Lou. Holy Cross 90-00 81-05
10 135 Bowles, Charles 11 Walden 76-06 74-06
11 136 Chapman, Gabe 09 Whitefield Acad. 77-08 69-06
12 137 Center, Jacob 09 Whitefield Acad. 53-07 57-05
13 1 Altman, Dan 09 St. Francis 42-04 41-10
14 6 Beard, Eli 09 St. Francis 38-11 40-01
Women - CLASS 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Bardstown 203 2) Fort Knox 107
3) Holy Cross (Louisville) 97 4) Kentucky Country Day 28
5) Bethlehem 25 6) Walden 22
7) Louisville Collegiate 10 8) Beth Haven 4
8) St. FRANCIS 4
Men - CLASS 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Bardstown 223 2) Fort Knox 78
3) DeSales 62 4) Holy Cross (Louisville) 58
5) Kentucky Country Day 53 6) St. FRANCIS 23
7) Louisville Collegiate 20 8) Bethlehem 13
9) Whitefield Academy 5