Complete Results

Licensed to Marshall County High School
                                       Hy-Tek's Meet Manager 4/11/2009 09:21 PM
               13th Annual Invitational of the South - 4/11/2009               
                          Marshall County High School                          
                                  Benton, KY                                   
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 12.13  1997        Danielle Carruthers, Paducah Tilghman       
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shanice Carbon            11 Owensboro                12.50   6   10  
  2 Mariah Murphy             12 Owensboro                12.68   6    8  
  3 DeAudrea Horne               Paducah Tilghman         12.85   6    6  
  4 Lauren Parrish            11 Union County             13.17   4    5  
  5 Rachell Cannady           10 Hopkinsville             13.24   6    4  
  6 Courtney Flowers          11 Carbondale               13.28   5    3  
  7 Jourdan Lewis             10 Fort Campbell            13.33   5    2  
  8 Leslie Hood                  Marshall County          13.39   6    1  
  9 Kendra Cooper             11 Union County             13.55   3 
 10 Hannah Weil               10 Carbondale               13.59   3 
 11 Davianna Parm             12 Apollo                   13.76   4 
 12 Alex McClanahan           12 Mayfield                 13.92   5 
 13 Brittany Martin              Marshall County          13.92   5 
 14 Meghan Sallee             09 Daviess County           13.95   5 
 15 DeSherica Edwards         09 Hopkinsville             14.08   6 
 16 Ramsey Keaton             09 Daviess County           14.13   4 
 17 Lakia McKenzie            10 Apollo                   14.13   3 
 18 Precious Goodwin          10 Fort Campbell            14.21   4 
 19 Tori Mitchell             11 Livingston Cen           14.31   3 
 20 Ariel Hawkins             11 Dyersburg                14.32   5 
 21 Anna Naegler              11 D C H S Girls            14.42   4 
 22 Aneta Sloma               09 Livingston Cen           14.65   3 
 23 Ariel Long                   Heath                    14.77   2 
 24 Yuko Biggers              12 Mayfield                 15.20   5 
 25 Tiffany Clark             11 D C H S Girls            15.49   2 
 26 Madison Alton             11 Calloway County          15.53   2 
 27 Christina Duncan             Murray                   15.55   1 
 28 Marina Sailing               Muhlenberg North         15.84   1 
 29 Alejandra Garcia             Heath                    15.86   1 
 30 Missy Tate                09 Carbondale              x15.90   4 
 31 Kara Ferguson                Muhlenberg North         16.96   1 
 -- Kristen Martin            09 Marshall B                  DQ   3 
 -- Bria Taylor               10 Dyersburg                   DQ   6  false start
 -- Erin Jones                11 Calloway County             DQ   2  false start
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 25.04  2005        Lynette Rives, Rossview (TN)                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 DeAudrea Horne               Paducah Tilghman         26.30   6   10  
  2 Bria Taylor               10 Dyersburg                26.78   6    8  
  3 Mariah Murphy             12 Owensboro                27.05   6    6  
  4 Jourdan Lewis             10 Fort Campbell            27.80   5    5  
  5 Rachell Cannady           10 Hopkinsville             28.62   6    4  
  6 Rachel Rushing            09 Fort Campbell            28.66   4    3  
  7 Sade Greer                08 Owensboro                28.80   4    2  
  8 Shanda Legette            09 Christian County         28.99   5    1  
  9 Meghan Sallee             09 Daviess County           29.04   5 
 10 Kendra Cooper             11 Union County             29.41   3 
 11 Ariel Hawkins             11 Dyersburg                29.50   4 
 12 Davianna Parm             12 Apollo                   29.52   5 
 13 Gracey Bailey             11 Benton                   29.80   4 
 14 Shay Reid                 09 Carbondale               29.87   5 
 15 Chelsea Glasco            10 Carbondale               29.91   5 
 16 Asia Powell               07 Mayfield                 30.36   6 
 17 Katie Darnall             11 Marshall County          30.78   4 
 18 Lakia McKenzie            10 Apollo                   30.84   3 
 19 Anna Naegler              11 D C H S Girls            31.36   3 
 20 Tonya Wilson              12 Union County             31.96   1 
 21 Kennedy Crawford          10 Calloway County          32.16   2 
 22 Maggie Sloma              08 Livingston Cen           32.19   2 
 23 Zori Taylor                  Murray                   32.39   4 
 24 Breanna Ray               09 Apollo                  x32.43   3 
 25 DeSherica Edwards         09 Hopkinsville             32.53   6 
 26 Hannah Simmons            09 Calloway County          33.25   2 
 27 Brittany Clark            11 D C H S Girls            33.88   2 
 28 Allison Clinger           08 Livingston Cen           34.05   2 
 29 Sarah Vincent                Muhlenberg North         34.30   2 
 30 Mackenzie Clark           09 Daviess County           35.15   1 
 31 Allie Poole                  Muhlenberg North         40.39   1 
 
Girls 400 Meter Run
==========================================================================
 Meet Record: # 57.50  1999        Tineisha Davis, Madisonville N. Hopkins     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 DeAudrea Horne               Paducah Tilghman       1:00.75   6   10  
  2 Britney Mosley            11 Dyersburg              1:02.63   6    8  
  3 Keondra Moore             09 Carbondale             1:03.98   6    6  
  4 Taylor Lawrence           08 Owensboro              1:04.13   4    5  
  5 Lauren Parrish            11 Union County           1:04.16   5    4  
  6 Kirsten Amorine           11 Fort Campbell          1:04.83   6    3  
  7 Kelsey Hofmann            12 Daviess County         1:05.34   6    2  
  8 Victoria Bowman           07 Owensboro              1:06.40   5    1  
  9 Ashley Such               12 Fort Campbell          1:06.72   4 
 10 Abby Futrell              09 Calloway County        1:07.06   6 
 11 Brittney McCarthy         12 Apollo                 1:07.15   4 
 12 Rachel Gauldin            09 Dyersburg              1:07.37   5 
 13 Gracey Bailey             11 Benton                 1:07.65   4 
 14 Darbi Ellis               09 Carbondale             1:07.84   3 
 15 Aunye Christian           07 Hopkinsville           1:08.26   5 
 16 Salina Lajeret               Murray                 1:09.63   4 
 17 Cammie Jo Bolin              Murray                 1:10.06   2 
 18 Mary Springer                Marshall County        1:10.31   4 
 19 Cathrine Dawson           08 Henderson Co           1:10.46   1 
 20 Payton Strode             06 Hopkinsville           1:10.64   3 
 21 Sumer Starks              11 Calloway County        1:11.23   3 
 22 Breanna Ray               09 Apollo                 1:11.32   4 
 23 Jansen Barrett               Marshall County        1:11.52   3 
 24 Emily Holmes              11 Christian County       1:13.12   3 
 25 Rachel Beliles            07 Muhlenberg South       1:13.27   2 
 26 Katie Manzanares          08 Christian County       1:13.60   6 
 27 Aerika Wood               08 Livingston Cen         1:13.70   2 
 28 Madison Poore             07 Muhlenberg South       1:14.89   2 
 29 Alexa Lamar               10 D C H S Girls          1:17.76   2 
 30 Kristen O'Nan             09 Henderson Co           1:21.28   1 
 31 Caitlin Grogan               Livingston Cen         1:21.45   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 2:19.71  2002        Kristen Hoogheem, Marquette (MO)          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Madison Hale              12 Daviess County         2:27.36    10  
  2 Karra Jones               12 Calloway County        2:37.44     8  
  3 Ashley Such               12 Fort Campbell          2:41.68     6  
  4 Alex Cooper               11 Apollo                 2:43.35     5  
  5 Lacey Gibson              10 Carbondale             2:44.28     4  
  6 Natasha Trimm                Lyon County            2:44.71     3  
  7 Elizabeth Bumpas          09 Dyersburg              2:46.11     2  
  8 Sarah Byars               12 Dyersburg              2:47.56     1  
  9 Heidi Wedding             10 Apollo                 2:47.71  
 10 Josie Stewart             10 Hopkinsville           2:49.08  
 11 Brooke Patton             10 Carbondale             2:49.59  
 12 Kaylie Hester              8 Henderson Co           2:49.77  
 13 Emily Holmes              11 Christian County       2:51.15  
 14 Megan Hale                12 Daviess County         2:51.38  
 15 Megan Summers             12 Calloway County        2:51.90  
 16 Zori Taylor                  Murray                 2:52.40  
 17 Katie Manzanares          08 Christian County       2:52.46  
 18 Kayla Kitchens            10 Livingston Cen         2:53.00  
 19 Liz Axtell                08 Muhlenberg South       2:53.68  
 20 Hannah Hughes             09 Owensboro              2:53.87  
 21 Lauren Sirls              08 Marshall County        2:55.34  
 22 Salina Lajeret               Murray                 2:59.20  
 23 Cynthia Maglansang           St. Mary               2:59.26  
 24 Morgan Dunlevy               Fort Campbell          3:00.73  
 25 Taylor Derenzo            10 Owensboro              3:01.65  
 26 Kristyn Hooper            10 Muhlenberg North       3:04.27  
 27 Kaitlyn Hooper            10 Muhlenberg North       3:07.83  
 28 Embra Hawkins             10 Muhlenberg South       3:09.95  
 29 Hayley Webb               09 Benton                 3:12.10  
 30 Kayla Duncan              11 Henderson Co           3:18.06  
 31 Teah May                     Hopkinsville           3:27.33  
 
Girls 1600 Meter Run Frosh
=======================================================================
 Meet Record: # 5:39.94  2003        Emily Erickson, Daviess County            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaylie Hester              8 Henderson Co           6:00.71    10  
  2 Natasha Trimm                Lyon County            6:02.99     8  
  3 Ashley Roethemeier        09 Daviess County         6:04.93     6  
  4 Kali Vincent              07 Muhlenberg South       6:18.37     5  
  5 Anessa Brosman            09 Union County           6:19.26     4  
  6 Morgan Dunlevy               Fort Campbell          6:23.13     3  
  7 Melanie McKendree         09 Marshall County        6:31.63     2  
  8 Cathrine Dawson           08 Henderson Co           6:35.59     1  
  9 Sara Miller               09 Benton                 6:37.13  
 10 Frankie Mullen            08 Hopkinsville           6:38.65  
 11 Hannah Owens              09 Marshall County        6:42.50  
 12 Emily Ward                   Fort Campbell          6:44.39  
 13 Kirsten Ivy               08 Marshall B             6:45.84  
 14 Rachel Holmes             06 Christian County       6:47.61  
 15 Kristen Pendley           07 Muhlenberg South       6:48.03  
 16 Lauren Sirls              08 Marshall B             6:50.35  
 17 Heatherly Paschall           Murray                 7:01.58  
 18 Sarah Pinson              09 Hopkinsville           7:16.65  
 19 Kirsten Cairel            09 Benton                 7:24.09  
 20 Sarah Bartholomew         09 Carbondale             7:45.29  
 -- Megan Brown                  Livingston Cen             DNF  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 5:09.54  2002        Laura Piper, Marquette (MO)               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Madison Hale              12 Daviess County         5:25.10    10  
  2 Crystal Wells             10 Carmi                  5:47.60     8  
  3 Kaycee Grimes             09 Fort Campbell          5:49.14     6  
  4 Lacey Gibson              10 Carbondale             5:51.22     5  
  5 Sydney Settle             10 D C H S Girls          6:06.22     4  
  6 Maddie White              11 Union County           6:07.78     3  
  7 Lindsey Mathis            08 Muhlenberg South       6:13.22     2  
  8 Ellen Esling              11 Carbondale             6:13.37     1  
  9 Katharine Stodghill       11 Apollo                 6:14.39  
 10 Haley Potts               10 Owensboro              6:17.02  
 11 Raley Owens               11 Apollo                 6:19.01  
 12 Megan Summers             12 Calloway County        6:20.10  
 13 Sara Miles                10 Benton                 6:24.92  
 14 Hannah Austin             10 Dyersburg              6:40.98  
 15 Ashley Baker              09 Hopkinsville           7:52.80  
 -- Sarah Pinson              09 Hopkinsville                NT  
 -- Zori Taylor                  Murray                      NT  
 -- Tory Fehrenbacher         09 Marshall County             NT  
 -- Kristyn Hooper            10 Muhlenberg North            NT  
 -- Heatherly Paschall           Murray                      NT  
 -- Cassie Creason            10 Marshall County             NT  
 -- Kaitlyn Hooper            10 Muhlenberg North            NT  
 -- Sarah Cannon              10 Owensboro                   NT  
 -- Sarah Lewis               11 Daviess County              NT  
 -- Tori Belford              10 Carmi                       NT  
 -- Sammi Bybee               10 Benton                      NT  
 -- Takina Scott              11 Calloway County             NT  
 -- Kayla Duncan              11 Henderson Co                NT  
 -- Mirena Cissell               Heath                       NT  
 -- Embra Hawkins             10 Muhlenberg South            NT  
 -- Zhanna Trimm                 Lyon County                DNF  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 11:03.97  2000        Sara Graybill, Daviess County            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Crystal Wells             10 Carmi                 12:16.66    10  
  2 Kaycee Grimes             09 Fort Campbell         12:45.68     8  
  3 Lacey Gibson              10 Carbondale            12:58.74     6  
  4 Lindsey Mathis            08 Muhlenberg South      13:03.07     5  
  5 Sydney Settle             10 D C H S Girls         13:06.12     4  
  6 Kali Vincent              07 Muhlenberg South      13:06.95     3  
  7 Ellen Esling              11 Carbondale            13:21.37     2  
  8 Maddie White              11 Union County          13:37.62     1  
  9 Ashtin Flener             09 Apollo                13:38.41  
 10 Taylor Owens              11 Apollo                13:44.70  
 11 Haley Potts               10 Owensboro             13:46.84  
 12 Kelsey Gray               10 Calloway County       14:05.65  
 13 Hannah Austin             10 Dyersburg             14:06.54  
 14 Anessa Brosman            09 Union County          14:15.48  
 15 Sara Miles                10 Benton                14:16.13  
 16 Erica Berhow              11 Calloway County       14:24.32  
 17 Sarah Lewis               11 Daviess County        14:31.55  
 18 Caroline Pinson           06 Hopkinsville          14:49.12  
 19 Kim Jones                    Murray                14:55.14  
 20 Mirena Cissell               Heath                 14:56.90  
 21 Frankie Mullen            08 Hopkinsville          15:10.12  
 22 Melinda Miller            12 Benton                15:18.87  
 23 Sarah Wooten                 Murray                17:02.35  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: # 14.24  1998        Danielle Carruthers, Paducah Tilghman       
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sydney Potts              10 Benton                   16.13   5   10  
  2 Lauren Miller             09 Marshall B               16.92   5    8  
  3 Miriah Cissell               Heath                    17.12   5    6  
  4 Leslie Hood                  Marshall County          17.14   5    5  
  5 Brittany Martin              Marshall County          17.52   5    4  
  6 Jessica Crafton           12 Henderson Co             17.52   5    3  
  7 Jasmine Craft             11 Fort Campbell            17.73   4    2  
  8 Brandi Roebuck            11 Owensboro                18.57   4    1  
  9 Chanelle Crank            11 Fort Campbell            18.64   3 
 10 Rachel Gauldin            09 Dyersburg                18.66   4 
 11 Emily Chrisman            10 Calloway County          18.71   3 
 12 Emily Bouchard            11 Daviess County           18.88   4 
 13 Morgan Hildebrandt        09 Daviess County           19.20   3 
 14 Crystal Iwuagwu           11 Carbondale               19.73   5 
 15 Aneta Sloma               09 Livingston Cen           19.90   3 
 16 Britney Hubbard           12 Mayfield                 20.10   2 
 17 Dasia Cowherd             09 Owensboro                20.90   2 
 18 Tracey Strader               Muhlenberg North         21.21   1 
 19 Ali Ishman                11 Carbondale               21.32   3 
 20 Christina Duncan             Murray                   21.85   1 
 21 Alejandra Garcia             Heath                    22.49   1 
 22 Kristen O'Nan             09 Henderson Co             23.04   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: # 46.19  4/12/2008   Sharika Smith, Fulton County                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jessica Crafton           12 Henderson Co             50.28   4   10  
  2 Kirsten Amorine           11 Fort Campbell            50.36   4    8  
  3 Lauren Miller                Marshall County          50.72   4    6  
  4 Sydney Potts              10 Benton                   51.20   4    5  
  5 Savannah Johnson          10 Dyersburg                51.44   3    4  
  6 Arielle Haynes            10 Dyersburg                51.97   3    3  
  7 Miriah Cissell               Heath                    52.76   4    2  
  8 Crystal Iwuagwu           11 Carbondale               54.34   2    1  
  9 Krista Spiceland          11 Marshall County          55.24   2 
 10 Emily Bouchard            11 Daviess County           55.37   3 
 11 Mallory Osborne           11 Daviess County           55.45   3 
 12 Kathryn Ziegler           10 Fort Campbell            55.57   3 
 13 Hayden Kelley             12 Owensboro                57.00   2 
 14 Kendra Jackson            10 Christian County         57.77   1 
 15 Maria Cronin              11 Carbondale               57.93   2 
 16 Hannah Snyder             09 Hopkinsville             59.22   2 
 17 Megan Bunte                  Paducah Tilghman         59.65   4 
 18 Christina Duncan             Murray                 1:05.95   1 
 19 Tracey Strader               Muhlenberg North       1:06.44   1 
 20 Madison Moxley            08 Livingston Cen         1:11.89   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 49.20  1999        Paducah Tilghman                            
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Owensboro  'A'                                        50.91   3   10  
  2 Ft. Campbell  'A'                                     51.49   3    8  
  3 Carbondale  'A'                                       51.57   3    6  
  4 Dyersburg  'A'                                        52.04   3    5  
  5 Apollo  'A'                                           53.23   3    4  
  6 Hopkinsville  'A'                                     53.48   2    3  
  7 Marshall County  'A'                                  53.56   3    2  
  8 Union County  'A'                                     54.28   1    1  
  9 Christian County  'A'                                 55.77   3 
 10 Daviess County  'A'                                   57.18   2 
 11 Livingston Central  'A'                               57.28   2 
 12 Calloway County  'A'                                  57.64   2 
 13 Benton  'A'                                           59.02   2 
 14 D C H S Girls  'A'                                    59.32   1 
 15 Murray  'A'                                         1:04.91   2 
 16 Muhlenberg North  'A'                               1:28.76   1 
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 1:45.22  1999        Kenwood (TN)                              
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Owensboro  'A'                                      1:48.90   3   10  
  2 Dyersburg  'A'                                      1:52.13   3    8  
  3 Ft. Campbell  'A'                                   1:52.41   3    6  
  4 Carbondale  'A'                                     1:52.46   3    5  
  5 Christian County  'A'                               1:53.34   3    4  
  6 Apollo  'A'                                         1:55.45   3    3  
  7 Hopkinsville  'A'                                   1:57.01   3    2  
  8 Benton  'A'                                         1:59.89   2    1  
  9 Daviess County  'A'                                 2:00.54   2 
 10 Livingston Central  'A'                             2:04.62   2 
 11 Calloway County  'A'                                2:05.04   2 
 12 D C H S Girls  'A'                                  2:11.09   1 
 13 Murray  'A'                                         2:11.86   1 
 14 Muhlenberg North  'A'                               2:19.30   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay Fr
==========================================================================
 Meet Record: # 4:21.80  1997        Marshall County                           
                         Rosa, Allen, Seaford, Edwards                     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Carbondale  'A'                                     4:30.10   2   10  
  2 Daviess County  'A'                                 4:30.24   2    8  
  3 Dyersburg  'A'                                      4:36.22   2    6  
  4 Ft. Campbell  'A'                                   4:41.73   2    5  
  5 Owensboro  'A'                                      4:55.49   2    4  
  6 Muhlenberg South  'A'                               5:03.67   1    3  
  7 Henderson County  'A'                               5:06.89   1    2  
  8 Benton  'A'                                         5:35.51   2    1  
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 3:59.65  2005        Rossview (TN)                             
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ft. Campbell  'A'                                   4:24.37   2   10  
  2 Dyersburg  'A'                                      4:29.55   2    8  
  3 Owensboro  'A'                                      4:29.55   1    6  
  4 Benton  'A'                                         4:31.61   2    5  
  5 Daviess County  'A'                                 4:31.66   2    4  
  6 Calloway County  'A'                                4:41.09   1    3  
  7 Carbondale  'A'                                     4:42.52   1    2  
  8 Marshall County  'A'                                4:42.61   2    1  
  9 Apollo  'A'                                         4:48.09   1 
 10 Hopkinsville  'A'                                   4:52.65   2 
 11 Murray  'A'                                         5:03.64   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 9:54.50  1999        St. Mary                                  
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Daviess County  'A'                                10:47.44    10  
  2 Ft. Campbell  'A'                                  10:50.15     8  
  3 Apollo  'A'                                        11:08.68     6  
  4 Marshall County  'A'                               11:33.50     5  
  5 Carbondale  'A'                                    11:39.75     4  
  6 Dyersburg  'A'                                     11:47.13     3  
  7 Muhlenberg South  'A'                              11:48.54     2  
  8 Murray  'A'                                        12:10.57     1  
  9 Hopkinsville  'A'                                  12:11.82  
 10 Owensboro  'A'                                     12:18.30  
 11 Benton  'A'                                        12:43.13  
 12 Muhlenberg North  'A'                              12:55.19  
 
Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record: #  5-06  4/11/2009   Catherine Claywell, Murray                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Catherine Claywell           Murray                 5-06.00#   10  
  2 Shay Reid                 09 Carbondale             5-04.00     8  
  3 Karly Kasten              12 Carbondale             5-02.00     6  
  4 Hayden Kelley             12 Owensboro              5-00.00     5  
  5 Savannah Johnson          10 Dyersburg              4-10.00     4  
  6 Sydney Potts              10 Benton                J4-10.00     3  
  7 Brittney McCarthy         12 Apollo                 4-08.00     2  
  8 Karra Jones               12 Calloway County        4-06.00     1  
  9 Jackie Pierson            11 Fort Campbell         J4-06.00  
  9 Tiffany Clark             11 D C H S Girls         J4-06.00  
 10 Kennedy Crawford          10 Calloway County       J4-06.00  
 12 Madison Butler            09 Dyersburg              4-04.00  
 13 Ramsey Keaton             09 Daviess County         4-02.00  
 -- Brittany Talleyrand       09 Fort Campbell               NH  
 -- Audrey Kellet                Murray                      NH  
 -- Megan Poole               10 Muhlenberg North            NH  
 -- Sade Greer                08 Owensboro                   NH  
 -- Kirsten Cairel            09 Benton                      NH  
 -- Brittany Clark            11 D C H S Girls               NH  
 -- Mackenzie Clark           09 Daviess County              NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: # 11-06  2005        Mary Kris Durham, Owensboro Sr.             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Allyson Hughes            10 Owensboro              9-00.00    10  
  2 Katie Darnall             11 Marshall County        8-00.00     8  
  3 Megan Hale                12 Daviess County        J8-00.00     6  
  4 Sara Miller               09 Benton                 6-06.00     5  
  5 Elizabeth Brown           11 Fort Campbell          6-00.00     4  
  6 Sami Pendergrast          12 Benton                 5-05.00     3  
  7 Tori Hester               07 Henderson Co          J5-05.00     2  
 -- Cristina Keifer              Murray                      NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 18-03.50  4/12/2008   Sharika Smith, Fulton County             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lauren Winkleman          12 Carmi                 15-08.50    10  
  2 Brianna Rhodes            11 Apollo                15-00.00     8  
  3 Jolyta Taylor             09 Dyersburg            J15-00.00     6  
  4 Hannah Weil               10 Carbondale            14-11.00     5  
  5 Courtney Flowers          11 Carbondale            14-10.00     4   2nd 14' 6"
  6 Alex McClanahan           12 Mayfield             J14-10.00     3   2nd 13' 10.5"
  7 Kendra Cooper             11 Union County          14-03.50     2  
  8 Shardee Combs             10 Christian County      14-02.00     1  
  9 Abby Futrell              09 Calloway County       14-01.00  
 10 Hayden Kelley             12 Owensboro             14-00.00  
 11 Anne Marie Hyman          11 Dyersburg             13-07.00  
 12 Yuko Biggers              12 Mayfield              13-01.00  
 13 Ann-Michael Hobgood       12 Daviess County        12-10.00  
 14 Cori Hatley               10 Fort Campbell         12-09.00  
 15 Krista Spiceland          11 Marshall County       12-06.00  
 16 Aneta Sloma               09 Livingston Cen        12-05.00  
 17 Careen Turner             11 Apollo                12-02.00  
 17 Samantha Young            12 Daviess County        12-02.00  
 17 Sade Greer                08 Owensboro             12-02.00  
 20 Anna Naegler              11 D C H S Girls         12-00.50  
 21 Cammie Jo Bolin              Murray                11-10.00  
 22 Brittany Martin              Marshall County       11-09.00  
 23 Kristen Martin            09 Marshall B            11-08.00  
 24 Alexa Lamar               10 D C H S Girls         11-06.00  
 24 Tonya Wilson              12 Union County          11-06.00  
 24 Precious Goodwin          10 Fort Campbell         11-06.00  
 27 Megan Bunte                  Paducah Tilghman      11-02.50  
 28 Ariel Long                   Heath                 10-11.00  
 29 Megan Poole               10 Muhlenberg North      10-10.00  
 30 Alejandra Garcia             Heath                 10-05.50  
 31 Allison Clinger           08 Livingston Cen         8-02.50  
 -- Lexas Cabness                Hopkinsville              FOUL  
 -- Katricka Wilson           08 Hopkinsville              FOUL  
 -- Amanda Lee                09 Muhlenberg North          FOUL  
 -- Audrey Kellet                Murray                    FOUL  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 37-06  2005        Sharika Smith, Fulton County                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lauren Winkleman          12 Carmi                 36-07.00    10  
  2 Jasmine Craft             11 Fort Campbell         33-01.50     8  
  3 Crystal Iwuagwu           11 Carbondale            32-10.00     6  
  4 Brianna Rhodes            11 Apollo                32-05.00     5  
  5 Kalli Parr                10 Dyersburg             31-08.75     4  
  6 Anne Marie Hyman          11 Dyersburg             31-08.50     3  
  7 Allyson Hughes            10 Owensboro             31-02.00     2  
  8 Krista Spiceland          11 Marshall County       30-09.00     1  
  9 Leslie Hood                  Marshall County       30-04.00  
 10 Samantha Young            12 Daviess County        30-00.75  
 11 Sumer Starks              11 Calloway County       28-09.00  
 12 Catherine Claywell           Murray                28-02.50  
 13 Allison Jones             11 Calloway County       28-02.00  
 14 Ann-Michael Hobgood       12 Daviess County        28-01.00  
 15 Sammi Bybee               10 Benton                27-08.25  
 16 Curtice Barrow            09 Fort Campbell         27-06.00  
 17 Megan Bunte                  Paducah Tilghman      26-01.50  
 18 Alexa Lamar               10 D C H S Girls         24-04.00  
 19 Britney Hubbard           12 Mayfield              22-03.00  
 20 Audrey Kellet                Murray                22-01.00  
 -- Careen Turner             11 Apollo                    FOUL  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: # 44-00.50  2002        Amarachi Ukabam, Marquette (MO)          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amashi Kendall            12 Owensboro             40-08.00    10  
  2 Jessica Light             12 Dyersburg             33-09.50     8  
  3 Amanda Smith              12 Owensboro             32-02.00     6  
  4 Natalie Taylor            10 Benton                29-09.00     5  
  5 Chelsea Hayden            11 Benton                29-05.00     4  
  6 Lora McKnight             10 Christian County      27-10.50     3  
  7 Whitney Head              12 Daviess County        26-05.00     2  
  8 Courtney Wells            12 Dyersburg             25-09.00     1  
  9 Shikeya Miller            10 Hopkinsville          25-07.50  
 10 Kathryn Sanders           09 Livingston Cen        25-05.00  
 11 Carley Revlett            11 Daviess County        25-02.00  
 12 Daneesha Carter           12 Carbondale            25-01.00  
 13 Catherine Steele          11 D C H S Girls         24-11.50  
 14 Macy Groves               10 Muhlenberg North      24-02.50  
 14 Casey Peach               09 Apollo                24-02.50  
 16 Alaina Mikulcik           11 Calloway County       23-05.50  
 17 Olivia Thomas             12 Marshall County       23-03.50  
 18 Morgan Temple             11 Apollo                23-02.50  
 19 Rachel Lassiter              Fort Campbell         22-10.00  
 20 Ladasia Coates            12 Apollo               x22-08.00  
 20 Amanda Hobson             09 Henderson Co          22-08.00  
 22 Terra Spiker              12 Marshall County       22-01.50  
 23 Kayla Hartley             10 Livingston Cen        21-09.50  
 24 Loren Scott               09 Carbondale            20-05.00  
 25 Vickie Taylor             10 Muhlenberg North      20-04.00  
 26 Ebony Harmon              10 Mayfield              19-04.00  
 27 Porshia Austin            11 Fort Campbell         18-03.50  
 28 Hillary Taylor            12 D C H S Girls         17-05.50  
 29 Marissa Renfrow              Heath                 15-09.50  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: # 157-06  2002        Amarachi Ukabam, Marquette (MO)            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amashi Kendall            12 Owensboro               112-09    10  
  2 Amanda Smith              12 Owensboro                98-11     8  
  3 Natalie Taylor            10 Benton                   90-11     6  
  4 Lora McKnight             10 Christian County         88-10     5  
  5 Olivia Thomas             12 Marshall County          88-06     4  
  6 Jessica Light             12 Dyersburg                87-00     3  
  7 Casey Peach               09 Apollo                   85-11     2  
  8 Terra Spiker              12 Marshall County          84-01     1  
  9 Alaina Mikulcik           11 Calloway County          83-05  
 10 Chelsea Hayden            11 Benton                   82-09  
 11 Rachel Lassiter              Fort Campbell            81-03  
 12 Courtney Wells            12 Dyersburg                72-11  
 13 Catherine Steele          11 D C H S Girls            71-00  
 13 Morgan Temple             11 Apollo                   71-00  
 15 Kathryn Sanders           09 Livingston Cen           69-00  
 16 Jaymee Faggart            11 Fort Campbell            68-11  
 17 Daneesha Carter           12 Carbondale               66-01  
 18 Loren Scott               09 Carbondale               61-11  
 19 Jessie Hardesty-Hicks     09 D C H S Girls            60-10  
 20 Shikeya Miller            10 Hopkinsville             59-11  
 21 Amanda Hobson             09 Henderson Co             59-08  
 22 JoAnna Croft              10 Livingston Cen           59-02  
 22 Chelsea Howard            09 Apollo                  x59-02  
 24 Vickie Taylor             10 Muhlenberg North         56-11  
 25 Alejandra Garcia             Heath                    56-04  
 26 Macy Groves               10 Muhlenberg North         53-02  
 27 Ebony Harmon              10 Mayfield                 50-11  
 28 Lexas Cabness                Hopkinsville             47-09  
 29 Whitney Head              12 Daviess County           46-02  
 30 Taylor Burdine               Mayfield                 45-05  
 31 Carley Revlett            11 Daviess County           43-00  
 32 Marissa Renfrow              Heath                    29-09  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 10.47  1998        Casey Combest, Owensboro Sr.                
     Stadium: @ 10.83  4/15/2006   Derrick Stallworth, Fort Campbell           
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Denzel Powell             11 Paducah Tilghman         11.32   6   10  
  2 Kendall Edwards           11 Carbondale               11.43   6    8  
  3 Nathan Bledsoe            11 Ballard Memorial         11.45   6    6  
  4 Dradell Johnson           11 Owensboro                11.56   4    5  
  5 John Rollins              10 Harrisburg               11.56   6    4  
  6 Derrious Brown            11 Fort Campbell            11.58   5    3  
  7 Reshad Brown              10 Paducah Tilghman         11.67   6    2  
  8 Seth Erickson             11 Carbondale               11.71   4    1  
  9 Derek Tyler               12 Muhlenberg South         11.76   4 
 10 Adrian Ledsinger          12 Tilghman B               11.85   5 
 11 Jordan Bumpus             12 Calloway County          11.92   5 
 12 DeShawn Johnson           12 Hopkinsville             11.95   5 
 12 Derrick Dillard           12 Hopkinsville             11.95   3 
 14 LaBradford Curry          12 Owensboro                12.00   4 
 15 Mark Lusk                 12 Apollo                   12.01   2 
 16 Josh Bourff               12 Ballard Memorial         12.03   6 
 17 Justin Price              11 Union County             12.07   2 
 18 Kaleb Ward                12 Harrisburg               12.10   4 
 19 Brandon Wicks                Murray                   12.13   6 
 20 Timmy Perdue                 Lyon County              12.16   5 
 21 Ethan Healy                  Carmi                    12.16   5 
 22 Josh SanMiguel            11 Apollo                   12.44   3 
 23 Kyle Hetrick              12 Union County             12.44   2 
 24 Justin Breeden            11 Marshall County          12.51   3 
 25 D'Shon Fitzgerald         10 Tilghman B               12.59   4 
 26 Johnny Miller             10 Muhlenberg North         12.63   3 
 27 Josh Madding              12 Marshall County          12.65   2 
 28 Brandon Townsend          10 Henderson Co             12.78   2 
 29 Trevor Caldwell           10 Dyersburg                12.79   3 
 30 Ronald Wilson             11 Fort Campbell            12.85   4 
 31 David Hocker              10 Muhlenberg North         12.89   2 
 32 Tyler Spresser               Heath                    13.05   1 
 33 Alex Bokeno                  Murray                   13.10   3 
 34 Matt Hudson               10 Henderson Co             13.26   3 
 35 Mitchell Gover            09 Livingston Cen           13.35   1 
 36 Deandre Peat              10 Dyersburg                13.81   5 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 21.67  2003        Chris Pearson, Northeast (TN)               
     Stadium: @ 21.90  1985        Shawn Jackson, Paducah Tilghman             
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dradell Johnson           11 Owensboro                23.48   5   10  
  2 Denzel Powell             11 Paducah Tilghman         23.73   6    8  
  3 Derek Tyler               12 Muhlenberg South         23.83   5    6  
  4 Reshad Brown              10 Paducah Tilghman         24.02   6    5  
  5 Randy Burbage             11 Tilghman B               24.06   6    4  
  6 Kendall Edwards           11 Carbondale               24.06   5    3  
  7 Javor Medaris             11 Hopkinsville             24.12   3    2  
  8 Cameron Shegog            09 Fort Campbell            24.12   3    1  
  9 John Rollins              10 Harrisburg               24.39   6 
 10 Timmy Perdue                 Lyon County              24.59   3 
 11 Ethan Healy                  Carmi                    24.62   5 
 12 Jordan Bumpus             12 Calloway County          24.78   4 
 13 Brandon Wicks                Murray                   24.84   4 
 14 Yonghua Liu               11 Marshall County          24.97   3 
 15 Nathan Bledsoe            11 Ballard Memorial         24.98   6 
 16 Stetson Howard            12 Owensboro                25.03   4 
 17 Chase Caldwell               Heath                    25.05   2 
 18 Derrick Dillard           12 Hopkinsville             25.18   5 
 19 Deandre Peat              10 Dyersburg                25.20   3 
 20 Elijah Gipson             12 Christian County         25.27   4 
 21 Matt Pace                 12 Marshall County          25.28   4 
 22 Ronald Wilson             11 Fort Campbell            25.45   2 
 23 James Austin              12 Carbondale               25.47   4 
 24 Zach Devillez             09 Harrisburg               25.57   3 
 25 Rontez Manning            11 Christian County         25.66   4 
 26 Jacob Tarrance            12 Apollo                   25.97   2 
 27 D'Shon Fitzgerald         10 Tilghman B               26.16   5 
 28 Josh Bourff               12 Ballard Memorial         26.19   6 
 29 David Hocker              10 Muhlenberg North         26.38   2 
 30 Cordarius Hicks           09 Union County             26.70   2 
 31 Tyler Spresser               Heath                    26.91   2 
 32 Shickill Davis               Murray                   27.08   3 
 33 Spencer Hulett            09 Union County             27.43   1 
 34 Mitchell Gover            09 Livingston Cen           27.75   1 
 35 Matt Hudson               10 Henderson Co             27.89   1 
 36 Jordan Brown              08 Mayfield                 28.02   1 
 37 Stephen Lewellen          09 Muhlenberg North         29.22   1 
 
Boys 400 Meter Run
==========================================================================
 Meet Record: # 50.09  2003        Marcus Allen, Apollo                        
     Stadium: @ 48.80  1985        Shawn Jackson, Paducah Tilghman             
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Seth Erickson             11 Carbondale               52.20   7   10  
  2 Marvin Speh               12 Harrisburg               52.36   6    8  
  3 Randy Burbage             11 Tilghman B               52.44   6    6  
  4 Karl Borgsmiller          09 Carbondale               52.69   7    5  
  5 Cale Holinde              11 Apollo                   53.73   6    4  
  6 Paul Gong                    Murray                   54.43   6    3  
  7 Reshad Brown              10 Paducah Tilghman         54.62   7    2  
  8 Dontavion Johnson         09 Tilghman B               54.85   5    1  
  9 Denzel Powell             11 Paducah Tilghman         54.90   7 
 10 Alan Johnson              12 Fort Campbell            55.04   6 
 11 Terrence Murphy              Dyersburg                55.55   5 
 12 Marshall Stewart          12 Hopkinsville             55.70   6 
 13 Cameron Shegog            09 Fort Campbell            55.77   5 
 14 Kal Prince                10 Owensboro                56.32   5 
 15 Bryant Sheridan           12 Marshall County          57.28   3 
 16 Chris Samdahl             12 Owensboro                58.45   4 
 17 Robby Friedrich           10 Calloway County          58.50   4 
 18 Jacob Wrye                09 Calloway County          58.76   4 
 19 Trevor Koontz             11 Carmi                    59.03   4 
 20 Steven Speed                 Murray                   59.25   5 
 21 Jimmy Hoskins              9 Ballard Memorial       1:01.21   4 
 22 Spencer Hulett            09 Union County           1:01.33   2 
 23 Aubrey Leigh                 Heath                  1:01.41   2 
 24 Cordarius Hicks           09 Union County           1:01.56   1 
 25 Pat Taylor                10 Muhlenberg North       1:02.06   2 
 26 Shakir Moore              10 Christian County       1:02.13   3 
 27 Greg Gordon               12 Ballard Memorial       1:02.41   4 
 28 Garrett Wadley            12 Christian County       1:02.68   5 
 29 Dylan Barletto               Heath                  1:03.03   3 
 30 Mikey Sharp               09 Marshall County        1:04.89   3 
 31 Adam Anderson             10 Livingston Cen         1:05.91   1 
 32 Travis Plunkett           10 Livingston Cen         1:07.29   2 
 33 Hunter Pittman            11 Hopkinsville           1:08.11   7 
 34 Kevin Trevarthen          09 Mayfield               1:08.16   2 
 35 Seth Ferguson             09 Muhlenberg North       1:08.74   2 
 36 Zhenya Trimm                 Lyon County            1:17.31   2 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 1:52.90  1999        Skyler Smith, Union County                
     Stadium: @ 1:56.83  4/11/2009   Justin House, Apollo                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Justin House              10 Apollo                 1:56.83@   10  
  2 Godfrey Kawewe            12 Carbondale             1:59.33     8  
  3 Josh Lee                  12 Calloway County        2:05.37     6  
  4 Ryan Kirkpatrick          11 Muhlenberg North       2:08.24     5  
  5 Johnny Kvietkus           12 Hopkinsville           2:08.92     4  
  6 Charles Martin            12 Muhlenberg North       2:10.78     3  
  7 Dylan Harris              11 Calloway County        2:11.07     2  
  8 Kevin Mayes               11 Paducah Tilghman       2:11.48     1  
  9 Bryan Beeler              11 Fort Campbell          2:14.57  
 10 Jessie Fraim              11 Owensboro              2:15.55  
 11 Phillip Roberts           12 Owensboro              2:15.80  
 12 Matt Smith                12 Ballard Memorial       2:17.53  
 13 Ben Jones                 11 Paducah Tilghman       2:17.71  
 14 David Arreguin               Fort Campbell          2:18.84  
 15 Ethan Atherton            10 Apollo                 2:19.08  
 16 Christian Wingfield        9 Comm Christian         2:20.48  
 17 Roman Roman               12 Christian County       2:20.77  
 18 Josh Wilford              10 Hopkinsville           2:21.08  
 19 Sam Crocker                  Dyersburg              2:21.16  
 20 Brandon Brown             09 Union County           2:22.80  
 21 Matt McKendree            11 Marshall County        2:23.29  
 22 Steven Speed                 Murray                 2:23.37  
 23 Jake Devore                9 Marshall County        2:23.66  
 24 Logan Broadhurst          12 Henderson Co           2:24.83  
 25 James Harbor              09 Tilghman B             2:25.91  
 26 Ben Teague                10 Dyersburg              2:26.35  
 27 Kyle Burns                   Heath                  2:27.72  
 28 Alex Hill                 10 Ballard Memorial       2:32.02  
 29 Blaine Cartee                Heath                  2:32.63  
 30 Mitch Knight              11 Marshall County       x2:38.29  
 31 Zhenya Trimm                 Lyon County            3:06.06  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 4:17.40  1999        David Christian, Daviess County           
     Stadium: @ 4:25.10  1985        Todd Henson, Marshall County              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucas Cherry              12 Carbondale             4:26.51    10  
  2 James Maglasang              St. Mary               4:31.44     8  
  3 Justin House              10 Apollo                 4:34.68     6  
  4 Barry Park                12 Eldorado               4:35.67     5  
  5 Tyler Ackerman            11 Carmi                  4:37.08     4  
  6 Derek Perry                  Heath                  4:39.52     3  
  7 Loren Newsom              11 Dyersburg              4:45.23     2  
  8 Tallon Scott              12 Dyersburg              4:46.81     1  
  9 Sean Hurd                 10 Christian County       4:47.56  
 10 Ryan Thurman              10 Calloway County        4:52.36  
 11 Austin Pryor              09 Eldorado               4:55.18  
 12 James Howard                 St. Mary               4:56.46  
 13 Laramie Immel             10 Carmi                  5:01.65  
 14 Greg Marriott             11 Marshall County        5:04.41  
 15 Aaron Armstrong           11 Calloway County        5:04.43  
 16 Bryan Beeler              11 Fort Campbell          5:06.79  
 17 Travis McDonald           12 Livingston Cen         5:09.89  
 18 Rudy Locklear             11 Owensboro              5:16.66  
 19 Ryan Miller                  Murray                 5:17.34  
 20 Daniel Speer              12 Apollo                 5:17.79  
 21 Riley Garrett             10 Muhlenberg North       5:18.39  
 22 Andrew Lehotan               Heath                  5:19.19  
 23 Luke Rudd                 11 Marshall County        5:24.09  
 24 Josh Yancy                12 Ballard Memorial       5:29.73  
 25 Logan Broadhurst          12 Henderson Co           5:30.80  
 26 Matt Curtis               12 Owensboro              5:33.67  
 27 Zach Travis                  Murray                 5:46.72  
 28 Simon Chevalier           09 Henderson Co           6:22.01  
 29 William May                  Hopkinsville           6:22.97  
 30 Jordon Babb                9 Ballard Memorial       6:50.70  
 
Boys 1600 Meter Run Frosh
=======================================================================
 Meet Record: # 4:43.00  1997        Mark Rowe, Daviess County                 
     Stadium: @ 5:01.93  4/11/2009   Zac Garrard, Owensboro                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zac Garrard                8 Owensboro              5:01.93@   10  
  2 Chase Geary                  Muhlenberg North       5:08.65     8  
  3 Christian Wingfield        9 Comm Christian         5:09.05     6  
  4 Bishlam Pea               09 Paducah Tilghman       5:12.79     5  
  5 James Harbor              09 Tilghman B             5:14.75     4  
  6 Beau Sheffer              09 Union County           5:17.43     3  
  7 Griffin Kelley             9 Owensboro              5:20.75     2  
  8 Matt Leonard              09 Apollo                 5:22.21     1  
  9 Troy Lampkin              09 Marshall County        5:26.98  
 10 Jake Devore                9 Marshall County        5:27.77  
 11 Blaine Cartee                Heath                  5:30.10  
 12 Sam Sheffer               09 Union County           5:37.80  
 13 Chance Vondette           09 Fort Campbell          5:39.43  
 14 Seth Ferguson             09 Muhlenberg North       5:58.54  
 15 Mikie Mix                  8 Ballard Memorial       6:06.48  
 16 Jalon Johnson             09 Mayfield               6:30.49  
 17 Silas Gray                09 Livingston Cen         6:32.40  
 18 Anthony Armstrong          9 Ballard Memorial       7:06.94  
 19 Michael Hair                 Heath                  7:33.58  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 9:27.00  1997        David Christian, Daviess County           
     Stadium: @ 9:47.09  4/14/2007   James Bowens, Marshall County             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucas Cherry              12 Carbondale             9:47.39    10  
  2 Derek Perry                  Heath                 10:02.33     8  
  3 James Maglasang              St. Mary              10:10.51     6  
  4 Tyler Ackerman            11 Carmi                 10:12.06     5  
  5 Loren Newsom              11 Dyersburg             10:12.17     4  
  6 Evan Bridges              11 Apollo                10:12.78     3  
  7 Daniel Hopkins            12 Calloway County       10:12.87     2  
  8 Sean Hurd                 10 Christian County      10:17.56     1  
  9 Shannon Turner            10 Dyersburg             10:34.33  
 10 Laramie Immel             10 Carmi                 10:42.33  
 11 James Howard                 St. Mary              10:43.43  
 12 Clay Kuegel               11 Apollo                11:17.15  
 13 Wesley Cook               12 Calloway County       11:23.91  
 14 Riley Garrett             10 Muhlenberg North      11:29.49  
 15 Chase Geary                  Muhlenberg North      11:29.92  
 16 Brendan Brown             10 Owensboro             11:55.01  
 17 Andrew Lehotan               Heath                 11:59.26  
 18 Travis McDonald           12 Livingston Cen        12:01.65  
 19 Josh Yancy                12 Ballard Memorial      12:06.51  
 20 Sam Sheffer               09 Union County          12:19.21  
 21 Andreas Villatoro            Murray                13:04.94  
 -- Devontae Hollowell         9 Ballard Memorial           DNF  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: # 14.60  2002        Damon Campbell, Kenwood (TN)                
     Stadium: @ 14.08  2002        Damon Campbell, Kenwood (TN)                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Carric Denson             11 Paducah Tilghman         15.13   4   10  
  2 Doug Whittier             12 Christian County         15.51   4    8  
  3 Matt Blaise               12 Carbondale               16.48   4    6  
  4 Sam Devore                11 Marshall County          16.73   4    5  
  5 Jonathan Lawson           12 Mayfield                 17.29   3    4  
  6 Lincoln Ford              09 Dyersburg                17.48   4    3  
  7 Mitchel Stelter           10 Marshall County          17.51   4    2  
  8 Steven Foriest               Murray                   18.32   3    1  
  9 Michael Kelley            09 Carbondale               18.35   3 
 10 Jermaine Ervin            12 Fort Campbell            18.68   3 
 11 Sharquawn Henderson       09 Dyersburg                19.34   3 
 12 Thomas Loxley             11 Union County             19.63   2 
 13 Tyler Short               09 Harrisburg               19.77   3 
 14 Jeffry Edwards            11 Calloway County          19.82   3 
 15 Michael Craft             12 Fort Campbell            20.02   2 
 16 Jacob Hamm                   Murray                   20.30   1 
 17 Bobby Crabtree            11 Ballard Memorial         20.31   2 
 18 Jed Gray                  11 Livingston Cen           21.06   2 
 19 Chase Lasiter             10 Ballard Memorial         21.08   2 
 20 Ryan Cozort                  Heath                    22.70   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: # 38.83  2002        Damon Campbell, Kenwood (TN)                
     Stadium: @ 39.40  1981        Leslie Johnson, Hopkinsville                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Carric Denson             11 Paducah Tilghman         39.95   4   10  
  2 Doug Whittier             12 Christian County         42.34   4    8  
  3 Matt Blaise               12 Carbondale               43.15   4    6  
  4 Sam Devore                11 Marshall County          43.62   4    5  
  5 Johnny Miller             10 Muhlenberg North         45.59   3    4  
  6 Mitchel Stelter           10 Marshall County          46.29   4    3  
  7 Ryan Crossett             10 Hopkinsville             47.21   2    2  
  8 Bryan Potts               12 Livingston Cen           47.49   1    1  
  9 Tyler Tuttle              09 Harrisburg               48.47   3 
 10 Jeffry Edwards            11 Calloway County          48.79   3 
 11 Michael Craft             12 Fort Campbell            49.07   3 
 12 Thomas Loxley             11 Union County             49.16   2 
 13 Corey Smith                  Dyersburg                49.19   3 
 14 Bobby Crabtree            11 Ballard Memorial         49.23   3 
 15 I-Rell Patterson          10 Hopkinsville             49.34   3 
 16 Jacob Hamm                   Murray                   51.40   1 
 17 B J Graham                10 Dyersburg                52.52   2 
 18 Chase Lasiter             10 Ballard Memorial         55.37   2 
 19 Ryan Cozort                  Heath                    56.94   1 
 -- Steven Foriest               Murray                     DNF   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 42.72  2002        Northeast (TN)                              
     Stadium: @ 42.20  1995        Fort Campbell                               
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Carbondale  'A'                                       44.08   2   10  
  2 Owensboro  'A'                                        44.68   2    8  
  3 Hopkinsville  'A'                                     44.80   2    6  
  4 Ft. Campbell  'A'                                     44.90   2    5  
  5 Christian County  'A'                                 45.66   2    4  
  6 Ballard Memorial  'A'                                 45.91   2    3  
  7 Union County  'A'                                     46.02   1    2  
  8 Calloway County  'A'                                  46.34   1    1  
  9 Marshall County  'A'                                  47.43   2 
 10 Murray  'A'                                           47.88   1 
 11 Dyersburg  'A'                                        48.15   1 
 12 Henderson County  'A'                                 53.52   1 
 -- Tilghman B  'A'                                         DNF   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 1:28.67  2002        Northeast (TN)                            
     Stadium: @ 1:29.50  1996        Clarksville Northwest                     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tilghman B  'A'                                     1:34.28   1   10  
  2 Carbondale  'A'                                     1:34.61   3    8  
  3 Ballard Memorial  'A'                               1:34.91   3    6  
  4 Harrisburg  'A'                                     1:35.24   3    5  
  5 Ft. Campbell  'A'                                   1:35.87   3    4  
  6 Hopkinsville  'A'                                   1:36.56   3    3  
  7 Christian County  'A'                               1:36.69   2    2  
  8 Marshall County  'A'                                1:39.60   3    1  
  9 Henderson County  'A'                               1:39.67   2 
 10 Murray  'A'                                         1:40.70   2 
 11 Union County  'A'                                   1:41.03   2 
 12 Muhlenberg North  'A'                               1:50.15   1 
 -- Owensboro  'A'                                           DQ   3 
 
Boys 4x400 Meter Relay Fr
=======================================================================
 Meet Record: # 3:34.00  1999        Paducah Tilghman                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Owensboro  'A'                                      3:51.99    10  
  2 Ft. Campbell  'A'                                   4:10.54     8  
  3 Ballard Memorial  'A'                               4:13.99     6  
  4 Marshall County  'A'                                4:16.33     5  
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 3:23.33  4/15/2006   Henderson County, Henderson Co            
                         A Garner, J Smith, C Lamar, K Hawkins             
     Stadium: @ 3:23.33  4/15/2006   Henderson County, Henderson Co            
                         A Garner, J Smith, C Lamar, K Hawkins             
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Carbondale  'A'                                     3:36.41   3   10  
  2 Marshall County  'A'                                3:48.10   3    8  
  3 Ft. Campbell  'A'                                   3:49.06   3    6  
  4 Muhlenberg North  'A'                               3:49.14   2    5  
  5 Dyersburg  'A'                                      3:53.43   2    4  
  6 Ballard Memorial  'A'                               3:54.07   2    3  
  7 Hopkinsville  'A'                                   3:54.61   1    2  
  8 Owensboro  'A'                                      3:55.58   3    1  
  9 Calloway County  'A'                                3:56.81   2 
 10 Heath  'A'                                          4:08.25   2 
 11 Union County  'A'                                   4:09.36   2 
 12 Livingston Central  'A'                             4:11.93   1 
 -- Christian County  'A'                                    DQ   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 8:00.00  1997        Union County                              
                         Smith, Tucker, Clevenger, Washam                  
     Stadium: @ 8:08.10  1994        Marshall County                           
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Calloway County  'A'                                8:31.22    10  
  2 Owensboro  'A'                                      8:48.18     8  
  3 Dyersburg  'A'                                      8:48.31     6  
  4 Carbondale  'A'                                     8:52.40     5  
  5 Muhlenberg North  'A'                               8:58.27     4  
  6 Heath  'A'                                          9:07.17     3  
  7 Paducah Tilghman  'A'                               9:10.73     2  
  8 Ft. Campbell  'A'                                   9:15.55     1  
  9 Eldorado  'A'                                       9:15.70  
 10 Marshall County  'A'                                9:21.77  
 11 Murray  'A'                                         9:26.63  
 12 Hopkinsville  'A'                                   9:37.35  
 -- Ballard Memorial  'A'                                    DQ   uniform
 
Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record: #  6-08  2002        Markel Carr, Owensboro Sr.                  
     Stadium: @  6-08  1990        Antwan Ross, Cape Central (MO)              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Doug Whittier             12 Christian County       6-05.00    10  
  2 DeQuan Murden             12 Christian County       6-00.00     8  
  3 Patrick Walden            12 Dyersburg             J6-00.00     6  
  4 Aaron McArley             12 Hopkinsville           5-10.00     5  
  5 Josh Madding              12 Marshall County       J5-10.00     4  
  6 Charles Woodson           12 Carbondale            J5-10.00     3  
  7 Stephen Atkinson          10 Marshall County       J5-10.00     2  
  8 Joseph Kelly              12 Calloway County        5-08.00     1  
  9 Matt Lassiter             11 Fort Campbell         J5-08.00  
 10 Bobby Crabtree            11 Ballard Memorial      J5-08.00  
 10 Zac Brown                 10 Owensboro             J5-08.00  
 12 Alex Hill                 10 Ballard Memorial       5-06.00  
 12 I-Rell Patterson          10 Hopkinsville           5-06.00  
 12 Matt Blaise               12 Carbondale             5-06.00  
 15 Devon Smith                  Murray                 5-04.00  
 15 Will Hudson                  Paducah Tilghman       5-04.00  
 15 Jared Conkle              12 Harrisburg             5-04.00  
 15 Caleb Stuart              10 Fort Campbell          5-04.00  
 15 Dakota Blanton            10 Owensboro              5-04.00  
 20 Sam Crocker                  Dyersburg              5-02.00  
 -- David Mayberry            10 Henderson Co                NH  
 -- Johnny Miller             10 Muhlenberg North            NH  
 -- Zach Devillez             09 Harrisburg                  NH  
 -- Steven Speed                 Murray                      NH  
 -- Aaron Perdue                 Lyon County                 NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: # 15-00  2004        Josh Cullers, Harrisburg (IL)               
     Stadium: @ 13-06  2005        Chad Smith, Henderson County                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evan Pitt                 12 Henderson Co          13-00.00    10  
  2 Josh Reed                 11 Harrisburg            13-00.00     8  
  3 Andrew Johnston           12 Marshall County       12-00.00     6  
  4 Michael Orr                  Murray                10-06.00     5  
  5 Justin Wynne              09 Paducah Tilghman      10-00.00     4  
  6 Tyler Tuttle              09 Harrisburg             9-06.00     3  
  7 Ryan Miller                  Murray                 9-00.00     2  
  8 Devon Wells               12 Fort Campbell          7-00.00     1  
  9 Cain Cooper               07 Henderson Co           6-06.00  
 -- Zach Layman               10 Owensboro                   NH  
 -- Jordan Gibbs-Francis         Fort Campbell               NH  
 -- Landon Beans              09 Paducah Tilghman            NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 23-07.50  1999        Michael Hanley, Apollo                   
     Stadium: @    23-01  1990        Ricky Hancock, Henderson County          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nathan Bledsoe            11 Ballard Memorial      20-04.50    10   2nd 20' 3"
  2 John Rollins              10 Harrisburg           J20-04.50     8   2nd 20'0"
  3 Timmy Perdue                 Lyon County           20-02.50     6  
  4 Cody Wiggins              12 Ballard Memorial      19-07.00     5  
  5 Josh Madding              12 Marshall County       19-04.00     4  
  6 Kaleb Ward                12 Harrisburg            19-03.00     3  
  7 Devin Foster              10 Union County          19-02.00     2  
  8 Dominic Johnson           12 Carbondale            19-01.00     1  
  9 George Garner             12 Calloway County       18-08.00  
 10 Jermaine Ervin            12 Fort Campbell         18-04.00  
 11 Aquado Douglas            11 Owensboro             17-10.50  
 12 Kyle Hetrick              12 Union County          17-08.00  
 13 Bradley Ofel              10 Paducah Tilghman      17-03.50  
 14 Jordan Jones              11 Christian County      16-10.50  
 15 Lincoln Ford              09 Dyersburg             16-08.00  
 16 Mark Lusk                 12 Apollo                16-07.00  
 17 Ronald Wilson             11 Fort Campbell         16-03.50  
 18 Justin Whitfield          12 Dyersburg             16-00.00  
 19 Devon Smith                  Murray                15-09.00  
 19 Dylan Barletto               Heath                 15-09.00  
 21 Kenny Nsofor              12 Carbondale            15-08.00  
 22 Joe Harris                12 Hopkinsville          15-00.00  
 23 Steven Foriest               Murray                14-06.50  
 24 Matt Hudson               10 Henderson Co          13-11.00  
 25 Adam Anderson             10 Livingston Cen        13-07.00  
 26 Codie Comer               10 Henderson Co          13-04.00  
 27 Aaron Rowland             10 Livingston Cen        12-07.00  
 28 Lee Wayne                 12 Muhlenberg North       9-03.00  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 49-01  1999        Jason Ward, Paducah Tilghman                
     Stadium: @ 47-05  1990        Antwan Ross, Cape Central (MO)              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cody Wiggins              12 Ballard Memorial      43-00.75    10  
  2 George Garner             12 Calloway County       42-07.00     8  
  3 Dominic Johnson           12 Carbondale            42-01.50     6  
  4 Timmy Perdue                 Lyon County           41-09.00     5  
  5 Jermaine Ervin            12 Fort Campbell         39-04.00     4  
  6 Aquado Douglas            11 Owensboro             39-03.00     3  
  7 Kyle Hetrick              12 Union County          38-04.00     2  
  8 Kenny Nsofor              12 Carbondale            38-02.00     1  
  9 Cordarius Hicks           09 Union County          36-05.00  
 10 Alex Hill                 10 Ballard Memorial      35-03.00  
 11 Jordan Jones              11 Christian County      35-00.00  
 12 Joseph Kelly              12 Calloway County       34-11.00  
 13 Devon Smith                  Murray                34-09.75  
 14 Alan Johnson              12 Fort Campbell         34-07.00  
 15 John Henderson            12 Dyersburg             34-06.50  
 16 Joe Harris                12 Hopkinsville          31-01.00  
 17 Steven Foriest               Murray                30-09.00  
 18 Aaron Perdue                 Lyon County           28-09.25  
 19 Aaron Rowland             10 Livingston Cen        26-09.00  
 20 Adam Anderson             10 Livingston Cen        26-06.75  
 -- Jared Conkle              12 Harrisburg                FOUL  
 -- Javarious Hodge           09 Paducah Tilghman          FOUL  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: #    57-05  1999        Mike Minton, Salem (IL)                  
     Stadium: @ 55-06.50  2005        Matt Taitt, Bowling Green                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyrell Willis             11 Calloway County       49-06.00    10  
  2 DeAndre Smith             12 Carbondale            46-05.50     8  
  3 Harris Bivins             11 Apollo                45-09.50     6  
  4 Cody Hoskins              11 Ballard Memorial      41-07.50     5  
  5 Robert Hageman            12 Marshall County       41-07.00     4  
  6 Khiry Maddox              11 Owensboro             40-10.50     3  
  7 Anthony Topps             11 Fort Campbell         39-09.50     2  
  8 Jordan Roos               12 Apollo                39-04.00     1  
  9 Christian McIntosh        11 Carbondale            38-02.00  
  9 Lashon Leonard            12 Muhlenberg North      38-02.00  
 11 Jeremy Maze               11 Dyersburg             37-07.00  
 12 Wes Fehrenbacher          12 Henderson Co          37-03.50  
 13 Nathan Myers               9 Ballard Memorial      36-09.50  
 14 Matt Deese                   Murray                36-07.00  
 15 Cordarius Wheeler         12 Hopkinsville          35-10.00  
 16 Adam Wild                 12 Livingston Cen        35-03.00  
 17 Codie Comer               10 Henderson Co          35-02.50  
 18 Garrett Wright               Murray                34-11.00  
 19 Jay Reddick               10 Mayfield              33-07.50  
 20 Kendall Smith             11 Fort Campbell         33-07.00  
 21 Travis O'Neal             10 Dyersburg             33-03.50  
 22 Mason Malone              09 Paducah Tilghman      31-02.00  
 23 Darrell Morrow            12 Tilghman B            29-05.00  
 24 Steven Wimberly              Heath                 28-06.00  
 25 Josh Ewing                10 Muhlenberg North      28-01.00  
 26 Mason Yancy               09 Mayfield              25-07.50  
 27 Luke Heneisen             11 Livingston Cen        24-07.00  
 -- Zach Price                12 Harrisburg                FOUL  
 -- Joel Crisp                12 Harrisburg                FOUL  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: # 179-07  1999        Mike Minton, Salem (IL)                    
     Stadium: @ 163-00  2005        Matt Taitt, Bowling Green                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyrell Willis             11 Calloway County         148-10    10  
  2 Wes Fehrenbacher          12 Henderson Co            140-11     8  
  3 Harris Bivins             11 Apollo                  140-05     6  
  4 DeAndre Smith             12 Carbondale              133-04     5  
  5 Khiry Maddox              11 Owensboro               126-09     4  
  6 Gordon O'Neal             12 Carbondale              118-05     3  
  7 Ryan Buchanan             11 Ballard Memorial        117-00     2  
  8 Robert Olive                 Murray                  116-00     1  
  9 Codie Comer               10 Henderson Co            115-07  
 10 Kris Sauders              11 Marshall County         114-06  
 11 Zach Buck                    Murray                  114-00  
 12 Anthony Topps             11 Fort Campbell           111-08  
 13 Joe Jones                 10 Paducah Tilghman        110-05  
 14 Nathan Myers               9 Ballard Memorial        105-00  
 15 Derrick Torain            12 Christian County        102-11  
 16 Zach Lisanby                 Lyon County             101-00  
 17 Cyle Jay                  09 Fort Campbell            96-09  
 18 Marcus Fleming            11 Muhlenberg North         96-02  
 19 Jay Mickaney              11 Paducah Tilghman         93-00  
 20 Spencer Hulett            09 Union County             91-05  
 21 Cordarius Wheeler         12 Hopkinsville             83-06  
 22 Steven Wimberly              Heath                    78-02  
 23 Taylor Smith              11 Livingston Cen           73-02  
 24 Zac Brown                 10 Owensboro                72-00  
 25 Adam Wild                 12 Livingston Cen           70-09  
 26 Josh Ewing                10 Muhlenberg North         70-00  
 27 Craig Mann                   Dyersburg                69-09  
 28 Travis O'Neal             10 Dyersburg                63-08  
 29 Andre Atkins                 Mayfield                 54-00  
 -- Cody Ramage               10 Mayfield                  FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Owensboro                  114        2) Ft. Campbell               95   
    3) Dyersburg                   85        4) Carbondale                 84   
    5) Daviess County              58        6) Benton                     48   
    7) Marshall County             40        8) Carmi-White County         38   
    9) Apollo                      35       10) Henderson County           28   
   11) Paducah Tilghman            26       12) Union County               20   
   12) Muhlenberg South            20       14) Christian County           14   
   15) Hopkinsville                13       16) Calloway County            12   
   17) Murray                      11       17) Lyon County                11   
   19) Marshall B                   8       19) Heath                       8   
   19) D C H S Girls                8       22) Mayfield                    3   
 
                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Carbondale                 127        2) Owensboro                  64   
    3) Paducah Tilghman            59        4) Ballard Memorial           56   
    5) Calloway County             50        6) Marshall County            49   
    7) Christian County            41        8) Harrisburg                 39   
    9) Apollo                      37       10) Ft. Campbell               35   
   11) Muhlenberg North            29       12) Dyersburg                  26   
   13) Tilghman B                  25       14) Hopkinsville               24   
   15) Henderson County            18       16) Heath                      14   
   16) St. Mary                    14       18) Murray                     12   
   19) Lyon County                 11       20) Union County                9   
   20) Carmi-White County           9       22) Muhlenberg South            6   
   22) Community Christian          6       24) Eldorado                    5   
   25) Mayfield                     4       26) Livingston Central          1