Middle School Boys

St. Xavier High School- KY                                 HY-TEK's Meet Manager
                         ST X Tiger Run 2009 - 8/28/2010                         
                   Champions Park (Old River Run Country Club)                   
                              Last Completed Event                               
 
Event 2  Boys 3k Run CC MS
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Baker, Brady              08 Cooper                10:11.68    1             
  2 Fryman, Trenton           07 North Oldham          10:12.48    2             
  3 Mulloy, William           08 Sacred Heart Model    10:25.09    3             
  4 Terkula, David            08 North Oldham          10:35.34    4             
  5 Domenech, Issac           08 Farnsley              10:40.24                  
  6 Carrico, Zach             08 Sacred Heart Model    10:43.62    5             
  7 Wilson, Scott             08 St. Henry District    10:45.09    6             
  8 Montgomery, Michael       08 Bullitt East          10:45.46    7             
  9 Russell, Stephen          08 Cooper                10:45.70    8             
 10 Rogers, Alex              06 Holy Family           10:49.58    9             
 11 Payne, Darius             08 St Bernard            10:51.82                  
 12 Kemp, Josh                08 St. Henry District    10:52.04   10             
 13 Dowdy, Tanner             07 East Oldham Midd      10:54.47   11             
 14 Hayden, Spencer           07 St. Albert the G      10:57.43   12             
 15 Rose, Jordan              07 Grant County  C       10:57.99   13             
 16 Glover, Ben               08 St Margaret Mary      11:00.99   14             
 17 Brockman, Robert          08 St. Henry District    11:01.71   15             
 18 Friel, Liam               08 St. Mary Academy      11:02.78   16             
 19 Brinker, Zack             08 Grant County  C       11:05.26   17             
 20 Rolfes, Nick              08 Holy Trinity          11:06.31   18             
 21 Rice, Mason               06 North Oldham          11:07.14   19             
 22 Haubner, Austin           07 Grant County  C       11:09.30   20             
 23 Sams, Will                06 Hite                  11:12.40   21             
 24 Swain, Glavin             06 Hite                  11:12.97   22             
 25 Dowdy, Cole               07 East Oldham Midd      11:13.15   23             
 26 Thompson, Eli             06 Holy Trinity          11:16.10   24             
 27 Pierce, Brad              06 Christian Acad.       11:18.19   25             
 28 Bessler, Tony             08 St. Henry District    11:23.26   26             
 29 Otter, Logan              06 North Oldham          11:23.89   27             
 30 Kinnison, Jack            06 North Oldham          11:25.09   28             
 31 Greenhalgh, Connor        08 Cooper                11:25.71   29             
 32 Schneider, Jake           06 St. Edward School     11:26.17   30             
 33 Grogan, Josh              07 Northeast YMCA        11:27.01   31             
 34 Hannon, Josh              07 St. Henry District    11:28.50   32             
 35 Kessinger, Logan          08 Depaul                11:29.33                  
 36 Kay-Anthony, Aaron        07 North Oldham          11:30.25   33             
 37 Thomison, Matthew         08 St. Michael Loui      11:33.15   34             
 38 Cummins, Jayden           07 Grant County  C       11:35.86   35             
 39 Green, Cole               08 Bullitt East          11:36.93   36             
 40 Loheide, PJ               07 South Oldham Middle   11:37.21   37             
 41 Beach, Austin             08 Grant County  C       11:37.62   38             
 42 Ochsenbein, Dallas        07 North Oldham          11:37.98   39             
 43 Tinal, Hayden             07 South Oldham Middle   11:38.36   40             
 44 Viazanko, Aaron           06 Oldham County         11:39.41   41             
 45 Pierce, Drew              06 South Oldham Middle   11:39.64   42             
 46 Geisler, Henry            08 Holy Trinity          11:40.01   43             
 47 Stewart, Zachary          08 Cooper                11:40.28   44             
 48 Schulten, Trent           08 Sacred Heart Model    11:40.68   45             
 49 Sanford, Jared            08 South Oldham Middle   11:42.30   46             
 50 McKiernan, Neal           08 John Paul II          11:44.38   47             
 51 Smith, Andrew             08 St. Henry District    11:45.05   48             
 52 Schmoll, Tanner           08 Cooper                11:46.21   49             
 53 Wheeler, John             07 St. Henry District    11:48.69   50             
 54 George, Eli               08 Holy Trinity          11:50.01   51             
 55 Hungler, Foster           06 St. Henry District    11:51.36                  
 56 Coyne, Patrick            08 St Nicholas           11:53.36   52             
 57 Genuis, Sam               08 St. Edward School     11:54.12   53             
 58 Mitchell, Isaac           07 Bullitt East          11:54.54   54             
 59 Rickert, Sam              08 Holy Spirit           11:55.20   55             
 60 Anders, Nick              06 North Oldham B        12:01.39   56             
 61 Fithian, Jackson          06 North Oldham E        12:02.46   57             
 62 Farber, Ben               08 St. Albert the G      12:02.97   58             
 63 Michalak, Gabriel         05 St. Edward School     12:04.86   59             
 64 Walker, Danny             08 North Oldham B        12:05.02   60             
 65 Johnson, Tanner           06 East Oldham Midd      12:05.55   61             
 66 Gardiner, Luke            07 North Oldham B        12:06.86   62             
 67 Mattingly, Zach           08 St. Albert the G      12:07.97   63             
 68 Hatfield, Tate            08 Bullitt East          12:08.22   64             
 69 Giglioti, Geoffrey        08 Oldham County         12:08.64   65             
 70 Hungler, Parker           08 St. Henry District    12:09.04                  
 71 Scholten, Tyler           06 North Oldham Middle   12:09.28   66             
 72 Brooks, Beau              06 Sacred Heart Model    12:09.72   67             
 73 Beirne, Nicholas          06 North Oldham B        12:10.03   68             
 74 Leaton, Ben               07 East Oldham Midd      12:10.40   69             
 75 Ehlman, Brian             08 St. Henry District    12:10.64                  
 76 Leeper, Alex              07 Oldham County         12:11.15   70             
 77 Spencer, Anthony          08 East Oldham Midd      12:11.63   71             
 78 Stefanko, Jacob           08 North Hardin          12:12.29                  
 79 Beach, Nick               08 East Oldham Midd      12:13.69   72             
 80 Burckle, Collin           07 Sacred Heart Model    12:13.98   73             
 81 Crecelius, Sam            08 Sacred Heart Model    12:14.60   74             
 82 McClarty, Alex            06 North Oldham B        12:15.06   75             
 83 Shay, Henry               07 Holy Trinity          12:16.23   76             
 84 Grady, Marcus             07 St Francis of As      12:16.57   77             
 85 Heckman, Steven           04 Northeast YMCA        12:17.29   78             
 86 Kleine-Kracht, Ben        08 John Paul II          12:18.00   79             
 87 Gerstle, Patrick          08 Holy Trinity          12:18.27   80             
 88 Hynes, Ryan               06 St. Mary Academy      12:18.73   81             
 89 Lyndsey, Jack             08 St Francis of As      12:19.55   82             
 90 Schrage, Nick             08 Holy Spirit           12:19.99   83             
 91 Curry, Alex               08 Christian Acad.       12:20.29   84             
 92 Vandermosten, Jake        08 Cooper                12:20.82   85             
 93 Minch, Drew               08 Hite                  12:21.52   86             
 94 Tobergte, Lucas           08 St. Henry District    12:22.22                  
 95 Zaubi, Tyler              08 South Oldham Middle   12:22.80   87             
 96 Robinson, Logan           06 Grant County          12:23.70   88             
 97 Thorburn, Sam             08 St. Henry District    12:26.97                  
 98 McKinney, Nick            07 Oldham County         12:27.80   89             
 99 Wendling, Josh            08 St. Henry District    12:28.05                  
100 Ott, Kenneth              08 Northeast YMCA        12:29.11   90             
101 Bradley, Lee              07 Louisville Colle      12:29.62   91             
102 Kilibarda, Jack           06 East Oldham B         12:29.86   92             
103 Mattingly, Jake           08 St. Albert the G      12:30.00   93             
104 Martin, Jacob             08 Grant County  C       12:30.35   94             
105 Campbell, Corbett         08 St. Martha            12:30.81                  
106 West, Dylan               08 Northeast YMCA        12:31.04   95             
107 Yates, Dylan              05 Harmony               12:34.11                  
108 Evans, Brendan            08 Cooper                12:35.49   96             
109 Haacke, Justin            06 St. Henry District    12:36.25                  
110 Graves, Ethan             03 Northeast YMCA B      12:36.78   97             
111 Yates, Kyle               08 John Paul II          12:37.29   98             
112 Payne, Austin                St Stephen Martyr     12:37.72   99             
113 Lowe, Robert              06 North Oldham B        12:38.01  100             
114 Moriarty, Kevin           08 Oldham County         12:38.23  101             
115 Allen, Clayton            06 Sacred Heart Model    12:38.67  102             
116 Sitlinger, Andrew         08 Christian Acad.       12:40.66  103             
117 Young, Brent              08 Grant County          12:40.89  104             
118 Carroll, Logan            08 St. Michael Loui      12:41.16  105             
119 Doerr, Thomas                St Stephen Martyr     12:41.55  106             
120 Wilding, Noah             05 Sacred Heart Model    12:43.56                  
121 O'Brien, Ben              06 North Oldham Middle   12:44.02  107             
122 Schnell, Chase            07 Sacred Heart Model    12:44.57                  
123 Kris, Korzeniowski        08 Oldham County         12:45.74  108             
124 Cecil, Jack               08 Holy Spirit           12:46.31  109             
125 Sherman, Clint            05 St Margaret Mary      12:47.12  110             
126 Yazell, Jonathan          08 Grant County  C       12:47.47  111             
127 Jackson, Tyler            07 Grant County          12:47.81  112             
128 McCalpin, Sam             07 Walden                12:48.15  113             
129 Kampschaefer, Austin      07 Northeast YMCA        12:49.81  114             
130 Buchanan, Christian       07 East Oldham Midd      12:50.87  115             
131 Sachs, Alden              07 South Oldham Middle   12:51.54  116             
132 Sanchez, Luca             05 St Francis of As      12:52.33  117             
133 Flynn, David              08 St. Raphael           12:53.17  118             
134 McDearman, Chris          06 North Oldham Middle   12:53.36  119             
135 Scherer, Mark             08 North Oldham B        12:55.07  120             
136 Sutton, Bailey            07 Hite                  12:55.69  121             
137 Perdew, Kaleb             06 Bullitt East          12:56.27  122             
138 Vincent, Bailey           06 Christian Acad.       12:56.50  123             
139 Schreck, Ethan            08 St. Raphael           12:57.01  124             
140 Just, Tyler               08 St Bernard            12:57.23                  
141 Buechlein, Jack           06 Hite                  12:57.81  125             
142 Metzinger, Ben            05 Northeast YMCA B      12:58.07  126             
143 Montgomery, Shawn         07 East Oldham B         12:58.59  127             
144 Wheatley, Brennan         08 St Bernard            12:59.46                  
145 Ausley, Michael           06 North Oldham Middle   13:00.92  128             
146 Wilbur, Riley             07 Northeast YMCA        13:01.53  129             
147 Lyons, Luke               08 Northeast YMCA        13:02.30  130             
148 Vaske, Luke               07 Cooper                13:02.59                  
149 Honeycutt, Reid           07 Oldham County         13:03.81  131             
150 Schweitzer, Bo            06 East Oldham B         13:04.44  132             
151 Black, Tyler              06 Grant County          13:04.84  133             
152 Osborn, Adam              06 East Oldham c         13:05.45  134             
153 Daugherty, Mason          08 Shelby County         13:06.01                  
154 Jacobs, David             06 Shelby County         13:06.48                  
155 Bennett, Matthew          08 Holy Spirit           13:06.76  135             
156 Cecil, Nathan             06 Grant County          13:07.07  136             
157 Pacanowski, Nick          06 St Margaret Mary      13:07.41  137             
158 Dougherty, Walker         08 Holy Trinity          13:07.78  138             
159 Grogan, Wesley            04 Northeast YMCA B      13:08.10  139             
160 Gawarecki, Jacob          05 St. Andrew Academy    13:09.79                  
161 Loyall, Hunter            08 St. Rita              13:10.13  140             
162 Jimenez, Enrique          08 Holy Spirit           13:10.65  141             
163 Lisanti, Austin           08 St. Albert the G      13:11.08  142             
164 McDonogh, Sammy              St Stephen Martyr 2   13:11.75                  
165 Williamson, Ruairi        08 Our Lady of Lourdes   13:12.37                  
166 Landoch, Tyler            07 Holy Trinity          13:12.82                  
167 Finke, Jacob              07 Louisville Colle      13:14.01  143             
168 Brodzik, Josh             08 St. Michael Loui      13:15.25  144             
169 Rosario, Tyler            08 East Oldham B         13:16.59  145             
170 Phelps, Leland            08 Northeast YMCA B      13:16.95  146             
171 Terry, Austin             07 Bullitt East          13:17.59  147             
172 Jones, Quentin            08 Louisville Colle      13:18.81  148             
173 Baxter, Tigue             08 South Oldham Middle   13:19.74  149             
174 Helton, Aidan             07 East Oldham B         13:20.02  150             
175 Boyle, John               08 St. Albert the G      13:20.71  151             
176 Owens, Trevor             06 St Nicholas           13:21.33  152             
177 Koenig, Tanner            08 South Oldham Middle   13:22.17  153             
178 Beyerle, David            06 South Oldham Middle   13:22.79  154             
179 Ely, Chas                    East Oldham B         13:24.44  155             
180 Rogers, Evan              06 Holy Family           13:25.17  156             
181 Iannone, Austin           06 East Oldham c         13:27.44  157             
182 Kingsley, August          06 North Oldham Middle   13:31.70  158             
183 Madalon, Ben              08 Holy Trinity          13:32.62                  
184 Muruts, Paulos            08 John Paul II          13:33.46  159             
185 Landoch, Sam              07 Holy Trinity          13:34.92                  
186 Shellenberg, Thomas       08 Holy Spirit           13:36.17  160             
187 Michalak, Simon           07 St. Edward School     13:37.17  161             
188 Cobb, Mason               07 South Oldham Middle   13:37.48  162             
189 Steenrod, John            07 Louisville Colle      13:40.04  163             
190 Hicks, Andrew             07 St. Henry District    13:40.51                  
191 Hess, Matthew             07 St Margaret Mary      13:42.17  164             
192 Smith, Dalton             06 Bullitt East          13:43.26  165             
193 Sandman, Phillip          07 St. Albert the G      13:44.96  166             
194 Tobler, Nicholas          08 St. Henry District    13:45.38                  
195 Seay, Jarod                  St Stephen Martyr     13:45.87  167             
196 Jerry, Brock              06 North Oldham D        13:46.43  168             
197 Walker, Alex              08 St. Henry District    13:47.40                  
198 Lobb, Jackson             06 North Oldham Middle   13:47.90  169             
199 Snyder, Will                 North Oldham D        13:48.56  170             
200 Page, Michael             08 St. Henry District    13:49.61                  
201 Krauser, Jackson          08 Holy Spirit           13:50.28  171             
202 Senn, Peter               08 St. Martha            13:51.63                  
203 Sprecher, Devan           06 Holy Family           13:52.37  172             
204 Barnes, Marshall          04 Northeast YMCA B      13:53.33  173             
205 O'Brien, Gavin            07 Holy Trinity          13:54.11                  
206 Ward, Jacob               07 Northeast YMCA C      13:55.75  174             
207 Warren, Trevor            05 Our Lady of Lourdes   13:56.38                  
208 Phelan, Matthew           07 St. Edward School     13:57.59  175             
209 Segal, Andrew             06 Louisville Colle      13:58.88  176             
210 Mason, Connor             07 East Oldham c         13:59.79  177             
211 Burton, CJ                08 Walden                14:00.55  178             
212 Sanford, Nick             06 Hite                  14:02.27  179             
213 Morris, Matthew           06 North Oldham D        14:03.11  180             
214 Hicks, Conor              05 St. Henry District    14:04.00                  
215 Gillette, Will            06 North Oldham D        14:04.93  181             
216 White, Addison            06 North Oldham D        14:06.34  182             
217 Pence, Tyler              06 Hite                  14:06.72  183             
218 Brown, Clay               08 Holy Spirit           14:07.14                  
219 Biernesser, Jack          06 St Patrick            14:07.69                  
220 Desmond, Sean             07 St Stephen Martyr     14:07.99  184             
221 Perrone, Victor           08 Holy Trinity          14:08.64                  
222 Chappell, Seth            06 South Oldham Middle   14:10.53  185             
223 Seibert, Jack             06 North Oldham D        14:10.82  186             
224 Bradford, Will            08 Sacred Heart Model    14:11.41                  
225 Zimmerman, Adam           08 North Oldham E        14:12.26  187             
226 Megelberg, Matthew        07 East Oldham c         14:13.04  188             
227 Dowling, Sean             08 Walden                14:13.94  189             
228 White, Samuel             08 Christian Acad.       14:15.10  190             
229 Mandrola, Will            08 Walden                14:17.11  191             
230 Collins, John             07 Bullitt East MS       14:18.74  192             
231 Ray, Ryne                 08 St. Andrew Academy    14:20.75                  
232 Sallee, Mitch             06 St. Henry District    14:22.09                  
233 Steinmetz, Tyler          04 Bullitt East MS       14:23.22  193             
234 Rosentrom, Erik           08 Northeast YMCA C      14:24.20  194             
235 Shaughnessy, Paul         07 John Paul II          14:24.68  195             
236 Ostertag, Thomas          07 St Francis of As      14:25.32  196             
237 Coats, Jonothan           06 Christian Acad.       14:26.36  197             
238 Terry, Aiden              04 Bullitt East MS       14:27.17  198             
239 Thomas, Camden            07 East Oldham c         14:28.18  199             
240 Gilfether, Mark           06 East Oldham c         14:29.67  200             
241 Wilmhoff, Caleb           07 Cooper                14:30.55                  
242 Mattingly, Kyle           07 St Nicholas           14:32.96  201             
243 Jacob, Joshua             05 St Francis of As      14:34.95  202             
244 Ward, Daniel              05 Northeast YMCA C      14:35.76  203             
245 Johnston, Jayce           07 St. Rita              14:37.35  204             
246 Koenig, Zach              08 St. Henry District    14:40.14                  
247 Bryant, Luke              07 Bullitt East MS       14:41.33  205             
248 Prewitt, Jeremy           08 St Patrick            14:41.65                  
249 Jackson, Joey             06 St Margaret Mary      14:42.00  206             
250 Clarke, Evan              06 Northeast YMCA B      14:42.48  207             
251 Kiley, Griffen            04 Northeast YMCA C      14:43.05  208             
252 Willis, Tim               05 St Francis of As      14:49.19  209             
253 Horton, Travis            08 Grant County          14:49.85  210             
254 Naville, Joseph           06 Holy Family           14:52.61  211             
255 Tharp, Miles              06 Walden                14:53.63  212             
256 Stone, Dakota             05 Grant County          14:55.37  213             
257 Barker, Christopher       05 Walden                14:58.57  214             
258 Graven, Hunter            06 North Oldham E        15:00.00  215             
259 Massey, Evan              08 St. Raphael           15:01.93  216             
260 Beverley, Tanner          08 South Oldham Middle   15:02.27  217             
261 Dodd, Andrew              06 Northeast YMCA C      15:06.00  218             
262 Finn, Eric                08 St Patrick            15:10.00                  
263 Largen, Jonah             07 St. Michael Loui      15:10.36  219             
264 Wegert, Wes               06 Christian Acad.       15:11.04  220             
265 Tane, Max                 06 Grant County  B       15:13.84                  
266 Woods, Sean               05 Bullitt East MS       15:15.49  221             
267 Finley, Colin             08 South Oldham Middle   15:16.01  222             
268 Johnson, Austin           06 St Nicholas           15:17.35  223             
269 Montgomery, Luke          06 Christian Acad.       15:18.40                  
270 Hynes, Sean               08 St. Mary Academy      15:18.69  224             
271 Wuest, Mason              08 St. Mary Academy      15:20.24  225             
272 Richey, Skylar            05 Holy Family           15:26.28  226             
273 Roberts, Alex             06 Shelby County         15:27.79                  
274 Rosentrom, Andrew         08 Northeast YMCA C      15:29.05  227             
275 Newman, Nick              07 South Oldham Middle   15:30.16  228             
276 Wichmann, Jack            08 St. Michael Loui      15:34.57  229             
277 Johnston, Colton          08 St. Rita              15:35.80  230             
278 Baynes, Matthew              St Stephen Martyr 2   15:38.65                  
279 Thompson, Jarod              St Stephen Martyr     15:46.40  231             
280 Gehring, William             East Oldham Midd      15:47.12                  
281 Seibert, Ben              08 East Oldham Midd      15:49.78                  
282 Wieland, Leo              07 St Francis of As      15:50.97  232             
283 Stigger, Ben              08 North Oldham E        15:54.78  233             
284 Davidson, Michael         06 St. Martha            15:55.31                  
285 Collete, Steven           07 St. Rita              15:55.69  234             
286 Riley, Ben                08 St. Michael Loui      15:56.69  235             
287 Willauer, Seth            06 North Oldham F        15:58.77                  
288 Cecil, Cabot              06 St Margaret Mary      15:59.30  236             
289 Cullen, Jack              06 Louisville Colle      15:59.50  237             
290 Brown, Brandon            08 Bullitt East MS       16:03.43  238             
291 Rielly, Nolan             07 North Oldham E        16:04.76  239             
292 Rogers, Nicholas          07 Holy Spirit           16:07.92                  
293 Kirk, Zachary             07 St Nicholas           16:10.07  240             
294 Garbus, Alex              06 Northeast YMCA C      16:15.77  241             
295 Stocksdale, Aaron         06 St. Martha            16:19.65                  
296 Gosnell, Chad             08 St. Rita              16:20.05  242             
297 Kerman, Matthew              St. Aloysius          16:22.26                  
298 McCallon, Ethan           05 Christian Acad.       16:25.44                  
299 Rucinski, Connor          07 St. Edward School     16:27.63  243             
300 Ice, Ian                  06 Christian Acad.       16:29.06                  
301 Raymond, Chris            08 St. Raphael           16:35.51  244             
302 Spoelker, Nicholas        08 St. Raphael           16:41.94  245             
303 Flick, Aaron              05 Grant County  B       16:42.75                  
304 Murphy, Adam              06 St Stephen Martyr     16:43.45  246             
305 Eastridge, Austin         07 Bullitt East MS       16:43.61  247             
306 White, Mason              06 St Nicholas           16:50.41  248             
307 Hampton, Brennan          08 St. Michael Loui      16:51.88  249             
308 Fisher, Michael           06 St Margaret Mary      16:52.30  250             
309 Kline, Ben                08 Depaul                16:54.32                  
310 White, Patrick            05 St Francis of As      16:56.90                  
311 Swearingen, Joseph        08 Holy Family           17:02.35  251             
312 Carroll, Michael          05 Christian Acad.       17:06.04                  
313 Mattingly, Andrew         08 John Paul II          17:08.01  252             
314 Martin, Christopher       07 St Francis of As      17:08.78                  
315 Stone, Jacob              07 East Oldham c         17:17.31  253             
316 Koeing, Nicholas             St Stephen Martyr 2   17:23.92                  
317 Boomershine, Ed           07 Christian Acad.       17:24.10                  
318 Clines, Jack              06 Our Lady of Lourdes   17:26.62                  
319 Hesse, Nathan             07 Holy Family           17:29.93  254             
320 Letterle, Andy            07 St. Mary Academy      17:32.63  255             
321 Stiles, Ethan             06 North Oldham F        17:45.07                  
322 Ray, Travis                  St. Aloysius          17:49.58                  
323 White, William            05 St Francis of As      17:58.99                  
324 Villanueva, John          06 Louisville Colle      18:07.39  256             
325 Cummins, Jack             06 North Oldham D        18:12.55  257             
326 Jolly, Kiernah               St Stephen Martyr 2   19:04.33                  
327 Striegel, Dylan           07 Holy Trinity          19:06.07                  
328 Massey, Alex              07 St. Raphael           19:07.78  258             
329 Stockton, Kyle            08 St Patrick            19:09.67                  
330 Edelen, Christopher       08 St Francis of As      19:22.94                  
331 Calhoun, Brendan          07 Christian Acad.       19:44.56                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 North Oldham Middle Schoo    80    2    4   19   27   28   33   39          
      Total Time:    54:43.94                                                    
         Average:    10:56.79                                                    
   2 St. Henry District           89    6   10   15   26   32   48   50          
      Total Time:    55:30.60                                                    
         Average:    11:06.12                                                    
   3 Grant County  C             123   13   17   20   35   38   94  111          
      Total Time:    56:26.03                                                    
         Average:    11:17.21                                                    
   4 Cooper                      131    1    8   29   44   49   85   96          
      Total Time:    55:49.58                                                    
         Average:    11:09.92                                                    
   5 Sacred Heart Model          193    3    5   45   67   73   74  102          
      Total Time:    57:13.09                                                    
         Average:    11:26.62                                                    
   6 Holy Trinity Parish Schoo   212   18   24   43   51   76   80  138          
      Total Time:    58:08.66                                                    
         Average:    11:37.74                                                    
   7 East Oldham Middle School   235   11   23   61   69   71   72  115          
      Total Time:    58:35.20                                                    
         Average:    11:43.04                                                    
   8 South Oldham Middle         252   37   40   42   46   87  116  162          
      Total Time:    59:00.31                                                    
         Average:    11:48.07                                                    
   9 Bullitt East                283    7   36   54   64  122  147  165          
      Total Time:    59:21.42                                                    
         Average:    11:52.29                                                    
  10 North Oldham Middle Schoo   321   56   60   62   68   75  100  120          
      Total Time:  1:00:38.36                                                    
         Average:    12:07.68                                                    
  11 Oldham County Middle        366   41   65   70   89  101  108  131          
      Total Time:  1:01:05.23                                                    
         Average:    12:13.05                                                    
  12 St. Albert the Great        368   12   58   63   93  142  151  166          
      Total Time:  1:00:49.45                                                    
         Average:    12:09.89                                                    
  13 Hite                        375   21   22   86  121  125  179  183          
      Total Time:  1:00:40.39                                                    
         Average:    12:08.08                                                    
  14 Northeast YMCA              408   31   78   90   95  114  129  130          
      Total Time:  1:01:34.26                                                    
         Average:    12:18.86                                                    
  15 St. Edward School           478   30   53   59  161  175  243               
      Total Time:  1:02:59.91                                                    
         Average:    12:35.99                                                    
  16 Holy Spirit                 523   55   83  109  135  141  160  171          
      Total Time:  1:03:18.91                                                    
         Average:    12:39.79                                                    
  17 Christian Academy-MS        525   25   84  103  123  190  197  220          
      Total Time:  1:03:30.74                                                    
         Average:    12:42.15                                                    
  18 Grant County                573   88  104  112  133  136  210  213          
      Total Time:  1:04:04.31                                                    
         Average:    12:48.87                                                    
  19 North Oldham Middle         578   66  107  119  128  158  169               
      Total Time:  1:04:19.28                                                    
         Average:    12:51.86                                                    
  20 John Paul II Academy        578   47   79   98  159  195  252               
      Total Time:  1:04:37.81                                                    
         Average:    12:55.57                                                    
  21 St Margaret Mary            631   14  110  137  164  206  236  250          
      Total Time:  1:05:19.69                                                    
         Average:    13:03.94                                                    
  22 East Oldham B               646   92  127  132  145  150  155               
      Total Time:  1:05:09.50                                                    
         Average:    13:01.90                                                    
  23 St Francis of Assisi        674   77   82  117  196  202  209  232          
      Total Time:  1:06:28.72                                                    
         Average:    13:17.75                                                    
  24 Northeast YMCA B            681   97  126  139  146  173  207               
      Total Time:  1:05:53.23                                                    
         Average:    13:10.65                                                    
  25 Louisville Collegiate       721   91  143  148  163  176  237  256          
      Total Time:  1:06:41.36                                                    
         Average:    13:20.28                                                    
  26 St. Michael Louisville      731   34  105  144  219  229  235  249          
      Total Time:  1:08:14.49                                                    
         Average:    13:38.90                                                    
  27 Holy Family New Albany      774    9  156  172  211  226  251  254          
      Total Time:  1:08:26.01                                                    
         Average:    13:41.21                                                    
  28 St Stephen Martyr           787   99  106  167  184  231  246               
      Total Time:  1:08:59.53                                                    
         Average:    13:47.91                                                    
  29 St. Mary Academy            801   16   81  224  225  255                    
      Total Time:  1:11:33.07                                                    
         Average:    14:18.62                                                    
  30 East Oldham c               855  134  157  177  188  199  200  253          
      Total Time:  1:09:13.90                                                    
         Average:    13:50.78                                                    
  31 South Oldham Middle         858  149  153  154  185  217  222  228          
      Total Time:  1:09:17.50                                                    
         Average:    13:51.50                                                    
  32 St Nicholas                 868   52  152  201  223  240  248               
      Total Time:  1:11:15.07                                                    
         Average:    14:15.02                                                    
  33 North Oldham Middle Schoo   881  168  170  180  181  182  186  257          
      Total Time:  1:09:49.37                                                    
         Average:    13:57.88                                                    
  34 Walden                      883  113  178  189  191  212  214               
      Total Time:  1:10:13.38                                                    
         Average:    14:02.68                                                    
  35 North Oldham Middle Schoo   931   57  187  215  233  239                    
      Total Time:  1:13:14.26                                                    
         Average:    14:38.86                                                    
  36 St. Raphael                 947  118  124  216  244  245  258               
      Total Time:  1:14:09.56                                                    
         Average:    14:49.92                                                    
  37 Northeast YMCA C            997  174  194  203  208  218  227  241          
      Total Time:  1:12:44.76                                                    
         Average:    14:32.96                                                    
  38 Bullitt East MS            1009  192  193  198  205  221  238  247          
      Total Time:  1:13:05.95                                                    
         Average:    14:37.19                                                    
  39 St. Rita                   1050  140  204  230  234  242                    
      Total Time:  1:15:39.02                                                    
         Average:    15:07.81