Elite Performances
137 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
200 Meter Dash Finals | 24.53 | Aaron Horton | |
200 Meter Dash Finals | 24.91 | Bianca Knight | Pearl High School |
200 Meter Dash Finals | 25.44 | Latosha Jollett | Detroit Cheetah TC Inc. |
200 Meter Dash Finals | 25.46 | Christina Whitt | |
200 Meter Dash Finals | 25.62 | Shuntia Lucas | Detroit Cheetah TC Inc. |
200 Meter Dash Finals | 25.79 | Teneisha Price | Detroit Cheetah TC Inc. |
200 Meter Dash Finals | 26.08 | Kim Adams | White County High School |
200 Meter Dash Finals | 26.16 | Jessica Rucker | Hunters Lane High School |
200 Meter Dash Finals | 26.31 | Josetta Brooks | Glencliff High School |
2 Mile Run Finals | 11:01.70 | Carly Matthews | Mount Tabor |
2 Mile Run Finals | 11:13.80 | Julia Cathcart | Starkville High School |
2 Mile Run Finals | 11:30.95 | Adele Mitchell | Fort Wayne Concordia Lutheran High School |
2 Mile Run Finals | 11:32.29 | Andrea Maas | Colerain |
400 Meter Dash Finals | 56.65 | Shauntel Elcock | Fort Wayne Northrop High School |
400 Meter Dash Finals | 57.86 | Kim Adams | White County High School |
400 Meter Dash Finals | 59.56 | Alex Cunningham | Detroit Cheetah TC Inc. |
4x800 Meter Relay Finals | 9:45.40 | Relay Team | Lawrence North High School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:56.30 | Relay Team | Turpin |
60 Meter Hurdles Finals | 8.72 | Amanda Mullins-hall | Walnut Hills |
60 Meter Hurdles Prelims | 8.93 | Amanda Mullins-hall | Walnut Hills |
60 Meter Hurdles Finals | 9.09 | Josetta Brooks | Glencliff High School |
60 Meter Hurdles Prelims | 9.14 | Josetta Brooks | Glencliff High School |
60 Meter Hurdles Finals | 9.18 | Lakendra McColumn | Southwest Dekalb |
60 Meter Hurdles Prelims | 9.22 | Lakendra McColumn | Southwest Dekalb |
60 Meter Dash Finals | 7.53 | Aaron Horton | |
60 Meter Dash Prelims | 7.56 | Aaron Horton | |
60 Meter Dash Finals | 7.68 | Bianca Knight | Pearl High School |
60 Meter Dash Prelims | 7.71 | Bianca Knight | Pearl High School |
60 Meter Dash Finals | 7.76 | Lakeesha Burnett | Fort Wayne Northrop High School |
60 Meter Dash Prelims | 7.79 | Zakiya Robinson | Fort Wayne Northrop High School |
60 Meter Dash Prelims | 7.82 | Christina Whitt | |
800 Meter Run Finals | 2:14.97 | Jordan Wagenseller | Ballard |
800 Meter Run Finals | 2:18.24 | Devon Rupley | Detroit Cheetah TC Inc. |
800 Meter Run Finals | 2:20.17 | Rokesha Williams | Towson Catholic High |
800 Meter Run Finals | 2:21.62 | Briene Simmons | Columbia High School |
High Jump Finals | 5-0 | Beth Gibbs | Kentucky Country Day |
High Jump Finals | 5-0 | Shelby Ellis | Shelby County |
High Jump Finals | 5-2 | Stephanie Dierig | Bishop Brossart |
High Jump Finals | 5-2 | Monica Bozenski | |
High Jump Finals | 5-2 | Ashley Shaffer | Lancaster |
High Jump Finals | 5-4 | Megan Uebel | Bishop Brossart |
Long Jump Finals | 17-7 | Latondia Bouie | Cordova High School |
Long Jump Finals | 18-0.75 | Latoya Legree | |
One Mile Run Finals | 5:04.93 | Julia Cathcart | Starkville High School |
One Mile Run Finals | 5:16.51 | Brittany Detzel | Colerain |
One Mile Run Finals | 5:16.70 | Meredith Fuqua | Mountain Brook HS |
One Mile Run Finals | 5:19.18 | Kelly Sampson | Detroit Cheetah TC Inc. |
Shot Put Finals | 39-3 | Lindsey Hill | Mount Vernon |
Triple Jump Finals | 39-4 | Latoya Legree | |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
200 Meter Dash Finals | 21.41 | Mike Loyd | Mount Tabor |
200 Meter Dash Finals | 21.44 | Robert Woodard | Bullis School |
200 Meter Dash Finals | 21.95 | Jason Craig | Wayne |
200 Meter Dash Finals | 22.14 | J-Mee Samuels | Mount Tabor |
200 Meter Dash Finals | 22.29 | Corey Sterling | Kingsway Academy |
200 Meter Dash Finals | 22.40 | Leland Gates | Fort Wayne Northrop High School |
200 Meter Dash Finals | 22.76 | Jeason Green | Lawrence North High School |
200 Meter Dash Finals | 22.78 | Marcus Lewis | Lawrence North High School |
200 Meter Dash Finals | 22.88 | Kevin Jackson | Motor City Track Club |
200 Meter Dash Finals | 22.94 | Keenan O'neal | Cordova High School |
2 Mile Run Finals | 9:28.82 | Isaac Lafond | South Oldham |
2 Mile Run Finals | 9:36.43 | Joel Conn | Grand Blanc |
2 Mile Run Finals | 9:38.39 | Justin Simpson | Oak Glen |
2 Mile Run Finals | 9:48.41 | Wesley Seacat | New Albany High School |
2 Mile Run Finals | 9:48.42 | Sam Shaw | Carmel High School |
400 Meter Dash Finals | 47.72 | Kenneth Ferguson | Motor City Track Club |
400 Meter Dash Finals | 48.90 | Corey Sterling | Kingsway Academy |
400 Meter Dash Finals | 49.38 | Jerrod Wiley | Mount Tabor |
400 Meter Dash Finals | 49.76 | Demario Bishop | Rogers |
400 Meter Dash Finals | 50.12 | Roy Shavers | Flint Central Academy |
400 Meter Dash Finals | 50.32 | Bryan Payton | Fort Wayne Concordia Lutheran High School |
400 Meter Dash Finals | 50.50 | Shomari Taylor | McDonogh School |
400 Meter Dash Finals | 51.16 | Jovan Kelly | Fort Wayne Northrop High School |
400 Meter Dash Finals | 51.33 | Brandon Freeman | Lawrence Central High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:24.98 | Relay Team | Wayne |
4x400 Meter Relay Finals | 3:26.46 | Relay Team | Rogers |
4x400 Meter Relay Finals | 3:27.88 | Relay Team | Lawrence Central High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:30.31 | Relay Team | Lawrence North High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:12.96 | Relay Team | Lawrence North High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:18.78 | Relay Team | Mountain Brook HS |
4x800 Meter Relay Finals | 8:20.85 | Relay Team | St. Xavier |
60 Meter Hurdles Finals | 7.75 | Kenneth Ferguson | Motor City Track Club |
60 Meter Hurdles Finals | 7.84 | Mike Loyd | Mount Tabor |
60 Meter Hurdles Prelims | 7.88 | Mike Loyd | Mount Tabor |
60 Meter Hurdles Prelims | 8.02 | Jason Hodges | Wayne |
60 Meter Hurdles Finals | 8.02 | Jason Hodges | Wayne |
60 Meter Hurdles Prelims | 8.03 | Latarro Mitchell | St. Xavier |
60 Meter Hurdles Prelims | 8.17 | Brandys Green | Lawrence North High School |
60 Meter Hurdles Finals | 8.25 | Brandys Green | Lawrence North High School |
60 Meter Hurdles Prelims | 8.33 | Jamal Mathis | Wayne |
60 Meter Hurdles Finals | 8.37 | Jamal Mathis | Wayne |
60 Meter Hurdles Finals | 8.38 | Marcus Morris | Flint Central Academy |
60 Meter Dash Finals | 6.88 | Robert Woodard | Bullis School |
60 Meter Dash Finals | 6.92 | J-Mee Samuels | Mount Tabor |
60 Meter Dash Prelims | 6.95 | Jason Craig | Wayne |
60 Meter Dash Prelims | 6.95 | J-Mee Samuels | Mount Tabor |
60 Meter Dash Finals | 6.97 | Jason Craig | Wayne |
60 Meter Dash Prelims | 6.98 | Robert Woodard | Bullis School |
60 Meter Dash Finals | 6.99 | Marcus Lewis | Lawrence North High School |
60 Meter Dash Prelims | 7.00 | Theo Turner | Wester. North |
60 Meter Dash Prelims | 7.02 | Chris Barclay | Male |
60 Meter Dash Finals | 7.02 | Justin Williams | Pleasant |
60 Meter Dash Finals | 7.04 | Chris Barclay | Male |
800 Meter Run Finals | 1:56.80 | Chris Catton | Grand Blanc |
800 Meter Run Finals | 1:57.04 | Hoisea Jones | Motor City Track Club |
800 Meter Run Finals | 1:57.48 | Josh Perry | McDonogh School |
800 Meter Run Finals | 1:57.79 | Sam Nuckols | Huntsville HS |
800 Meter Run Finals | 1:58.42 | Robert Stevenson | Pearl High School |
800 Meter Run Finals | 1:58.71 | Robert Jackson | Lawrence North High School |
800 Meter Run Finals | 1:58.74 | Eric Keddo | |
800 Meter Run Finals | 1:58.80 | Jimmie Jones | Motor City Track Club |
800 Meter Run Finals | 1:59.13 | Nathan Elliott | Lawrence North High School |
800 Meter Run Finals | 1:59.15 | Michael Jesse | Shelby County |
800 Meter Run Finals | 1:59.64 | Jeron Ellis | Rogers |
High Jump Finals | 6-0 | Brandi Gray | Fort Wayne Northrop High School |
High Jump Finals | 6-2 | Jason Hodges | Wayne |
High Jump Finals | 6-4 | Jason Williams | Lawrence North High School |
High Jump Finals | 6-4 | Markel Carr | Owensboro |
High Jump Finals | 6-4 | Danny Morrow | Cordova High School |
Long Jump Finals | 22-1.25 | Scott Hudepohl | LaSalle |
Long Jump Finals | 22-3 | Jamaal Folks | Fort Knox |
Long Jump Finals | 22-4.5 | Desmond Shipp | Wester. North |
Long Jump Finals | 22-4.75 | Jason Mershon | Cordova High School |
One Mile Run Finals | 4:17.90 | Matt Debole | Mount Tabor |
One Mile Run Finals | 4:21.54 | Tyler Stanfield | Homewood HS |
One Mile Run Finals | 4:25.84 | Chris Millisor | Fairfield Union |
One Mile Run Finals | 4:28.27 | Allen Bader | LaSalle |
One Mile Run Finals | 4:29.78 | Brad Newmane | Sycamore |
One Mile Run Finals | 4:30.60 | Ryan Snellen | Central Hardin |
One Mile Run Finals | 4:30.94 | Michael Congleton | Owsley County |
Pole Vault Finals | 14-0 | Mike Reagan | Fairmont |
Pole Vault Finals | 14-6 | Desmond Shipp | Wester. North |
Pole Vault Finals | 14-6 | John Russell | Princeton |
Pole Vault Finals | 15-0 | David Stead | |
Shot Put Finals | 53-4 | Andy Fryman | Mason County |
Shot Put Finals | 54-3 | Drew Traub | St. Xavier |
Shot Put Finals | 55-11 | John Caplinger | Wayne |
Triple Jump Finals | 47-6.5 | Jamaal Folks | Fort Knox |