Licensed to KHSAA State Track Championship Meet - Organization License HY-TEK's Meet Manager 6/6/2021 12:37 PM KHSAA Class 1A State Track Meet - 6/10/2021 University of Kentucky Outdoor Track Facility Performance List Event 1 Girls 4x800 Meter Relay High School =============================================================================== National: 8:48.29 2012 Grosse Point South, Michigan State: 9:17.45 2012 Assumption 3A: 9:17.45 2012 Assumption 2A: 9:35.70 2018 Elizabethtown, Elizabethtown 1A: 9:42.45 1999 St.Henry School Seed =============================================================================== 1 Bishop Brossart 9:55.75 1) Emma Bezold 11 2) Amy Klocke 10 3) Lia Callahan 11 4) Claire Curtsinger 11 5) Olivia Holbrook 08 6) Cora Bertsch 10 7) Sarah Smith 11 8) Grace Schroeder 11 2 Walton-Verona 10:21.59 1) Lindsey Brooks 08 2) Dixie Hensley 08 3) Trinity Bauwens 09 4) Caileigh Waters 12 5) Aubrey Russo 12 6) Olivia Sams 09 7) Kassidy Evans 09 8) Ella Shearer 09 3 St. Henry District 10:28.44 1) Mackenzie McMain 08 2) Maria Brockman 11 3) Kasey Hill 12 4) Sara Kleier 09 5) Ella Tabor 10 6) Reganne McMain 10 7) Mary Ryan 09 8) Chloe Hurm 08 4 Beechwood 10:29.27 1) Maddy Brauch 09 2) Becca Grunkemeyer 11 3) Ava Drews 09 4) Catie Hazzard 09 5) Maryah Counts 09 6) Sarah Grunkemeyer 09 7) Allison Goodwin 09 8) Ava Lohre 12 5 Kentucky Country Day 10:33.78 1) Emory Garlove 12 2) Emily Hollon 09 3) Andrea Rice 11 4) Haley Schoenegge 10 5) Maddox Miller 10 6) Ava Hurwitz 09 7) Nichole Roberts 12 8) Sonia Panchal 11 6 Lexington Christian 10:38.61 1) Lily Frost 08 2) Hannah Seamands 10 3) Lillian Samford 10 4) Annie Sewell 07 5) Tia Alchureiqi 11 6) Annalise Randles 07 7) Madison Guy 08 8) Emma Clare Doepke 09 7 Villa Madonna 10:41.19 1) Sarah Rice 11 2) Caroline Mcdonald 12 3) Charli Gerrein 08 4) Maddie Bailey 09 5) Abby Ernst 11 6) Alyssa Martin 07 7) Lexi Baker 11 8) Rylie Bond 08 8 Owen County 11:00.84 1) Destiny Goodrich 11 2) McKenna McNay 10 3) Adi Bowling 09 4) Allison Bourne 12 5) Jubilee Towles 11 6) Macie Chappell 11 7) Malyn Merchant 11 8) Ann Malcomb 09 9 University Heights 11:03.28 1) Piper Hancock 11 2) Audrey Grise 09 3) Alison Bullen 12 4) Grace Pape 12 5) Lucinda Wilkins 09 6) 10 Newport Central Catholic 11:07.39 1) Emma Beck 09 2) Jill Schneider 09 3) Mary Kennedy 08 4) Amani Premoh 07 5) Kara Bleser 09 6) 11 Edmonson County 11:13.74 1) Caroline Parsley 11 2) Cariann Williams 07 3) Courtney Garrett 12 4) Emma Grace Cena 11 5) Jaedlyn Simon 11 6) Kenadi Swihart 08 7) Lilly Miller 11 8) 12 West Carter 11:22.06 1) Alexis Bond 10 2) Keyera Reynolds 09 3) Destiny Davis 09 4) Elizabeth Middleton 11 13 Leslie County 11:23.68 1) Caroline Buckle 10 2) Bailey Smith 10 3) Peyton Turner 07 4) Hailey Lewis 10 5) Shayley Madden 07 6) Meleigah Madden 08 7) Natalie Banks 07 8) Hailie Lopez 09 14 Menifee County 11:35.81 1) Andi Wells 08 2) Payton Burgess 07 3) Jaycee Gevedon 08 4) Taylor Parks 10 5) Kylee Hall 09 6) 15 Murray 11:40.22 1) Ashley Vonnahme 09 2) Isabelle Bourne 08 3) Allie Vonnahme 08 4) Leah Jenkins 08 5) Jade Green 07 6) Tatum Faulkner 08 16 Williamsburg 11:50.25 1) Heaven Warren 10 2) Emaly Powers 09 3) McKenzie Lawson 10 4) Jamie Moses 12 5) Nevaeh Warren 12 6) Ryan Fields 09 7) Alana Mah 10 8) Cassie Weiss 09 17 Bethlehem 11:54.61 1) Juliana Palumbo 09 2) Presley Sparks 09 3) Ashtyn Jones 09 4) Kensey Clayton 09 5) Ally Palumbo 11 6) Maggie Dalrymple 10 7) Christina Collett 10 8) Keegan Ulrich 10 18 Frankfort 12:03.10 1) Cate Looney 07 2) Emme Moore 07 3) Claire Moore 11 4) McKenzie Barber 07 5) Alizay Peyton 10 6) Maddie Starkey 07 7) Rebecca Vaught 10 8) Charlotte Barnett 09 19 Hancock County 12:04.32 1) Erica Lindsey 12 2) Della Nevitt 12 3) Julianna Nevitt 10 4) Sydney Weatherholt 09 5) Isabella Ross 07 6) Alex Kratzer 12 20 Pikeville 12:09.98 1) Chloe Allen 07 2) Ella Allen 10 3) Cadence Compton 07 4) Makena Holland 09 5) Sara Kate Howard 09 6) Trinity Rowe 09 21 Fort Knox 12:10.11 1) Meridyth Clark 08 2) Trishauna Lewis 07 3) LeShay Jones 08 4) Kyla Freeman 10 22 Louisville Collegiate 12:19.21 1) Alice Lococo 11 2) Eva Shannon 10 3) Eris Kincaid 11 4) Addi Harvey 09 5) Caroline Soergel 09 6) 23 Fort Campbell 12:25.45 1) Elizabeth Allen 07 2) Lauren Blanton 08 3) Madeline Thompson 08 4) Keelin Gray 08 5) Melinda Cuentas 11 6) Ava Roberts 07 24 Somerset 12:26.11 1) Sophie Barnes 07 2) Halee Melton 12 3) Clara Eastham 12 4) Kennedy Boots 12 5) Grace Bruner 10 6) Savanna Fuson 07 7) Lexie Herndon 12 8) Jolie May 10 Event 2 Boys 4x800 Meter Relay High School =============================================================================== National: 7:33.48 2009 Warrington Central, Pennsylvania State: 7:50.03 2016 Central Hardin 3A: 7:50.03 2016 Central Hardin 2A: 7:59.75 1998 Union County 1A: 8:08.22 2008 St. Henry School Seed =============================================================================== 1 Beechwood 8:24.94 1) Ruben Rechtin 12 2) Aiden Holt 11 3) Natnael Weldemichael 11 4) Kaden Marker 12 5) Christopher Roberdeaux 09 6) Jack Greiner 10 7) Samuel Keith 11 8) Samson Weldemichael 09 2 Walton-Verona 8:35.00 1) Seth Cockrell 09 2) Davis Fritz 11 3) Alex Baker 12 4) Justin Pronk 12 5) Zane Perry 12 6) Christian Dingus 11 7) Grady Shay 10 8) Bryson Stanley 12 3 Holy Cross (Louisville) 8:36.51 1) Joshua Chodyniecki 12 2) Jackson Gawarecki 12 3) Triston Key 10 4) Josh Meiman 12 5) Jaron Rhea 10 6) DK Schnieders 12 7) Nick Meiman 12 8) Bryce Perkins 11 4 Bishop Brossart 8:37.50 1) Matt Hickman 12 2) Ryan Branch 11 3) Landon Bain 10 4) Ryan Clines 09 5) Mick Clines 12 6) Parker Losure 11 7) Nathan Ruth 09 8) Andrew Schwartz 11 5 Trimble County 8:41.80 1) Jessup Smith 10 2) Alex Seward 12 3) Hunter Bachmann 09 4) Matthew Craig 11 5) Walker Tingle 11 6) Brayden Taylor 10 7) Luke Mullins 10 8) Dru Ferguson 11 6 University Heights 8:44.41 1) Tobias Duncan 08 2) Walter Kunnmann 11 3) Chase Hendricks 11 4) Tomas Duncan 12 7 Green County 8:45.88 1) Blake Bryant 10 2) Gage Cornett 12 3) Jayden Marr 09 4) Zach Jewell 11 5) Tanner Willis 09 6) Jeff York 08 7) Houston Hodges 09 8) 8 St. Henry District 8:47.66 1) Mark Ryan 11 2) Lake Durrett 09 3) Sam Baker 09 4) Dixon Ryan 10 5) Charlie Barsan 11 6) George Barsan 11 7) Tyler Goetz 10 8) Jack Goodwin 10 9 Calvary Christian 8:52.64 1) Gavin Yusko 11 2) Scott Heyob 10 3) Lucas Toro 09 4) Caleb Howard 11 5) Andre Antoine 08 6) 10 Holy Cross (Covington) 8:52.89 1) Quentin Bergman 12 2) Kadin Engle 12 3) Dalton Sunday 11 4) Wyatt Sunday 10 5) Parker Deaton 09 6) Carter Engle 10 7) Will Fuller 10 8) Joel Kaiser 10 11 Augusta 8:53.09 1) Matthew Jones 11 2) Conner Snapp 10 3) Bryant Curtis 09 4) Michael Jones 11 5) John Hamm 07 6) Grayson Miller 08 12 Livingston Central 8:55.13 1) Carson Kitchens 12 2) Jack Thomasson 08 3) MACHI Davidson 09 4) Robert Schmitt 12 5) Aiden Morgan 10 6) 13 Williamstown 8:55.61 1) McKinnley Cheeks 11 2) Joel McCain 11 3) Alex Mirones 10 4) Elijah Walters 12 14 Danville 8:55.76 1) Brady Bischoff 11 2) Jesse Cummings 12 3) Holden McKnight 11 4) Gabe Suarez 12 15 Pikeville 8:56.71 1) Carter Hurley 09 2) Drew Hurley 11 3) Rylan Keathley 10 4) Jason Lin 12 5) Gabe Schaub 08 6) Skylar Hu 07 7) Jacob Rogers 10 8) Carter Justice 09 16 Louisville Collegiate 8:57.36 1) Michael Bush 11 2) Stewart Stites 10 3) Benjamin Burke 12 4) Roman Sierpina 08 5) Caleb Smith 09 6) Brendan Moriarty 11 17 Fort Campbell 8:57.90 1) Deontez Jenkins 12 2) Aiden Fix 09 3) Nathan Kovacevic 10 4) Amari Waddy 10 5) Thomas Wood 11 6) Brody Sharp 09 7) Grant Shader 11 8) Owen MacMurray 09 18 Villa Madonna 9:06.69 1) Matt Davis 12 2) Joey Grannen 10 3) Ian Halpin 10 4) Keegan Davis 10 5) Adam Kolar 09 6) Connor Gumm 09 7) Adam Hassoun 09 8) Alex Mate 12 19 Sayre 9:08.24 1) Marcum McLean 12 2) Clay Monohan 10 3) Will Marsden 11 4) Ian Thornberry 12 5) Nate Scudder 12 6) Caleb Turner 08 7) Asher Feddock 07 8) 20 Kentucky Country Day 9:12.28 1) Ben Clift 12 2) Addison Garlove 09 3) Hayden Roberts 12 4) Parker Touma 11 5) Carter Brown 10 6) 21 Williamsburg 9:15.10 1) Nick Baird 10 2) Collin Taylor 12 3) Andrew Myers 12 4) Robel Schwarz 10 5) Alex Gamble 09 6) Riley Chinn 09 7) Donovan Monhart 12 8) Hunter Thomas 09 22 Leslie County 9:24.17 1) John Buckle 12 2) Matthew Buckle 10 3) Grayson Lewis 10 4) Bryan Madden 09 5) Luke Collett 09 6) Chance Collins 07 7) Danney Hensley 10 8) Ming Melton 09 23 Bethlehem 9:24.70 1) Jeff Ashlock 12 2) Max Weston 10 3) Jack Ballard 09 4) Isaac Riggs 08 5) Noah Jennings 09 6) Challen McCoy 10 7) Lincoln Livers 07 8) 24 East Ridge 9:32.91 1) Brayden Sayers 09 2) Keghan Thompson 10 3) Gavin Cantrell 10 4) Eli Rose 12 5) Dalton Cure 12 6) Solomon Smallwood 12 Event 3 Girls 100 Meter Hurdles High School =============================================================================== National: 13.03 2007 Vashti Thomas, California State: 14.03 1998 Danielle Carruthers, Paducah Tilghman 3A: 14.29 1992 Shandy Boyd, Valley 3A: 14.29 2014 Kianna Gray, North Hardin 2A: 14.03 1998 Danielle Carruthers, Paducah Tilghman 1A: 14.63 2018 Melanie Welsing, Model Name Year School Seed =============================================================================== 1 Krista Perry 12 Morgan County 14.67 2 Evelyn Morales 12 University Hts 16.57 3 Mackenzie Kent 12 St. Henry 16.58 4 Love Mays 11 Danville 17.02 5 Lylah Mattingly 09 Williamsburg 17.21 6 Teresa Pope 12 St. Henry 17.36 7 Iris Napier 10 Leslie County 17.40 8 Rebecca Biggs 11 Burgin 17.66 9 Emily Ham 11 Somerset 17.75 10 Emily Bowlin 09 Walton-Verona 17.93 11 Amelia Svidal 10 Walden 17.98 12 Sophie Maynard 07 Raceland 18.00 13 Meagan Kainer 12 Trimble County 18.57 14 Lily Young 12 Carroll County 18.70 15 Madison Garland 12 Somerset 18.73 16 Olivia Hamilton 10 Pikeville 18.83 17 Aria Suggs 11 Presentation 19.03 18 Makayla Abbott 11 Trimble County 19.17 19 Raegan Taylor 07 Burgin 19.19 20 Emma Renfrow 11 Green County 19.21 21 Abigail Barker 08 Fort Campbell 19.36 22 Sydney Fischer 10 Lex. Christian 19.36 23 Haven Hatfield 11 Middlesboro 19.37 24 Mia Blaydes 08 Green County 19.41 Event 4 Boys 110 Meter Hurdles High School =============================================================================== National: 13.10 1980 Dennis Brantley, Texas State: 13.76 2017 Isaiah McCall, Bryan Station 3A: 13.76 2017 Isaiah McCall, Bryan Station 2A: 13.90 1964 Larry White, Lafayette 1A: 14.40 1979 Jay Sprague, Bellevue Name Year School Seed =============================================================================== 1 Christian Dingus 11 Walton-Verona 15.47 2 Nathan Howard 11 Beechwood 15.57 3 Grayson Turner 11 Somerset 15.63 4 Grady Shay 10 Walton-Verona 15.66 5 Connor Dill 11 University Hts 15.75 6 Michael Brockman 12 St. Henry 16.52 7 William Nichols 12 Raceland 16.59 8 Zachary Noonchester 11 Bellevue 16.69 9 Joshua Chodyniecki 12 Lou. Holy Cross 16.82 10 Mason Meyer 10 Bishop Brossart 17.00 11 Reese Music 10 Betsy Layne 17.23 12 Charlie Casey 11 St. Henry 17.36 13 Nash Johnson 12 Green County 17.38 14 Nathan Napier 12 Middlesboro 17.54 15 Sebastain Fredell 12 Hancock County 17.79 16 Connor Enxel 12 Newport Catholic 17.83 17 Jake Bishop 09 Green County 17.86 18 Jeremy Faulhaber 12 Cov. Holy Cross 18.08 19 Hunter Middleton 12 Bath County 18.16 20 Cole Conlon 11 Raceland 18.16 21 Darrion Hutson 10 Fort Campbell 18.91 22 Payton Tully 11 Bracken County 19.34 23 Tyler Ballard 10 Lou. Holy Cross 19.54 24 Dru Ferguson 11 Trimble County 19.86 Event 5 Girls 100 Meter Dash High School =============================================================================== National: 11.14 1992 Marion Jones, California State: 11.69 2019 Rosalynd Hollingsworth, Tates Creek 3A: 11.69 2019 Rosalynd Hollingsworth, Tates Creek 2A: 11.97 1998 Danielle Carruthers, Paducah Tilghman 1A: 12.20 1980 Angela Payne, Todd County Central Name Year School Seed =============================================================================== 1 Kendall Burgess 12 Somerset 12.40 2 Briley Cline 09 Paris 12.69 3 Alexandra Allen 08 Louisville Colle 12.76 4 Ta'Mya Davis 10 Presentation 12.84 5 Krista Perry 12 Morgan County 12.94 6 Kennedi Alford 08 Fort Knox 12.96 7 Hollis Bourque 11 Murray 12.97 8 Jermani Morris 09 Russellville 13.24 9 Iris Napier 10 Leslie County 13.28 10 Katie Norman 09 Frankfort 13.29 11 Javona Davis 09 Fulton County 13.35 12 Aubrey Graves 10 Monroe County 13.41 13 Rebecca Lee 11 Bethlehem 13.42 14 Emilee Cecil 11 Owensboro Cath. 13.43 15 Hailee Garmon 10 Monroe County 13.47 16 Ava Mylor 10 Gallatin County 13.49 17 Mikkah Siler 12 Williamsburg 13.55 18 Savannah Ziegler 10 Fort Campbell 13.58 19 Heaven Carver 11 Morgan County 13.60 20 Allison Goodwin 09 Beechwood 13.60 21 Chabely Perez Tolon 08 Brown 13.68 22 Olivia Griese 11 Lex. Christian 13.69 23 Faith Newsome 10 Shelby Valley 13.74 24 Hayley Hickman 10 Bishop Brossart 13.95 Event 6 Boys 100 Meter Dash High School =============================================================================== National: 10.15 2011 Jaylon Hicks, Texas State: 10.23 2019 Langston Jackson, Henry Clay 3A: 10.23 2019 Langston Jackson, Henry Clay 2A: 10.61 1996 Josh Ellis, Paducah Tilghman 1A: 10.70 1985 Al Baker, Trigg County Name Year School Seed =============================================================================== 1 Malik Blunt 11 Fort Knox 10.95 2 Ryan Long 12 Trimble County 11.09 3 Trevor Holbrook 12 Louisville Colle 11.16 4 Brayden Slone 12 Prestonsburg 11.21 5 Niklas Sujanani 11 Fort Campbell 11.24 6 Anthony Cole 09 Model 11.31 7 Zac Lockhart 11 Pikeville 11.33 8 Hunter Sekelsky 12 Louisville Colle 11.34 9 Grayson Turner 11 Somerset 11.36 10 Frankie Knight 11 Lex. Christian 11.37 11 Tate Gaw 12 Lou. Holy Cross 11.38 12 Jackson Marshall 11 Sayre 11.41 13 Corey Smith II 12 Fulton County 11.41 14 Tristan Davidson 11 Crittenden Co. 11.45 15 Sam Lavin 12 Newport Catholic 11.45 16 Reggie Thomas 12 Campbellsville 11.46 17 Jayden Thorpe 10 Fort Knox 11.49 18 Mick Clines 12 Bishop Brossart 11.49 19 Ladarion Montgomery 10 Bethlehem 11.51 20 Eli Thompson 12 Bishop Brossart 11.56 21 Leetavious Cline 12 West Carter 11.57 22 Bryson Stanley 12 Walton-Verona 11.58 23 Zaire Monroe 12 Lloyd Memorial 11.64 24 Austin Sperry 09 Breathitt County 11.66 Event 7 Girls 4x200 Meter Relay High School =============================================================================== National: 1:33.87 2004 Long Beach Poly, California State: 1:39.30 2019 Tates Creek 3A: 1:39.30 2019 Tates Creek 2A: 1:42.76 2019 Boyle County 1A: 1:43.30 1982 Trigg County School Seed =============================================================================== 1 Bishop Brossart 1:50.50 1) Lauren Gooderson 10 2) Chloe Hein 10 3) Sophie Neufelder 11 4) Rylee Schultz 11 5) Lia Callahan 11 6) Hannah Kramer 10 7) Kaitlyn Kramer 08 8) Jeanna Alwell 11 2 Beechwood 1:51.52 1) Maddy Brauch 09 2) Maryah Counts 09 3) Allison Goodwin 09 4) Sarah Sizemore 10 5) Becca Grunkemeyer 11 6) Ava Lohre 12 7) Sarah Grunkemeyer 09 8) Madeline Hudepohl 10 3 St. Henry District 1:51.73 1) Cassidy Cline 10 2) Mackenzie Kent 12 3) Natalie Noll 11 4) Teresa Pope 12 5) Kate Ryan 10 6) Lauren Kent 11 7) Kaelyn King 10 8) Jadyn Danbury 10 4 Bethlehem 1:52.99 1) Rebecca Lee 11 2) Chloe Young 08 3) Lilly Meredith 10 4) Carlie Thurmond 09 5) Kasey Spalding 11 6) Aslyn Miles 08 7) Dolce Dillard 11 8) Presley Hagan 09 5 University Heights 1:53.29 1) Audrey Grise 09 2) Aliviah Acree 08 3) Piper Hancock 11 4) Evelyn Morales 12 5) Grace Pape 12 6) 6 Holy Cross (Covington) 1:53.80 1) Isabelle Fisk 12 2) Jyasiah Hill 11 3) Kylie MacDonald 12 4) Olivia Miller 12 5) Madison Quandt 11 6) Piper Patterson 07 7) Maya Lowe 11 8) Maggie Davis 12 7 Walton-Verona 1:54.66 1) Caileigh Waters 12 2) Trinity Bauwens 09 3) Kaylee Neace 10 4) Olivia Sams 09 5) Olivia Drohan 11 6) Emily Bowlin 09 7) Kassidy Evans 09 8) Meg Gamm 12 8 Newport Central Catholic 1:55.25 1) Elizabeth Roderick 10 2) Kara Bleser 09 3) Jill Schneider 09 4) Joelle Kinnett 10 5) Darnasia Howard 07 6) Emma Beck 09 7) Serena Drury 09 8) Camryn Kohrs 10 9 Edmonson County 1:55.49 1) Jaedlyn Simon 11 2) Lilly Jane Vincent 10 3) Courtney Garrett 12 4) Katie Lindsey 12 5) Caroline Parsley 11 6) Maham Shabazz 11 7) Emma Grace Cena 11 8) Christina Compton 10 10 Murray 1:55.76 1) Abby Elmore 12 2) Ashley Vonnahme 09 3) Hollis Bourque 11 4) Farris Howard 11 5) Alyssa Watkins 10 6) Leah Jenkins 08 11 Holy Cross (Louisville) 1:55.83 1) Trinity Howard 09 2) Becca Kaelin 10 3) Emily Kulp 09 4) Mattie Streble 10 5) Emma Baxter 09 6) Laurelle Skillman 11 7) Mackenzie Turner 11 8) Savannah Dennison 11 12 Owen County 1:56.00 1) Macie Chappell 11 2) Jubilee Towles 11 3) Adi Bowling 09 4) Allison Bourne 12 5) Savannah Anderson 08 6) Gracie Bruener 11 7) Ann Malcomb 09 8) Destiny Goodrich 11 13 Green County 1:56.82 1) Amelia Creason 10 2) Emma Renfrow 11 3) Makyla Shively 07 4) Brianna Purvis 11 5) Mia Blaydes 08 6) Emma Emmons 07 7) Anna Coffey 11 8) Caleigh Harmon 07 14 Middlesboro 1:56.97 1) Katelyn Delk 12 2) Reagan Ausmus 09 3) Ryleigh Ausmus 09 4) Grace Rose 12 5) Madison McClelland 12 6) Amelia Hooks 07 7) Haven Hatfield 11 8) 15 Raceland 1:56.99 1) Macie Webb 10 2) Olivia Porter 10 3) Shaylen Newman 10 4) Sophie Maynard 07 5) Sophie Hale 10 6) Hannah Wilson 12 16 Burgin 1:57.56 1) Anderson Taylor 10 2) Rebecca Biggs 11 3) Ellie Jenkins 11 4) Kate Hatfield 07 5) Abigale Church 11 6) Mackenzi Mathews 11 7) Raegan Taylor 07 8) 17 Leslie County 1:57.71 1) Ava Napier 07 2) Emily Bowling 12 3) Caroline Buckle 10 4) Eden Melton 10 5) Hailey Lewis 10 6) Iris Napier 10 7) Shayley Madden 07 8) Kenna Collett 09 18 Owensboro Catholic 1:57.81 1) Gracie Johnson 10 2) Maleigha Shelton 11 3) Mallary Bailey 09 4) Abby Payne 09 5) Susan Aung 08 6) Carol Staples 11 7) Kash Rice 08 8) Caroline Kanipe 12 19 Somerset 1:57.81 1) Emily Ham 11 2) Halee Melton 12 3) Sophie Barnes 07 4) Grace Burgess 09 5) Grace Bruner 10 6) Lexie Herndon 12 7) Kendall Burgess 12 8) Kennedy Boots 12 20 Williamstown 1:58.64 1) Lily Fabela 08 2) Victoria Fryman 11 3) Kailey Varner 11 4) Trinity Pence 11 21 Pikeville 1:59.12 1) Taylor Mckinney 11 2) Emma Ratliff 12 3) Ava Rogers 07 4) Kylie G Hall 09 5) Elizabeth Brown 11 6) Mattie Crum 11 7) Catherine Dolihite 07 8) 22 Fort Campbell 1:59.22 1) Savannah Ziegler 10 2) Kennedy Leary 07 3) Abigail Barker 08 4) Asia Cabili 10 5) Hailey Villegas 10 6) Lauren Blanton 08 23 Lexington Christian 2:01.01 1) Lucy Cranfill 08 2) Ella Gabbert 08 3) Hannah Seamands 10 4) Lilianne Hutchinson 10 5) Lindsay Joseph 07 6) Jentry Bertram 07 7) Amanda Ragland 07 8) Anna Rupp 11 24 Presentation 2:01.70 1) Kaelyn Benner 11 2) Ce'Onna Beason 12 3) Clara Kelty 09 4) Shanya Bibbs 11 5) Aria Suggs 11 6) Lily Norton 11 Event 8 Boys 4x200 Meter Relay High School =============================================================================== National: 1:23.52 2017 Port Arthur Memorial, Texas State: 1:25.78 2015 Henry Clay 3A: 1:25.78 2015 Henry Clay 2A: 1:28.76 2018 Boyle County, Boyle County 1A: 1:29.00 2018 Fort Knox School Seed =============================================================================== 1 Walton-Verona 1:32.57 1) Grady Shay 10 2) Bryson Stanley 12 3) Christian Dingus 11 4) Zane Perry 12 5) Davis Fritz 11 6) Justin Pronk 12 7) Seth Cockrell 09 8) Alex Baker 12 2 Beechwood 1:32.84 1) Ruben Rechtin 12 2) Alex Woods 11 3) Nathan Howard 11 4) Samuel Keith 11 5) Kaden Marker 12 6) Alexander Courtney 10 7) Aiden Holt 11 8) Mitchell Mohney 12 3 Trimble County 1:33.59 1) Corbin Ginn 10 2) Damien Johnson 10 3) Ricky Gray 10 4) Ryan Long 12 5) Matthew Craig 11 6) Walker Tingle 11 7) Nathan Sharp 10 8) Ethan Horn 09 4 Prestonsburg 1:34.03 1) Eric Armstrong 12 2) Taylor Ousley 10 3) Preston Crase 12 4) Brayden Slone 12 5) Bryan Maynard 09 6) Caleb Gearheart 10 7) Payton Peters 09 8) Isaiah Collins 11 5 Fort Knox 1:34.56 1) Jeremy Remble 12 2) Lionel Taylor Jr 11 3) Prentiss Alford 12 4) Jayden Thorpe 10 5) Malik Blunt 11 6) Tristin Griffin 11 6 West Carter 1:34.58 1) Leetavious Cline 12 2) Connor Greene 10 3) Gage Leadingham 12 4) Kaden Wilson 11 7 Louisville Collegiate 1:35.10 1) Hunter Sekelsky 12 2) Nolan Smith 11 3) Barton Ritchay 11 4) Oliver Veliquette 09 5) Henri Zamanian 10 6) Julian Valiquette 08 8 Green County 1:35.25 1) Jake Bishop 09 2) Nash Johnson 12 3) Jullian Seymour 09 4) Darian Mitchell 11 5) Gage Bale 08 6) Jacob Keith 11 7) Tanner Willis 09 8) Austin McCandless 09 9 Holy Cross (Louisville) 1:35.54 1) Tyler Ballard 10 2) Joshua Chodyniecki 12 3) Tate Gaw 12 4) Jayse Hardesty 09 5) Lex Thomas 12 6) Nate Siegrist 11 7) Johnny Rogers 11 8) Chaz Geraghty 12 10 Lexington Christian 1:35.75 1) Evan Brown 10 2) Frankie Knight 11 3) Aiden Finley 09 4) Thomas White 12 5) Will Bivens 09 6) Joshua Tejerina 10 7) Evan Thompson 11 8) Xavier Brown 11 11 Bishop Brossart 1:35.98 1) Tyler Twehues 11 2) Andrew Alwell 12 3) Carson Schirmer 12 4) Mason Meyer 10 5) Eli Thompson 12 6) Landon Bain 10 7) Nolan Jordan 10 8) Mick Clines 12 12 Fort Campbell 1:36.04 1) Niklas Sujanani 11 2) DaQuan Robinson 09 3) Cole MacMurry 12 4) Jeremiah Holley 12 5) Darrion Hutson 10 6) Jacob Gamez 09 7) Mateo Cerritos Gatto 08 8) Ja'Torreyeon Jones 10 13 McLean County 1:36.43 1) Andrew Munster 12 2) Zach Clayton 11 3) Elliot Evans 12 4) Kadyn McElvain 11 5) Caleb Stein 12 6) Braeden Peercy 12 7) Bryce Durbin 11 8) Jessee Wood 12 14 Mayfield 1:36.94 1) Daniel Coles 11 2) Kylan Galbreath 12 3) Brajone Dabney 09 4) Isaac Stevenson 11 5) Braden Morris 10 6) 15 Murray 1:36.97 1) Xavier Biggers 09 2) Kainoa Olive 09 3) Caleb Cauley 11 4) Christian Seavers 10 5) Dijon Miles 12 6) Zavion Carman 09 7) Brendan Dahnacke 12 8) 16 University Heights 1:37.11 1) Connor Dill 11 2) Mason Price 11 3) Elvin Wagner 12 4) Trey Wyatt 11 5) Walter Kunnmann 11 6) 17 Edmonson County 1:37.27 1) Payton Vincent 12 2) Zander Bass 10 3) Tyler Anderson 10 4) Lane Lindsey 12 5) Daniel Woosley 12 6) Hunter Hayes 10 7) Braden Wall 10 8) 18 Campbellsville 1:38.28 1) Camren Vicari 10 2) Gabriel Noyola 08 3) Zaquan Cowan 12 4) Reggie Thomas 12 5) Deondre Weathers 09 6) Tashaun Hart 09 7) Keondre Weathers 10 8) 19 Nicholas County 1:38.30 1) Carter Fryman 09 2) CJ Koeder 11 3) Zach Newell 12 4) Andrew Watkins 11 5) Alex Koeder 08 6) Triston Hess 11 20 Williamsburg 1:38.40 1) Hunter Thomas 09 2) Donovan Monhart 12 3) Gavon Thomas 12 4) Jayden Rainwater 11 5) Bronson Bates 10 6) Justin Decker 12 7) Riley Chinn 09 8) Max Rose 09 21 Kentucky Country Day 1:38.90 1) Carter Brown 10 2) Max Stucky 10 3) Isaiah Robinson 11 4) Parker Touma 11 5) Jalen Todd 12 6) Clay Bockhorst 11 22 Betsy Layne 1:38.96 1) Reese Music 10 2) Dillon Williams 10 3) Jaxson Burchett 10 4) Davey Bentley 12 5) Scott Williams 09 6) Owen Hall 10 7) Skyler Salisbury 11 8) 23 Middlesboro 1:39.04 1) Caleb Baker 12 2) Cayden Grigsby 09 3) Spencer Wheeler 09 4) Nathan Napier 12 5) Nashawn Brooks 08 6) Kameron Delph 07 7) Bailey Helton 11 8) 24 Holy Cross (Covington) 1:39.14 1) Jeremy Faulhaber 12 2) Joel Kaiser 10 3) Joseph Mullins 11 4) Dalton Sunday 11 5) Will Fisk 09 6) Wyatt Sunday 10 7) Will Fuller 10 8) Nathan Wendt 10 Event 9 Girls 1600 Meter Run High School =============================================================================== National: 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Washington State: 4:53.45 2015 Gabriella Karas, Collins 3A: 4:53.66 2010 Emma Brink, Sacred Heart 2A: 4:53.45 2015 Gabriella Karas, Collins 1A: 5:02.25 1993 Maureen Egan, St. Henry Name Year School Seed =============================================================================== 1 Reese Ragland 11 Louisville Colle 5:16.36 2 Olivia Holbrook 08 Bishop Brossart 5:19.55 3 Rosemary Peters 10 St. Francis 5:26.03 4 Claire Curtsinger 11 Bishop Brossart 5:29.42 5 Kinley Kunkel 10 Trimble County 5:30.54 6 Catherine Graves 11 Sayre 5:36.10 7 Abby Ernst 11 Villa Madonna 5:37.88 8 Mackenzie McMain 08 St. Henry 5:39.67 9 McKenzie Barber 07 Frankfort 5:45.15 10 Isabella Ross 07 Hancock County 5:47.50 11 Emme Moore 07 Frankfort 5:49.53 12 Kate Keller 12 Crittenden Co. 5:51.01 13 Mackenzi Mathews 11 Burgin 5:52.16 14 Emory Garlove 12 Kentucky Country 5:52.51 15 Tia Alchureiqi 11 Lex. Christian 5:53.36 16 Nevaeh Warren 12 Williamsburg 5:53.94 17 Destiny Goodrich 11 Owen County 5:54.02 18 Graci Craft 09 Cumberland Co. 5:54.88 19 Ella Claire Goetz 10 Owensboro Cath. 5:57.75 20 Elizabeth Middleton 11 West Carter 5:58.49 21 Abby Allen 09 Morgan County 5:58.82 22 McKenna McNay 10 Owen County 6:03.31 23 Miranda Gartner 10 St. Mary 6:03.46 24 Lucy McArthur 11 Somerset 6:15.39 Event 10 Boys 1600 Meter Run High School =============================================================================== National: 3:59.51 2001 Alan Webb, Virginia State: 4:09.99 2013 Jacob Thomson, Holy Cross (Lou.) 3A: 4:10.15 2015 Ben Young, Tates Creek 2A: 4:15.96 1996 La'Mone Owens, Fort Campbell 1A: 4:09.99 2013 Jacob Thomson, Holy Cross (Lou.) Name Year School Seed =============================================================================== 1 Connor Hayes 12 Lex. Christian 4:24.04 2 Josh Meiman 12 Lou. Holy Cross 4:30.65 3 DK Schnieders 12 Lou. Holy Cross 4:32.25 4 Logan Ballard 12 Bethlehem 4:37.58 5 Tomas Duncan 12 University Hts 4:38.97 6 Dixon Ryan 10 St. Henry 4:39.08 7 Jessup Smith 10 Trimble County 4:40.37 8 Ryan Branch 11 Bishop Brossart 4:40.60 9 Drew Hurley 11 Pikeville 4:45.11 10 Kaden Marker 12 Beechwood 4:46.24 11 Parker Losure 11 Bishop Brossart 4:47.15 12 Zach Jewell 11 Green County 4:47.41 13 Nicholas Cummins 12 Bracken County 4:48.00 14 Jayden Marr 09 Green County 4:50.10 15 Chase Sweger 11 Frankfort 4:52.85 16 Elijah Walters 12 Williamstown 4:53.37 17 Jason Lin 12 Pikeville 4:54.88 18 Carson Kitchens 12 Livingston Cent. 4:55.55 19 Robel Schwarz 10 Williamsburg 4:55.69 20 Brayden Thomas 12 Oneida Baptist 4:56.29 21 Garrett Scott 10 Cumberland Co. 4:56.68 22 Conner Snapp 10 Augusta 4:59.41 23 Seth Cockrell 09 Walton-Verona 5:00.38 24 Roman Sierpina 08 Louisville Colle 5:00.45 Event 11 Girls 4x100 Meter Relay High School =============================================================================== National: 44.50 2004 Long Beach Poly, California State: 47.35 2018 Tates Creek 3A: 47.35 2018 Tates Creek 2A: 48.66 1991 Fort Campbell 1A: 49.75 2013 St. Henry School Seed =============================================================================== 1 Murray 52.72 1) Abby Elmore 12 2) Hollis Bourque 11 3) Farris Howard 11 4) Rachel Trzepacz 12 5) Erin Faulkner 11 6) Kynzlee Fox 11 2 Bishop Brossart 52.78 1) Lauren Gooderson 10 2) Sophie Neufelder 11 3) Lia Callahan 11 4) Chloe Hein 10 5) Rylee Schultz 11 6) Lydia Haubner 11 7) Hannah Kramer 10 8) Miranda Csordas 10 3 St. Henry District 53.16 1) Cassidy Cline 10 2) Teresa Pope 12 3) Kate Ryan 10 4) Natalie Noll 11 5) Kaelyn King 10 6) Jadyn Danbury 10 7) Annalee Ernst 09 8) Mackenzie Kent 12 4 Owensboro Catholic 53.34 1) Caroline Kanipe 12 2) Mallary Bailey 09 3) Emilee Cecil 11 4) Kash Rice 08 5) Gracie Johnson 10 6) Susan Aung 08 7) Maleigha Shelton 11 8) Carol Staples 11 5 Fort Knox 53.74 1) Desirae Britt 11 2) Shaianne Wiley 10 3) Amaiya Townsend 10 4) Kennedi Alford 08 5) Faith Triplett 11 6) 6 Bethlehem 53.83 1) Rebecca Lee 11 2) Chloe Young 08 3) Kasey Spalding 11 4) Carlie Thurmond 09 5) Lilly Meredith 10 6) Aslyn Miles 08 7) Dolce Dillard 11 8) 7 Walton-Verona 54.40 1) Meg Gamm 12 2) Trinity Bauwens 09 3) Emily Bowlin 09 4) Kaylee Neace 10 5) Kassidy Evans 09 6) Olivia Drohan 11 7) Olivia Sams 09 8) Caileigh Waters 12 8 Leslie County 54.63 1) Ava Napier 07 2) Emily Bowling 12 3) Eden Melton 10 4) Iris Napier 10 5) Caroline Buckle 10 6) Shayley Madden 07 7) Hailey Lewis 10 8) Kattie Morgan 10 9 Holy Cross (Louisville) 54.66 1) Amaya Allen 12 2) Emma Baxter 09 3) Riley Brutscher 10 4) Trinity Howard 09 5) Becca Kaelin 10 6) Emily Kulp 09 7) Mattie Streble 10 8) Abbagail Howard 12 10 Mayfield 54.70 1) Ella Smith 10 2) Kiki Fox 07 3) Camea Hunt 07 4) Kate Henderson 11 5) Samantha Hurt 12 6) 11 Presentation 54.72 1) Kaelyn Benner 11 2) Aria Suggs 11 3) Shanya Bibbs 11 4) Ta'Mya Davis 10 5) Ce'Onna Beason 12 6) Clara Kelty 09 7) Lily Norton 11 8) 12 Frankfort 55.28 1) Maddie Starkey 07 2) Rhealee Ellis 10 3) Jamaya Chenault 11 4) Katie Norman 09 5) Annabelle Young 09 6) Rebecca Vaught 10 7) Brianna Walker 12 8) Julie Anne Monroe 07 13 Pikeville 55.44 1) Mattie Crum 11 2) Emma Ratliff 12 3) Ava Rogers 07 4) Kylie G Hall 09 5) Taylor Mckinney 11 6) Elizabeth Brown 11 14 Williamstown 55.45 1) Lily Fabela 08 2) Tanya Streine 08 3) Trinity Pence 11 4) Kailey Varner 11 15 Edmonson County 55.46 1) Maham Shabazz 11 2) Lilly Jane Vincent 10 3) Courtney Garrett 12 4) Katie Lindsey 12 5) Emma Grace Cena 11 6) Jaedlyn Simon 11 7) Christina Compton 10 8) 16 Williamsburg 55.57 1) Madison Peace 09 2) Madison Taylor 11 3) Ashley Chapman 12 4) Zoie Brown 10 5) Arianna Ramirez 10 6) Hailey Brown 12 7) Sabrina Lewis 12 8) Alana Mah 10 17 Prestonsburg 55.60 1) Mady Stambaugh 11 2) Alexis Beatty 10 3) Kennedy Rose 12 4) Arianne Morris 10 5) Allysa Ousley 10 6) Sophia Ratliff 10 7) Lindsey Stratton 08 8) Savannah Lafferty 09 18 Fort Campbell 55.81 1) Abigail Barker 08 2) Kennedy Leary 07 3) Asia Cabili 10 4) Savannah Ziegler 10 5) Hailey Villegas 10 6) Jinny Joo 10 7) Lauren Blanton 08 8) 19 Lexington Christian 56.34 1) Lucy Cranfill 08 2) Ella Gabbert 08 3) Tia Alchureiqi 11 4) Jentry Bertram 07 5) Hannah Seamands 10 6) Sydney Fischer 10 7) Lindsay Joseph 07 8) Amanda Ragland 07 20 Model 56.40 1) Becky Otieno 11 2) Paige Mattingly 10 3) Abby Feck 11 4) Keaton Hall 11 21 Middlesboro 56.41 1) Katelyn Delk 12 2) Amelia Hooks 07 3) Ryleigh Ausmus 09 4) Haven Hatfield 11 5) Reagan Ausmus 09 6) Madison McClelland 12 22 Villa Madonna 56.41 1) Mackenzie Kessans 11 2) Macy Gumm 07 3) Rachel Raziano 11 4) Sofia Durstock 08 5) Brooklyn Pickens 10 6) Sophie Cordonnier 08 7) Didi Jiradamkerng 08 8) Ava Borchers 10 23 Carroll County 56.57 1) Katie McAlister 10 2) Hope Staley 11 3) Sydney Singer 09 4) Shawna McAlister 11 5) Bailee Matthews 11 6) 24 Owen County 57.03 1) Jubilee Towles 11 2) Savannah Anderson 08 3) Adi Bowling 09 4) Macie Chappell 11 5) Destiny Goodrich 11 6) Ann Malcomb 09 7) Malyn Merchant 11 8) Gracie Bruener 11 Event 12 Boys 4x100 Meter Relay High School =============================================================================== National: 39.76 1998 Fort Worth - Wyatt High School, Texas State: 41.10 2010 Male 3A: 41.10 2010 Male 2A: 42.54 1986 Fort Knox 1A: 42.95 2016 Murray School Seed =============================================================================== 1 Walton-Verona 45.10 1) Grady Shay 10 2) Bryson Stanley 12 3) Justin Pronk 12 4) Zane Perry 12 5) Alex Baker 12 6) Davis Fritz 11 7) Seth Cockrell 09 8) Christian Dingus 11 2 Mayfield 45.19 1) Daniel Coles 11 2) Brajone Dabney 09 3) Kylan Galbreath 12 4) Isaac Stevenson 11 5) Mehki Dumas 09 6) 3 Fort Knox 45.21 1) Jayden Thorpe 10 2) Prentiss Alford 12 3) Lionel Taylor Jr 11 4) Malik Blunt 11 5) Jeremy Remble 12 6) 4 Prestonsburg 45.49 1) Eric Armstrong 12 2) Preston Crase 12 3) Grant Justice 12 4) Brayden Slone 12 5) Kaleb Jarvis 12 6) Bryan Maynard 09 7) Payton Peters 09 8) Taylor Ousley 10 5 Campbellsville 45.56 1) Camren Vicari 10 2) Deondre Weathers 09 3) Zaquan Cowan 12 4) Reggie Thomas 12 5) Gabriel Noyola 08 6) Tashaun Hart 09 6 Fort Campbell 45.66 1) Jeremiah Holley 12 2) Cole MacMurry 12 3) Niklas Sujanani 11 4) DaQuan Robinson 09 5) Darrion Hutson 10 6) Mateo Cerritos Gatto 08 7) Ja'Torreyeon Jones 10 8) John Montalvo 10 7 West Carter 45.66 1) Leetavious Cline 12 2) Trace Harper 12 3) Gage Leadingham 12 4) Kaden Wilson 11 8 McLean County 45.87 1) Andrew Munster 12 2) Zach Clayton 11 3) Elliot Evans 12 4) Braeden Peercy 12 5) Kadyn McElvain 11 6) Caleb Stein 12 7) Bryce Durbin 11 8) Chandler Moore 12 9 Dayton 46.00 1) Jordan Marksberry 12 2) Keith Souder 11 3) Cameron Trimnell 12 4) Carson Trimnell 11 5) Will Clark 11 6) Brayden Hall 10 7) Eric Jimenez 11 8) Marcus Johnson 11 10 Pikeville 46.02 1) Trey Hancock 10 2) Issac Coleman 11 3) Logan Reed 10 4) Zac Lockhart 11 5) Blake Birchfield 10 6) Anthony Brenden 08 7) Isaiah Coleman 10 8) Laithan Hall 11 11 Holy Cross (Louisville) 46.14 1) Tate Gaw 12 2) Jayse Hardesty 09 3) Nate Siegrist 11 4) Lex Thomas 12 5) Joshua Chodyniecki 12 6) Chaz Geraghty 12 7) Tyler Ballard 10 8) Johnny Rogers 11 12 Williamsburg 46.15 1) Max Rose 09 2) Jayden Rainwater 11 3) Ben Hale 10 4) Gavon Thomas 12 5) Hunter Thomas 09 6) Justin Decker 12 7) Bronson Bates 10 8) Riley Chinn 09 13 Murray 46.20 1) Brendan Dahnacke 12 2) Xavier Biggers 09 3) Kainoa Olive 09 4) Christian Seavers 10 5) Dijon Miles 12 6) Caleb Cauley 11 14 Harlan 46.22 1) Kaleb McLendon 11 2) Darius Akal 09 3) Britt Lawson 12 4) Johann Gist 11 15 Newport Central Catholic 46.33 1) Quentin Meyer 12 2) Nick Beck 12 3) Jahmir Ackerson 12 4) Sam Lavin 12 16 Crittenden County 46.61 1) Kaleb Nesbitt 10 2) Noah Perkins 12 3) Tristan Davidson 11 4) Eli Moss 12 17 Bishop Brossart 47.03 1) Nolan Jordan 10 2) Cory Steffen 12 3) Andrew Alwell 12 4) Tyler Twehues 11 5) Carson Schirmer 12 6) Eli Thompson 12 7) Mick Clines 12 8) Ryan Keller 09 18 Nicholas County 47.06 1) Carter Fryman 09 2) Alex Koeder 08 3) CJ Koeder 11 4) Zach Newell 12 5) Andrew Watkins 11 6) Conner Liver 09 19 Kentucky Country Day 47.36 1) Clay Bockhorst 11 2) Max Stucky 10 3) Jalen Todd 12 4) Isaiah Robinson 11 5) Carter Brown 10 6) Parker Touma 11 20 Trimble County 47.38 1) Corbin Ginn 10 2) Nathan Sharp 10 3) Ricky Gray 10 4) Damien Johnson 10 5) Ryan Long 12 6) Ethan Horn 09 7) Dru Ferguson 11 8) Jordan Woosley 11 21 Bellevue 47.53 1) Logan Allen 11 2) Lorenzo Perez 12 3) Cole Johnson 12 4) Zachary Noonchester 11 5) Jonah Ellis 09 6) Corey Kable 12 7) Elijah Joseph 10 8) Steven Meyers 10 22 Villa Madonna 47.57 1) Eli Cordonnier 10 2) Sam Baker 08 3) Jackson Bond 12 4) Mason Slazyk 11 5) Noah Kolar 11 6) Hunter Pickens 10 7) Jonas Lescoe 11 8) Liam Collins 10 23 Louisville Collegiate 47.62 1) Hunter Sekelsky 12 2) Barton Ritchay 11 3) Henri Zamanian 10 4) Julian Valiquette 08 5) Lance Pierie 11 6) Ben Pierie 11 24 Raceland 47.84 1) Isaac Browning 09 2) Jaxon Heighton 09 3) Brody Austin 09 4) Christian Waugh 10 5) William Nichols 12 6) Ty Tyson 09 7) Cole Conlon 11 8) Jules Farrow 10 Event 13 Girls 400 Meter Dash High School =============================================================================== National: 50.74 2000 Monique Henderson, California State: 54.60 2014 Kianna Gray, North Hardin 3A: 54.60 2014 Kianna Gray, North Hardin 2A: 55.46 1995 Shekera Weston, Fort Campbell 1A: 55.91 2018 Saleia Porter, Fort Knox Name Year School Seed =============================================================================== 1 Alexandra Allen 08 Louisville Colle 1:00.68 2 Maryah Counts 09 Beechwood 1:01.16 3 Amelia Oldfield 12 Bath County 1:01.53 4 Sophie Neufelder 11 Bishop Brossart 1:02.36 5 Mikkah Siler 12 Williamsburg 1:02.58 6 Kylie MacDonald 12 Cov. Holy Cross 1:02.69 7 Rebecca Kainer 09 Trimble County 1:02.98 8 Joelle Kinnett 10 Newport Catholic 1:03.18 9 Lilianne Hutchinson 10 Lex. Christian 1:03.82 10 Reese Ragland 11 Louisville Colle 1:03.89 11 Olivia Griese 11 Lex. Christian 1:04.53 12 Lindsey Brooks 08 Walton-Verona 1:04.80 13 Shaianne Wiley 10 Fort Knox 1:05.00 14 Madison Peace 09 Williamsburg 1:05.17 15 Olivia Sams 09 Walton-Verona 1:05.56 16 Jill Schneider 09 Newport Catholic 1:05.63 17 Olivia Miller 12 Cov. Holy Cross 1:05.71 18 Lia Callahan 11 Bishop Brossart 1:06.07 19 Jermani Morris 09 Russellville 1:06.33 20 Abby Elmore 12 Murray 1:06.83 21 Anna Grace Blythe 10 Metcalfe County 1:06.89 22 Emma Grace Cena 11 Edmonson County 1:06.99 23 Keyera Reynolds 09 West Carter 1:07.53 24 Aliviah Acree 08 University Hts 1:07.85 Event 14 Boys 400 Meter Dash High School =============================================================================== National: 45.19 2015 Michael Norman, California State: 47.09 2015 William Allen, Paul Laurence Dunbar 3A: 47.09 2015 William Allen, Paul Laurence Dunbar 2A: 48.23 1985 Shawn Jackson, Paducah Tilghman 1A: 48.40 1980 James Jones, Harrodsburg Name Year School Seed =============================================================================== 1 Mick Clines 12 Bishop Brossart 49.82 2 Michael Brockman 12 St. Henry 50.17 3 Tristin Griffin 11 Fort Knox 51.28 4 Zane Perry 12 Walton-Verona 51.62 5 Ruben Rechtin 12 Beechwood 51.71 6 Trevor Holbrook 12 Louisville Colle 51.92 7 John Buckle 12 Leslie County 51.99 8 Kaden Wilson 11 West Carter 52.03 9 Xavier Brown 11 Lex. Christian 52.15 10 Eli Thompson 12 Bishop Brossart 52.45 11 Lane Lindsey 12 Edmonson County 52.57 12 Nolan Smith 11 Louisville Colle 52.71 13 Jullian Seymour 09 Green County 52.72 14 CJ Koeder 11 Nicholas County 52.76 15 Allston Leggette 10 Fort Knox 52.91 16 Wesley Brown 10 Fulton County 53.11 17 Parker Touma 11 Kentucky Country 53.22 18 Evan Brown 10 Lex. Christian 53.43 19 Jesse Zaragoza 10 Somerset 53.61 20 Alex Steen 12 Portland Chris. 53.63 21 Matthew Craig 11 Trimble County 53.66 22 Eli Moss 12 Crittenden Co. 53.67 23 Carter Hurley 09 Pikeville 53.93 24 Gabriel Maurer 12 Owen County 54.25 Event 15 Girls 300 Meter Hurdles High School =============================================================================== National: 39.98 2001 Lashinda Demus, California State: 43.00 1995 Shonna Johnson, Valley 3A: 43.00 1995 Shonna Johnson, Valley 2A: 44.77 2013 Abby Wiggins, West Jessamine 1A: 44.56 2004 LeShea Preston, Fairview Name Year School Seed =============================================================================== 1 Krista Perry 12 Morgan County 47.23 2 Sophie Maynard 07 Raceland 48.95 3 Evelyn Morales 12 University Hts 49.71 4 Mackenzie Kent 12 St. Henry 49.91 5 Iris Napier 10 Leslie County 50.44 6 Carlie Thurmond 09 Bethlehem 50.86 7 Mackenzie Kessans 11 Villa Madonna 51.42 8 Love Mays 11 Danville 51.66 9 Ava Mylor 10 Gallatin County 51.66 10 Katie Norman 09 Frankfort 51.72 11 Ayala Mehrotra 12 Louisville Colle 51.96 12 Lylah Mattingly 09 Williamsburg 52.45 13 Kassidy Evans 09 Walton-Verona 52.76 14 Natalie Noll 11 St. Henry 52.79 15 Emily Bowlin 09 Walton-Verona 52.87 16 Makayla Abbott 11 Trimble County 53.02 17 Alex Kratzer 12 Hancock County 53.18 18 Kasey Spalding 11 Bethlehem 53.39 19 Heaven Carver 11 Morgan County 53.43 20 Skye Bratcher 11 Dawson Springs 53.50 21 Madison Garland 12 Somerset 53.56 22 Rebecca Biggs 11 Burgin 53.78 23 Zoie Brown 10 Williamsburg 53.83 24 Stella Ford 08 Brown 53.95 Event 16 Boys 300 Meter Hurdles High School =============================================================================== National: 35.02 2009 Reggie Wyatt, California State: 37.83 2010 Brandon Bagley, John Hardin 3A: 37.83 2010 Brandon Bagley, John Hardin 2A: 38.21 2018 Aaron Johnson, Mercer County 1A: 38.37 2013 Khalil Maynard, Fort Campbell Name Year School Seed =============================================================================== 1 Christian Dingus 11 Walton-Verona 40.69 2 Nathan Howard 11 Beechwood 40.70 3 Grady Shay 10 Walton-Verona 40.75 4 Jacob Keith 11 Green County 41.18 5 Connor Dill 11 University Hts 41.66 6 Jackson Bond 12 Villa Madonna 41.74 7 Nash Johnson 12 Green County 43.05 8 Samuel Keith 11 Beechwood 43.24 9 Kadyn McElvain 11 McLean County 43.28 10 Trace Harper 12 West Carter 43.30 11 Kendal Wright 11 Pikeville 43.47 12 Carson Schirmer 12 Bishop Brossart 44.08 13 William Nichols 12 Raceland 44.09 14 Landon Pace 12 Dawson Springs 44.67 15 Zachary Noonchester 11 Bellevue 44.73 16 Connor Enxel 12 Newport Catholic 44.74 17 Charlie Casey 11 St. Henry 45.13 18 A J Conley 12 Morgan County 45.17 19 Jaxson Burchett 10 Betsy Layne 45.17 20 Jaden Morgan 11 Frankfort 45.45 21 Nathan Napier 12 Middlesboro 45.62 22 Tyler Ballard 10 Lou. Holy Cross 46.35 23 Guy Bailey 10 Somerset 46.72 24 Walker Tingle 11 Trimble County 46.93 25 Henri Zamanian 10 Louisville Colle 48.59 Event 17 Girls 800 Meter Run High School =============================================================================== National: 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, California State: 2:11.06 2018 Phoebe McCowan, South Laurel 3A: 2:11.06 2018 Phoebe McCowan, South Laurel 2A: 2:14.66 2014 Gabriella Karas, Collins 1A: 2:14.50 1993 Maureen Egan, St. Henry Name Year School Seed =============================================================================== 1 Nevaeh Warren 12 Williamsburg 2:26.82 2 Reganne McMain 10 St. Henry 2:26.83 3 Annie Sewell 07 Lex. Christian 2:26.94 4 Reese Ragland 11 Louisville Colle 2:27.14 5 Olivia Holbrook 08 Bishop Brossart 2:27.63 6 Allison Bourne 12 Owen County 2:29.03 7 Amelia Oldfield 12 Bath County 2:29.58 8 Rosemary Peters 10 St. Francis 2:29.89 9 Emma Bezold 11 Bishop Brossart 2:30.11 10 Grace Rose 12 Middlesboro 2:31.41 11 Catherine Graves 11 Sayre 2:31.64 12 Kaylyn Smith 11 Campbellsville 2:32.03 13 Mackenzie McMain 08 St. Henry 2:32.21 14 Lillian Samford 10 Lex. Christian 2:32.47 15 McKenzie Barber 07 Frankfort 2:34.16 16 Maddy Brauch 09 Beechwood 2:34.41 17 Kate Keller 12 Crittenden Co. 2:34.68 18 Becca Grunkemeyer 11 Beechwood 2:35.07 19 Piper Hancock 11 University Hts 2:35.11 20 Graci Craft 09 Cumberland Co. 2:35.41 21 Mackenzi Mathews 11 Burgin 2:35.66 22 Abby Ernst 11 Villa Madonna 2:36.77 23 Cariann Williams 07 Edmonson County 2:38.38 24 Taylor Parks 10 Menifee County 2:40.20 Event 18 Boys 800 Meter Run High School =============================================================================== National: 1:46.45 1996 Michael Granville, Calfornia State: 1:49.96 2012 Tretez Kinnaird, Butler 3A: 1:49.96 2012 Tretez Kinnaird, Butler 2A: 1:54.06 2008 Thomas Canary, Lexington Catholic 1A: 1:54.47 1981 Sam Love, Trigg County Name Year School Seed =============================================================================== 1 Connor Hayes 12 Lex. Christian 2:00.21 2 Logan Ballard 12 Bethlehem 2:03.64 3 Ryan Branch 11 Bishop Brossart 2:04.24 4 Jackson Gawarecki 12 Lou. Holy Cross 2:04.33 5 Tomas Duncan 12 University Hts 2:04.51 6 Gabe Suarez 12 Danville 2:04.82 7 Shaun Ware 08 Lex. Christian 2:05.55 8 Triston Key 10 Lou. Holy Cross 2:05.58 9 Matt Davis 12 Villa Madonna 2:05.93 10 Stewart Stites 10 Louisville Colle 2:06.30 11 Garrett Scott 10 Cumberland Co. 2:06.44 12 Jason Lin 12 Pikeville 2:07.79 13 Joel McCain 11 Williamstown 2:07.87 14 Zach Jewell 11 Green County 2:07.97 15 Caleb Howard 11 Calvary 2:08.01 16 Chase Sweger 11 Frankfort 2:08.11 17 Chaun Cheaney 12 Russellville 2:08.27 18 Nicholas Cummins 12 Bracken County 2:08.61 19 Christopher Roberdeaux 09 Beechwood 2:09.50 20 Seth Cockrell 09 Walton-Verona 2:10.39 21 John Buckle 12 Leslie County 2:11.03 22 Robel Schwarz 10 Williamsburg 2:13.09 23 Carson Kitchens 12 Livingston Cent. 2:13.78 24 Eli Rose 12 East Ridge 2:14.88 Event 19 Girls 200 Meter Dash High School =============================================================================== National: 22.52 2003 Allyson Felix, California State: 24.09 2014 Kianna Gray, North Hardin 3A: 24.09 2014 Kianna Gray, North Hardin 2A: 24.86 1996 Shekera Weston, Fort Campbell 2A: 24.86 1998 Danielle Carruthers, Paducah Tilghman 1A: 24.82 2007 Sharika Smith, Fulton County Name Year School Seed =============================================================================== 1 Alexandra Allen 08 Louisville Colle 25.83 2 Briley Cline 09 Paris 26.15 3 Kendall Burgess 12 Somerset 26.76 4 Kennedi Alford 08 Fort Knox 27.15 5 Chloe Hein 10 Bishop Brossart 27.22 6 Katie Norman 09 Frankfort 27.45 7 Hollis Bourque 11 Murray 27.47 8 Ta'Mya Davis 10 Presentation 27.63 9 Allison Goodwin 09 Beechwood 27.64 10 Jermani Morris 09 Russellville 27.65 11 Ava Mylor 10 Gallatin County 27.86 12 Mikkah Siler 12 Williamsburg 27.92 13 Olivia Griese 11 Lex. Christian 27.97 14 Rebecca Lee 11 Bethlehem 28.00 15 Maryah Counts 09 Beechwood 28.03 16 Nacell Anderson 09 Newport 28.14 17 Carlie Thurmond 09 Bethlehem 28.15 18 Eden Melton 10 Leslie County 28.22 19 Savannah Ziegler 10 Fort Campbell 28.23 20 Alexis Henry 12 Sayre 28.28 21 Hailee Garmon 10 Monroe County 28.30 22 Lylah Mattingly 09 Williamsburg 28.35 23 Heaven Carver 11 Morgan County 28.41 24 Arianne Morris 10 Prestonsburg 28.62 Event 20 Boys 200 Meter Dash High School =============================================================================== National: 20.13 1985 Roy Martin, Texas State: 20.73 2019 Langston Jackson, Henry Clay 3A: 20.73 2019 Langston Jackson, Henry Clay 2A: 21.53 1995 Josh Ellis, Paducah Tilghman 1A: 21.67 2019 Isiah Pantiere, University Heights Name Year School Seed =============================================================================== 1 Malik Blunt 11 Fort Knox 22.29 2 Trevor Holbrook 12 Louisville Colle 22.81 3 Ryan Long 12 Trimble County 22.82 4 Mick Clines 12 Bishop Brossart 23.03 5 Zane Perry 12 Walton-Verona 23.16 6 Xavier Brown 11 Lex. Christian 23.34 7 Jackson Marshall 11 Sayre 23.36 8 Hunter Sekelsky 12 Louisville Colle 23.39 9 Frankie Knight 11 Lex. Christian 23.47 10 Samuel Keith 11 Beechwood 23.59 11 Reggie Thomas 12 Campbellsville 23.61 12 Eli Thompson 12 Bishop Brossart 23.65 13 Bryson Stanley 12 Walton-Verona 23.75 14 Xavier Biggers 09 Murray 23.79 15 Brayden Slone 12 Prestonsburg 23.80 16 Jayden Rainwater 11 Williamsburg 23.84 17 Tate Gaw 12 Lou. Holy Cross 23.85 18 Zac Lockhart 11 Pikeville 23.86 19 Corey Smith II 12 Fulton County 23.87 20 Gavon Thomas 12 Williamsburg 23.94 21 Logan Allen 11 Bellevue 23.95 22 Jayden Thorpe 10 Fort Knox 23.98 23 Johann Gist 11 Harlan 24.08 24 Joseph Mullins 11 Cov. Holy Cross 24.15 Event 21 Girls 3200 Meter Run High School =============================================================================== National: 9:47.88 2018 Katelyn Touhy, New York State: 10:35.36 2017 Michaela Reinhart, Lex. Catholic 3A: 10:39.56 2004 Maddie Schueler, Sacred Heart 2A: 10:35.36 2017 Michaela Reinhart, Lex. Catholic 1A: 10:55.11 2015 Caroline Gosser, Presentation Name Year School Seed =============================================================================== 1 Amy Klocke 10 Bishop Brossart 11:50.10 2 Haley Schoenegge 10 Kentucky Country 11:53.13 3 Lexi Baker 11 Villa Madonna 12:01.27 4 Kinley Kunkel 10 Trimble County 12:02.84 5 Claire Curtsinger 11 Bishop Brossart 12:10.93 6 Catie Hazzard 09 Beechwood 12:45.47 7 Nevaeh Warren 12 Williamsburg 12:52.12 8 Charli Gerrein 08 Villa Madonna 12:53.61 9 Weslyn McIntosh 10 Lee County 12:59.73 10 Annalise Randles 07 Lex. Christian 13:01.29 11 Braylie Curtis 08 Augusta 13:05.80 12 Ella Claire Goetz 10 Owensboro Cath. 13:17.37 13 Allie Thomas 12 Metcalfe County 13:18.26 14 Juliana Palumbo 09 Bethlehem 13:19.73 15 Maddox Miller 10 Kentucky Country 13:21.31 16 Elizabeth Middleton 11 West Carter 13:22.30 17 Kally Corbin 08 Green County 13:39.67 18 Emma Clare Doepke 09 Lex. Christian 13:47.58 19 Mary Ryan 09 St. Henry 13:56.39 20 Rebecca Kainer 09 Trimble County 14:01.75 21 Trinity Rowe 09 Pikeville 14:05.73 22 Sara Kleier 09 St. Henry 14:09.09 23 Mary Martinez 08 Crittenden Co. 14:31.95 24 Miranda Gartner 10 St. Mary 14:54.75 Event 22 Boys 3200 Meter Run High School =============================================================================== National: 8:34.23 2008 German Fernandez, California State: 9:07.17 2013 Jacob Thomson, Holy Cross (Lou.) 3A: 9:12.19 2003 Bobby Curtis, St. Xavier 2A: 9:26.40 1983 Mike Wilson, Rowan County 1A: 9:07.17 2013 Jacob Thomson, Holy Cross (Lou.) Name Year School Seed =============================================================================== 1 Connor Hayes 12 Lex. Christian 9:58.06 2 Logan Ballard 12 Bethlehem 9:59.03 3 DK Schnieders 12 Lou. Holy Cross 10:06.40 4 Josh Meiman 12 Lou. Holy Cross 10:15.20 5 Dixon Ryan 10 St. Henry 10:19.05 6 Parker Losure 11 Bishop Brossart 10:22.29 7 Jessup Smith 10 Trimble County 10:22.33 8 Drew Hurley 11 Pikeville 10:37.09 9 Jayden Marr 09 Green County 10:39.54 10 Peter Dalmares 12 Walden 10:40.32 11 Isaac Riggs 08 Bethlehem 10:47.64 12 Elijah Walters 12 Williamstown 10:51.70 13 Adam Kolar 09 Villa Madonna 10:51.98 14 Scott Heyob 10 Calvary 10:55.19 15 Carson Kitchens 12 Livingston Cent. 10:55.83 16 Bryant Curtis 09 Augusta 10:57.00 17 Brayden Thomas 12 Oneida Baptist 10:57.73 18 Tobias Duncan 08 University Hts 10:58.00 19 Kadin Engle 12 Cov. Holy Cross 10:59.86 20 Gage Cornett 12 Green County 11:03.46 21 Addison Garlove 09 Kentucky Country 11:06.23 22 Luke Cross 11 Murray 11:11.55 23 Logan Brock 10 Lynn Camp 11:19.45 24 Rylan Keathley 10 Pikeville 11:48.20 Event 23 Girls 4x400 Meter Relay High School =============================================================================== National: 3:35.49 2004 Long Beach Poly, California State: 3:52.97 1984 Ballard 3A: 3:52.97 1984 Ballard 2A: 3:56.07 2019 Mercer County 1A: 3:58.87 1982 Fort Campbell School Seed =============================================================================== 1 Bishop Brossart 4:13.65 1) Emma Bezold 11 2) Olivia Holbrook 08 3) Sophie Neufelder 11 4) Hannah Kramer 10 5) Lia Callahan 11 6) Chloe Hein 10 7) Rylee Schultz 11 8) Claire Curtsinger 11 2 Louisville Collegiate 4:16.76 1) Ayala Mehrotra 12 2) Reese Ragland 11 3) Eva Martin 09 4) Alexandra Allen 08 5) Alice Lococo 11 6) 3 Beechwood 4:18.28 1) Maddy Brauch 09 2) Maryah Counts 09 3) Allison Goodwin 09 4) Becca Grunkemeyer 11 5) Sarah Grunkemeyer 09 6) Catie Hazzard 09 7) Ava Lohre 12 8) Sarah Sizemore 10 4 St. Henry District 4:21.24 1) Reganne McMain 10 2) Cassidy Cline 10 3) Mackenzie Kent 12 4) Mackenzie McMain 08 5) Jadyn Danbury 10 6) Sara Kleier 09 7) Grace Brockman 12 8) Natalie Noll 11 5 Walton-Verona 4:23.05 1) Lindsey Brooks 08 2) Olivia Sams 09 3) Emily Bowlin 09 4) Caileigh Waters 12 5) Dixie Hensley 08 6) Trinity Bauwens 09 7) Kassidy Evans 09 8) Ella Shearer 09 6 Lexington Christian 4:24.10 1) Hannah Seamands 10 2) Annie Sewell 07 3) Lilianne Hutchinson 10 4) Olivia Griese 11 5) Jentry Bertram 07 6) Ella Gabbert 08 7) Lillian Samford 10 8) Reagan Wertzler 10 7 Owen County 4:24.22 1) Macie Chappell 11 2) Destiny Goodrich 11 3) Adi Bowling 09 4) Allison Bourne 12 5) Jubilee Towles 11 6) McKenna McNay 10 7) Savannah Anderson 08 8) Ann Malcomb 09 8 Newport Central Catholic 4:25.30 1) Camryn Kohrs 10 2) Jill Schneider 09 3) Emma Beck 09 4) Joelle Kinnett 10 5) Kara Bleser 09 6) Serena Drury 09 7) Elizabeth Roderick 10 8) Mary Kennedy 08 9 Holy Cross (Covington) 4:25.34 1) Maggie Davis 12 2) Isabelle Fisk 12 3) Kylie MacDonald 12 4) Olivia Miller 12 5) Kaitlyn Heist 12 6) Noel Fisk 12 7) Madison Quandt 11 8) Paige Nielander 09 10 University Heights 4:28.46 1) Piper Hancock 11 2) Aliviah Acree 08 3) Audrey Grise 09 4) Evelyn Morales 12 5) Grace Pape 12 6) Alison Bullen 12 11 Williamsburg 4:31.82 1) Madison Peace 09 2) Jamie Moses 12 3) Zoie Brown 10 4) Nevaeh Warren 12 5) Lylah Mattingly 09 6) Mikkah Siler 12 7) Heaven Warren 10 8) Alana Mah 10 12 Middlesboro 4:33.58 1) Amelia Hooks 07 2) Reagan Ausmus 09 3) Kennadi Larew 10 4) Grace Rose 12 5) Haven Hatfield 11 6) Katelyn Delk 12 7) Kamryn Keith 10 8) Madison McClelland 12 13 Edmonson County 4:37.30 1) Emma Grace Cena 11 2) Caroline Parsley 11 3) Maham Shabazz 11 4) Courtney Garrett 12 5) Lilly Miller 11 6) Katie Lindsey 12 7) Jaedlyn Simon 11 8) Cariann Williams 07 14 Kentucky Country Day 4:37.47 1) Megan Maines 11 2) Sonia Panchal 11 3) Andrea Rice 11 4) Haley Schoenegge 10 5) Emory Garlove 12 6) Emily Hollon 09 7) Nichole Roberts 12 8) Katy Vonder Haar 09 15 Leslie County 4:38.74 1) Peyton Turner 07 2) Shayley Madden 07 3) Caroline Buckle 10 4) Eden Melton 10 5) Iris Napier 10 6) Ava Napier 07 7) Hailey Lewis 10 8) Bailey Smith 10 16 Villa Madonna 4:39.61 1) Mackenzie Kessans 11 2) Sarah Rice 11 3) Caroline Mcdonald 12 4) Abby Ernst 11 5) Brooklyn Pickens 10 6) Maddie Bailey 09 7) Sofia Durstock 08 8) Charli Gerrein 08 17 Holy Cross (Louisville) 4:40.61 1) Savannah Dennison 11 2) Becca Kaelin 10 3) Mattie Streble 10 4) Emily Kulp 09 5) Mackenzie Turner 11 6) Lillianna Evans 11 7) Emma Baxter 09 8) Lindsay Smith 11 18 Trimble County 4:42.54 1) Makayla Abbott 11 2) Meagan Kainer 12 3) Kinley Kunkel 10 4) Rebecca Kainer 09 19 Lynn Camp 4:44.03 1) Alyssa Mounce 09 2) Laren Partin 07 3) Lillian Henize 07 4) Abby Mabe 10 20 Harlan 4:45.15 1) Emma Owens 10 2) Peighton Jones 10 3) Abbie Jones 08 4) Ella Morton 12 5) Mia Pace 10 6) Haylee Couch 10 21 Hancock County 4:46.38 1) Sydney Weatherholt 09 2) Erica Lindsey 12 3) Alaina Rudd 07 4) Isabella Ross 07 5) Alex Kratzer 12 6) Julianna Nevitt 10 22 Morgan County 4:50.53 1) Heaven Carver 11 2) Janesey Lewis 09 3) Abby Allen 09 4) Anna Cantrell 09 5) Shelby Carver 07 6) Kara Kelly 10 7) Abby McPherson 08 8) Krista Perry 12 23 Fort Campbell 4:53.80 1) Abigail Barker 08 2) Diamond Jenkins 11 3) Madeline Thompson 08 4) Kennedy Leary 07 5) Lauren Blanton 08 6) Ava Roberts 07 24 Bath County 4:54.29 1) Jaycie Bussell 12 2) Madison Mabior 08 3) Hadley Alderman 12 4) Amelia Oldfield 12 5) Jaelyn Gibson 09 6) Kelsey Ostrom 09 7) McKayla Hatfield 11 8) Gracie Lewis 09 Event 24 Boys 4x400 Meter Relay High School =============================================================================== National: 3:07.40 1985 Hawthorne High School, California State: 3:16.78 1985 Eastern 3A: 3:16.78 1985 Eastern 2A: 3:19.43 1988 Paducah Tilghman 1A: 3:21.40 1982 Trigg County School Seed =============================================================================== 1 Bishop Brossart 3:33.94 1) Tyler Twehues 11 2) Eli Thompson 12 3) Ryan Branch 11 4) Mick Clines 12 5) Carson Schirmer 12 6) Landon Bain 10 7) Matt Hickman 12 8) Tyler Cook 12 2 Green County 3:36.34 1) Jullian Seymour 09 2) Darian Mitchell 11 3) Blake Bryant 10 4) Jacob Keith 11 5) Nash Johnson 12 6) Jake Bishop 09 7) Gage Bale 08 8) Jayden Marr 09 3 Fort Knox 3:37.04 1) Lionel Taylor Jr 11 2) Allston Leggette 10 3) Jeremy Remble 12 4) Tristin Griffin 11 5) Javier Morales 12 6) Kenlin Ortiz 11 7) Frederick Jones 10 8) 4 Louisville Collegiate 3:37.81 1) Trevor Holbrook 12 2) Stewart Stites 10 3) Nolan Smith 11 4) Oliver Veliquette 09 5) Zach Ramirez 12 6) Benjamin Burke 12 5 Lexington Christian 3:38.66 1) Evan Brown 10 2) Frankie Knight 11 3) Shaun Ware 08 4) Xavier Brown 11 5) Connor Hayes 12 6) Aiden Finley 09 7) Harrison Samford 07 8) Anthony Johns 11 6 University Heights 3:40.21 1) Mason Price 11 2) Walter Kunnmann 11 3) Tomas Duncan 12 4) Connor Dill 11 5) Tobias Duncan 08 6) Trey Wyatt 11 7 St. Henry District 3:40.81 1) Al Bessler 10 2) Charlie Casey 11 3) Michael Brockman 12 4) Lake Durrett 09 5) Josh Brockman 09 6) Antonio Sturpe 11 7) James Noble 09 8) Zachariah Barth 11 8 Villa Madonna 3:41.25 1) Noah Kolar 11 2) Jackson Bond 12 3) Sam Baker 08 4) Matt Davis 12 5) Keegan Davis 10 6) Joey Grannen 10 7) Connor Gumm 09 8) Mason Slazyk 11 9 Holy Cross (Louisville) 3:41.73 1) Joshua Chodyniecki 12 2) Triston Key 10 3) Josh Meiman 12 4) Jackson Gawarecki 12 5) Nate Siegrist 11 6) DK Schnieders 12 7) Tyler Ballard 10 8) Tate Gaw 12 10 Trimble County 3:42.09 1) Ricky Gray 10 2) Ryan Long 12 3) Jessup Smith 10 4) Matthew Craig 11 5) Damien Johnson 10 6) Alex Seward 12 7) Walker Tingle 11 8) Ethan Horn 09 11 Crittenden County 3:43.78 1) Noah Perkins 12 2) Rowen Perkins 10 3) Kaleb Nesbitt 10 4) Eli Moss 12 12 Walton-Verona 3:44.30 1) Justin Pronk 12 2) Seth Cockrell 09 3) Davis Fritz 11 4) Alex Baker 12 5) Christian Dingus 11 6) Grady Shay 10 7) Zane Perry 12 8) Bryson Stanley 12 13 Owen County 3:44.91 1) Andrew DeSpain 12 2) Brandon Snell 10 3) Gabe Carter 09 4) Gabriel Maurer 12 5) Sawyer Wilhoite 09 6) Patrick Newell 09 7) Hunter Steffen 11 8) 14 Murray 3:45.03 1) Kainoa Olive 09 2) Caleb Cauley 11 3) Keaton McCoy 11 4) Zavion Carman 09 5) Brendan Dahnacke 12 6) 15 Harlan 3:45.22 1) Kaleb McLendon 11 2) Johann Gist 11 3) Darius Akal 09 4) Britt Lawson 12 5) Kyler McLendon 10 6) Tristen Cornette 12 16 Middlesboro 3:45.24 1) Caleb Baker 12 2) Brendan Delph 12 3) Cayden Grigsby 09 4) Ozzy Norris 12 5) Nathan Napier 12 6) Kameron Delph 07 7) Nashawn Brooks 08 8) Drew Martin 10 17 McLean County 3:45.42 1) Braeden Peercy 12 2) Zach Clayton 11 3) Elliot Evans 12 4) Kadyn McElvain 11 5) Bryce Durbin 11 6) Andrew Munster 12 7) Jesse Jones 11 8) Caleb Stein 12 18 Newport Central Catholic 3:46.01 1) Quentin Meyer 12 2) William Rapier 10 3) Sam Lavin 12 4) Nick Beck 12 19 Edmonson County 3:46.63 1) Lane Lindsey 12 2) Payton Vincent 12 3) Zander Bass 10 4) Tyler Anderson 10 5) Daniel Woosley 12 6) Braden Wall 10 7) Logan Brooks 11 8) Jarrett Prunty 11 20 Calvary Christian 3:47.07 1) Gavin Yusko 11 2) Lucas Toro 09 3) Andre Antoine 08 4) Caleb Howard 11 5) Scott Heyob 10 6) 21 Fort Campbell 3:47.45 1) Deontez Jenkins 12 2) Jacob Gamez 09 3) Brody Sharp 09 4) Mateo Cerritos Gatto 08 5) Nathan Kovacevic 10 6) Thomas Wood 11 7) John Montalvo 10 8) DaQuan Robinson 09 22 Raceland 3:48.60 1) Grant Stephens 11 2) Cole Conlon 11 3) Jaxon Heighton 09 4) Brody Austin 09 5) William Nichols 12 6) Christian Waugh 10 7) Cameron Bell 09 8) Ty Tyson 09 23 Kentucky Country Day 3:48.74 1) Carter Brown 10 2) Max Stucky 10 3) Jalen Todd 12 4) Parker Touma 11 5) Clay Bockhorst 11 6) Hayden Roberts 12 7) Ben Clift 12 8) Addison Garlove 09 24 Pikeville 3:49.28 1) Josh Varney 10 2) Jacob Rogers 10 3) Carter Hurley 09 4) Jason Lin 12 5) Kendal Wright 11 6) Carter Justice 09 7) Rylan Keathley 10 8) Issac Coleman 11 Event 25 Girls Shot Put High School =============================================================================== National: 57-01.25 2017 Alyssa Wilson, New Jersey State: 43-07.25 1994 Carla Prewitt, Bryan Station 3A: 43-07.25 1994 Carla Prewitt, Bryan Station 2A: 42-10.50 2006 Pam Bell, Paducah Tilghman 1A: 40-04 1999 Shelley Mayes, Harrodsburg Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Maggie Buerger 11 Walton-Verona 34-00.25 2 Madison Garland 12 Somerset 33-11.00 3 Trinity Burkett 12 Somerset 33-04.50 4 Jade Oakley 11 Murray 32-03.00 5 Marissa Stephens 11 Presentation 32-00.00 6 Mary Mathews 12 Lou. Holy Cross 31-10.00 7 S. Mackenzie Lawson 11 Red Bird 31-05.75 8 Riah Oliver 11 Paris 31-05.50 9 Amyah Robinson 09 Frankfort 30-08.50 10 Kira Johnson 10 Louisville Colle 30-08.00 11 Tanya Streine 08 Williamstown 30-07.00 12 Lynn Tormoehlen 12 Washington Count 30-06.50 13 Eyiselea Lea-Hendon 12 Shawnee 30-06.00 14 Jamaya Chenault 11 Frankfort 30-04.50 15 Karrington Peger 11 Edmonson County 29-11.50 16 BrentLee Threlkeld 10 Williamstown 29-07.00 17 Anna Guard 09 St. Henry 29-06.50 18 Taylor Caldwell 12 Leslie County 29-02.00 19 Hailey Brown 12 Williamsburg 28-06.50 20 Keaton Hall 11 Model 28-04.00 21 Bethany Tackett 12 Paintsville 28-02.00 22 Amaya Day 11 Beechwood 28-01.25 23 Ragen Pollard 11 University Hts 27-11.00 24 Kaylynn Layne 09 Phelps 27-03.50 Event 26 Boys Shot Put High School =============================================================================== National: 77-00 1979 Michael Carter, Texas State: 67-00 1969 Jesse Stuart, Glasgow 3A: 63-09.50 2018 Bryan Hudson, Scott County 2A: 65-07.50 2003 Andy Fryman, Mason County 1A: 67-00 1969 Jesse Stuart, Glasgow Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Sebastian Lawrence 12 Murray 47-02.50 2 Trevon Ramey 11 Lloyd Memorial 46-08.25 3 Cade Middleton 11 Harlan 44-08.50 4 Hunter Correll 12 Raceland 44-05.75 5 Tyler Love 12 Fulton County 44-04.00 6 Jameson Pruitt 12 Monroe County 44-01.50 7 Anthony Johns 11 Lex. Christian 43-11.00 8 Zach Tong 11 Middlesboro 42-10.75 9 Kelson McKinney 09 Green County 42-10.50 10 Alex Rogers 12 Pikeville 42-08.75 11 Landon Hammock 11 Pikeville 42-08.50 12 Nate Siegrist 11 Lou. Holy Cross 42-08.50 13 Bronson Bates 10 Williamsburg 42-07.50 14 Xazvion West 11 Todd Central 42-05.50 15 Haydon Wilson 11 Sayre 42-00.50 16 Sam Cotthoff 11 University Hts 41-11.00 17 Noah McGowan 12 Crittenden Co. 41-05.50 18 Gaige Jacobs 12 Murray 41-02.50 19 Jacob Carrer 10 Betsy Layne 40-06.50 20 Ethan Melvin 10 Raceland 40-02.50 21 Luke Popovich 09 Bethlehem 39-09.75 22 Devon McCormick 12 Bishop Brossart 39-09.50 23 Jaiden Cunningham 11 Berea 39-07.50 24 Chaz Geraghty 12 Lou. Holy Cross 39-05.75 Event 27 Girls Discus Throw High School =============================================================================== National: 191-06 2012 Shelby Vaughan, Texas State: 142-02 2015 Lilli Popovich, Christian Acad.-Lou 3A: 134-06 1981 Gabrielle Sweeney, Assumption 2A: 142-02 2015 Lilli Popovich, Christian Acad.-Lou 1A: 125-09 2011 Brianna McCarthy, Beechwood Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Maggie Buerger 11 Walton-Verona 126-03 2 Jade Oakley 11 Murray 106-06 3 Lauren DeBold 12 Bethlehem 105-05.50 4 Mary Mathews 12 Lou. Holy Cross 98-07 5 Kira Johnson 10 Louisville Colle 96-05 6 Peyton Goodman 10 Brown 95-01 7 Karrington Peger 11 Edmonson County 94-11.50 8 Marissa Stephens 11 Presentation 92-06 9 Riah Oliver 11 Paris 92-00 10 Anna Guard 09 St. Henry 90-09 11 S. Mackenzie Lawson 11 Red Bird 88-09 12 Taylor Caldwell 12 Leslie County 87-09 13 Kawai Olive 12 Murray 87-00 14 Autumn Sidebottom 12 Green County 86-05 15 Pamela Gommels 10 East Ridge 85-02 16 Amyah Robinson 09 Frankfort 84-03 17 Amaya Day 11 Beechwood 83-11 18 Kaci Huff 11 Trimble County 83-07 19 Madison Gritton 11 Oneida Baptist 82-06 20 Lizzie Papalia 12 Kentucky Country 82-00 21 Lynn Tormoehlen 12 Washington Count 81-09 22 Lillian Burnett 10 Christian Fship 79-10 23 Meghan Planck 10 Nicholas County 79-08 24 Bethany Tackett 12 Paintsville 78-07 Event 28 Boys Discus Throw High School =============================================================================== National: 236-06 2009 Mason Finley, Colorado State: 194-11 2003 Andy Fryman, Mason County 3A: 193-01 2010 Kyle Jenkins, Male 2A: 194-11 2003 Andy Fryman, Mason County 1A: 185-02 1984 John Poehlein, Hancock County Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Lucas Wunsch 12 Walden 143-06 2 Sebastian Lawrence 12 Murray 143-06 3 Ethan Adams 12 Nicholas County 142-06 4 Levi Dicken 10 Campbellsville 137-02 5 Hunter Correll 12 Raceland 132-05 6 Devon McCormick 12 Bishop Brossart 128-07 7 Kelson McKinney 09 Green County 126-09 8 Nate Siegrist 11 Lou. Holy Cross 125-00 9 Tyler Love 12 Fulton County 125-00 10 Joseph West 10 Williamsburg 124-08 11 Cade Middleton 11 Harlan 122-00 12 Spencer Neace 11 Nicholas County 120-07 13 Gaige Jacobs 12 Murray 120-06 14 Anthony Johns 11 Lex. Christian 119-11 15 Eric Jimenez 11 Dayton 119-10 16 Alex Rogers 12 Pikeville 117-11 17 Haydon Wilson 11 Sayre 116-08 18 Zach Tong 11 Middlesboro 115-02 19 Noah McGowan 12 Crittenden Co. 114-08 20 Braden Corley 11 Bellevue 113-09 21 Angel Villanueve 11 Todd Central 113-06 22 Thomas Sayers 11 Bishop Brossart 113-05 23 Sean Ihrig 10 St. Henry 112-04 24 Jake Stone 12 Green County 112-02 Event 29 Girls Long Jump High School =============================================================================== National: 22-01.75 1976 Kathy McMillan, North Carolina State: 20-04 1975 Maxine Graham, Fleming County 3A: 19-09.25 2016 Alexis Gibbons, Butler 2A: 18-06.50 2012 Brianne Brown, North Oldham 1A: 20-04 1975 Maxine Graham, Fleming County Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Kendall Burgess 12 Somerset 18-08.00 2 Krista Perry 12 Morgan County 16-05.75 3 Avery Voth 11 Riverside 16-02.50 4 Kennadi Larew 10 Middlesboro 15-11.00 5 Rachel Trzepacz 12 Murray 15-10.00 6 Chloe Hein 10 Bishop Brossart 15-09.75 7 Amelia Svidal 10 Walden 15-09.75 8 Lylah Mattingly 09 Williamsburg 15-08.00 9 Ella Smith 10 Mayfield 15-06.00 10 Amaya Allen 12 Lou. Holy Cross 15-06.00 11 Kattie Morgan 10 Leslie County 15-04.50 12 Grace Burgess 09 Somerset 15-01.00 13 Maddie Neary 11 Lloyd Memorial 14-09.50 14 Hailee Garmon 10 Monroe County 14-09.50 15 Kenzie Morgan 10 Leslie County 14-07.00 16 Sarah Sizemore 10 Beechwood 14-05.75 17 Jessica Hedden 11 Portland Chris. 14-05.50 18 Hannah Beimesch 12 St. Henry 14-04.25 19 Javona Davis 09 Fulton County 14-04.00 20 Kennedy Rose 12 Prestonsburg 14-04.00 21 Kassidy Evans 09 Walton-Verona 14-03.25 22 Alex Kratzer 12 Hancock County 13-09.00 23 Sydney Singer 09 Carroll County 13-05.00 24 Katy Chumbley 10 Paris 13-01.00 Event 30 Boys Long Jump High School =============================================================================== National: 26-04.75 1989 James Stallworth, California State: 24-00.50 1985 William White, Shelby County 3A: 24-00.50 1985 William White, Shelby County 2A: 23-08.25 2007 Chrys Jones, Mercer County 1A: 23-11 1990 Corey Smith, Fulton County Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Grayson Turner 11 Somerset 22-09.00 2 Corey Smith II 12 Fulton County 21-05.50 3 Zac Lockhart 11 Pikeville 21-04.50 4 Jeremiah Holley 12 Fort Campbell 20-05.00 5 David Lee 12 Gallatin County 20-02.50 6 Kaleb Jarvis 12 Prestonsburg 20-00.00 7 Blake Jones 12 Danville 19-10.00 8 Josh Cole 12 Fulton County 19-10.00 9 Van Clements 12 Walden 19-09.00 10 Nolan Smith 11 Louisville Colle 19-07.00 11 Prentiss Alford 12 Fort Knox 19-07.00 12 Quincy Barber 10 Newport 19-05.00 13 Dillon Williams 10 Betsy Layne 19-03.00 14 Kaleb McLendon 11 Harlan 19-02.00 15 Grant Justice 12 Prestonsburg 19-02.00 16 William Nichols 12 Raceland 19-00.50 17 Al Bessler 10 St. Henry 19-00.25 18 Jacob Wood 12 Monroe County 18-11.00 19 Niklas Sujanani 11 Fort Campbell 18-09.00 20 Zack Mason 11 East Ridge 18-07.75 21 Devan Alderson 11 Metcalfe County 18-07.50 22 Daniel Woosley 12 Edmonson County 18-07.00 23 Ben Hale 10 Williamsburg 18-06.00 24 Martaveous Smith 09 Bethlehem 18-05.00 Event 31 Girls Triple Jump High School =============================================================================== National: 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Texas State: 40-07 2019 Sophie Galloway, Graves County 3A: 40-07 2019 Sophie Galloway, Graves County 2A: 38-03.25 2012 Michaela Hunter, Rockcastle County 1A: 39-03.25 2007 Sharika Smith, Fulton County Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Kendall Burgess 12 Somerset 39-06.25 2 Amaya Allen 12 Lou. Holy Cross 36-06.00 3 Amelia Svidal 10 Walden 34-07.50 4 Ella Smith 10 Mayfield 34-05.00 5 Emily Ham 11 Somerset 33-06.00 6 Rachel Trzepacz 12 Murray 33-04.50 7 Avery Voth 11 Riverside 32-07.00 8 Miranda Csordas 10 Bishop Brossart 32-00.50 9 Taylor Parks 10 Menifee County 31-10.75 10 Hannah Beimesch 12 St. Henry 31-09.75 11 Natalie Svidal 07 Walden 31-07.00 12 Janesey Lewis 09 Morgan County 31-06.00 13 Kennedy Rose 12 Prestonsburg 31-05.00 14 Kassidy Evans 09 Walton-Verona 31-02.25 15 Alana Mah 10 Williamsburg 30-09.25 16 Maddie Neary 11 Lloyd Memorial 30-08.25 17 Katy Chumbley 10 Paris 30-06.00 18 Audrey Grise 09 University Hts 30-05.00 19 Sarah Sizemore 10 Beechwood 30-04.50 20 Kattie Morgan 10 Leslie County 30-03.75 21 Ellie Jenkins 11 Burgin 30-00.00 22 Kennadi Larew 10 Middlesboro 29-11.00 23 Alex Kratzer 12 Hancock County 29-02.00 24 Carol Staples 11 Owensboro Cath. 28-10.00 Event 32 Boys Triple Jump High School =============================================================================== National: 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Califormia State: 50-02.50 2007 Chrys Jones, Mercer County 3A: 49-02.75 2017 Darian Clyburn, Male 2A: 50-02.50 2007 Chrys Jones, Mercer County 1A: 48-06 2006 Chrys Jones, Harrodsburg Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Corey Smith II 12 Fulton County 45-04.50 2 Grayson Turner 11 Somerset 42-11.50 3 Al Bessler 10 St. Henry 41-10.75 4 Jeremiah Holley 12 Fort Campbell 40-11.00 5 Alex Woods 11 Beechwood 40-07.00 6 Kaleb Jarvis 12 Prestonsburg 40-00.75 7 Daniel Coles 11 Mayfield 39-07.00 8 Blake Jones 12 Danville 39-05.00 9 Quentin Meyer 12 Newport Catholic 39-03.25 10 X'Avion Thompson 12 Lee County 39-02.75 11 Elliot Evans 12 McLean County 39-01.00 12 Hunter Middleton 12 Bath County 38-07.75 13 Jason Hemingway 11 Fort Knox 38-07.50 14 Ty High 12 Walden 38-07.00 15 Matt Setters 12 St. Henry 38-06.75 16 Amari Waddy 10 Fort Campbell 38-06.50 17 Dillon Williams 10 Betsy Layne 38-06.25 18 Wyatt Ostrander 10 Leslie County 38-05.75 19 Lane Lindsey 12 Edmonson County 38-05.50 20 Eli Cordonnier 10 Villa Madonna 38-03.75 21 Quincy Barber 10 Newport 38-02.50 22 Jacob Rogers 10 Pikeville 38-00.25 23 Mason Smith 12 Gallatin County 37-08.00 24 Barton Ritchay 11 Louisville Colle 37-07.50 Event 33 Girls High Jump High School =============================================================================== National: 6-04.50 2015 Vashti Cunningham, California State: 5-10.50 2000 Kelley Bowman, Berea 3A: 5-10.25 1982 Robin Gard, Warren Central 2A: 5-10 1982 Sharon Ottens, Webster County 1A: 5-10.50 2000 Kelley Bowman, Berea Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Maddie Neary 11 Lloyd Memorial 5-02.00 2 Mikkah Siler 12 Williamsburg 5-00.00 3 Rachel Trzepacz 12 Murray 5-00.00 4 Cassidy Cline 10 St. Henry 4-10.00 5 Ta'Mya Davis 10 Presentation 4-10.00 6 Lexie Herndon 12 Somerset 4-10.00 7 Farris Howard 11 Murray 4-08.00 8 Hailey Brown 12 Williamsburg 4-08.00 9 Grace Burgess 09 Somerset 4-08.00 10 Makayla Clark 11 Raceland 4-08.00 11 Nacell Anderson 09 Newport 4-08.00 12 Ova Turner 07 Monroe County 4-08.00 13 Kassidy Evans 09 Walton-Verona 4-06.00 14 Brylee Spurlin 11 Dawson Springs 4-06.00 15 Sarah Rice 11 Villa Madonna 4-06.00 16 Avery Voth 11 Riverside 4-06.00 17 Natalie Hall 10 Walton-Verona 4-06.00 18 Gineva Riley 10 Bracken County 4-06.00 19 Kaelyn Benner 11 Presentation 4-06.00 20 Amiyah Speaks 11 Paris 4-06.00 21 Diamond Jenkins 11 Fort Campbell 4-06.00 22 Payton Maness 09 Crittenden Co. 4-06.00 23 Kennedy Rose 12 Prestonsburg 4-06.00 24 Sarah Jones 09 Fort Knox 4-04.00 25 Autumn Spillman 09 Metcalfe County 4-04.00 Event 34 Boys High Jump High School =============================================================================== National: 7-06 2017 Vernon Turner, Oklahoma State: 6-11.25 1997 Matt Reecer, Trinity (Louisville) 3A: 6-11.25 1997 Matt Reecer, Trinity (Louisville) 2A: 6-10.75 1988 Tom Noe, Highlands 2A: 6-10.75 2012 Tyler Bray, Butler 1A: 6-10.25 1984 J.B. Brown, Fort Knox Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Davey Bentley 12 Betsy Layne 6-02.00 2 Christian Dingus 11 Walton-Verona 6-00.00 3 Van Clements 12 Walden 6-00.00 4 Zack Mason 11 East Ridge 6-00.00 5 Michael Smith 12 Barbourville 6-00.00 6 Tristan Davidson 11 Crittenden Co. 6-00.00 7 Dakyran Gossett 11 Fulton County 6-00.00 8 Austin Sperry 09 Breathitt County 5-10.00 9 Devan Alderson 11 Metcalfe County 5-10.00 10 Mason Meyer 10 Bishop Brossart 5-10.00 11 Braeden Peercy 12 McLean County 5-10.00 12 Al Bessler 10 St. Henry 5-10.00 13 Kadyn McElvain 11 McLean County 5-08.00 14 Kendal Wright 11 Pikeville 5-08.00 15 Jason Hemingway 11 Fort Knox 5-08.00 16 William Nichols 12 Raceland 5-08.00 17 Matt Setters 12 St. Henry 5-08.00 18 Woodford Ragland 10 Louisville Colle 5-08.00 19 Patrick Kainer 10 Trimble County 5-08.00 20 Landon Pace 12 Dawson Springs 5-08.00 21 Amari Waddy 10 Fort Campbell 5-08.00 22 Grant Justice 12 Prestonsburg 5-06.00 23 Tyller Ragio 10 Gallatin County 5-06.00 24 Blake McLemore 11 Breathitt County 5-06.00 25 Triston Key 10 Lou. Holy Cross 5-06.00 26 Jacob Hand 09 Lou. Holy Cross 5-06.00 27 Nate Faith 10 Crittenden Co. 5-06.00 28 Zach Holtz 11 Bishop Brossart 5-06.00 Event 35 Girls Pole Vault High School =============================================================================== National: 14-04 2017 Rachel Baxter, California State: 13-03 2017 Jaci Bickett, Henderson County State: 12-06 2016 Kristina Leggas, Lafayette 3A: 13-03 2017 Jaci Bickett, Henderson County 2A: 12-03 2019 Raegan Franklin, North Oldham 1A: 12-01 2019 Grace Turner, Monroe County Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Lauren Kent 11 St. Henry 10-08.00 2 Aubrey Graves 10 Monroe County 9-00.00 3 Abbi Berger 10 Lloyd Memorial 9-00.00 4 Kynzlee Fox 11 Murray 8-06.00 5 Sydney Fischer 10 Lex. Christian 8-00.00 6 Ova Turner 07 Monroe County 8-00.00 7 Madeline Thompson 08 Fort Campbell 8-00.00 8 Erin Faulkner 11 Murray 7-06.00 9 Sabrina Lewis 12 Williamsburg 7-06.00 10 Grace Schroeder 11 Bishop Brossart 7-06.00 11 Lucy McArthur 11 Somerset 7-00.00 12 Angel Patterson 12 Dayton 7-00.00 13 Ashley Chapman 12 Williamsburg 7-00.00 14 Ava Dennis 08 Fort Campbell 6-06.00 15 Becca Kaelin 10 Lou. Holy Cross 6-02.00 16 Sophie Hale 10 Raceland 6-00.00 17 Sarah Rice 11 Villa Madonna 6-00.00 18 Gineva Riley 10 Bracken County 5-06.00 19 Ava Napier 07 Leslie County 5-06.00 20 Anna Coffey 11 Green County 5-06.00 21 Macie Webb 10 Raceland 5-00.00 22 Abby Allen 09 Morgan County 5-00.00 23 Abigale Church 11 Burgin 5-00.00 Event 36 Boys Pole Vault High School =============================================================================== National: 19-05.50 2018 Armand Duplantis, Louisiana State: 16-00 2003 Chip Heuser, St. Xavier 3A: 16-00 2003 Chip Heuser, St. Xavier 2A: 15-02.25 2018 Clayton Franklin, North Oldham 1A: 14-07.25 2015 Connor Messer, Raceland Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Logan Isaacs 12 Bethlehem 15-06.00 2 Jake Davidson 11 Lloyd Memorial 15-06.00 3 Nolan Brooks 11 Dayton 12-06.00 4 Rowdy Sokolowski 11 Murray 12-06.00 5 Cameron Youngblood 11 Murray 12-06.00 6 Cole Blakeman 12 Somerset 12-00.00 7 Jackson Hollinsworth 10 Monroe County 11-00.00 8 Kaleb Alden 12 Villa Madonna 10-06.00 9 Cole MacMurry 12 Fort Campbell 10-00.00 10 Mark Ryan 11 St. Henry 10-00.00 11 Alex Seward 12 Trimble County 10-00.00 12 Taylor Callahan 11 Leslie County 9-06.00 13 Judah Hill 11 Bath County 9-06.00 14 Hunter Bachmann 09 Trimble County 9-06.00 15 Riley Chinn 09 Williamsburg 9-00.00 16 Chance Bryant 08 Fort Campbell 9-00.00 17 Braden Wellman 10 Raceland 9-00.00 18 Austin McCandless 09 Green County 9-00.00 19 Wyatt Ostrander 10 Leslie County 9-00.00 20 Josh Brockman 09 St. Henry 8-06.00 21 Blake Skaggs 12 Edmonson County 8-06.00 22 Kaleb Holtman 07 Lloyd Memorial 8-06.00 Event 41 Mixed Shot Put Unified =============================================================================== State: 88-08.50 2016 T. Lindsey/Drake, Muhlenberg County 3A: 88-08.50 2016 T. Lindsey/Drake, Muhlenberg County 2A: 78-00.50 2016 C. Anderson/Jager, Highlands 1A: 69-10.25 2016 J. Fields/Renfro, Owen County Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 AJ Butler M11 West Carter 59-05.00 2 Ann Switzer W12 Owensboro Cath. 48-10.00 3 Tylor Stafford W11 Owen County 43-05.00 4 Cameron Carter M12 Owen County 42-11.00 5 Will Lairson M10 Frankfort 42-10.00 6 Tyler Holton M09 Bracken County 27-00.00 7 Amaya Perry W11 Frankfort ND 8 Katie Morgan W12 Owen County ND 9 Elsie Combs W11 Bracken County ND 10 Dylan Nichols M11 Owensboro Cath. ND 11 Adin Wilson M10 Owen County ND Event 42 Mixed Long Jump Unified =============================================================================== State: 33-04 2019 A. Huston/Z. Blue, Atherton 3A: 33-04 2019 A. Huston/Z. Blue, Atherton 2A: 26-07.50 2019 L. Mathis/S. Jones, Doss 1A: 31-05.75 2019 W. Lairson/W. O'Bryan, Frankfort Name Year School Seed Mark =============================================================================== 1 Will Lairson M10 Frankfort 23-00.00 2 Cameron Carter M12 Owen County 14-08.00 3 Tylor Stafford W11 Owen County 14-06.00 4 Katie Morgan W12 Owen County ND 5 Charlotte Barnett W09 Frankfort ND 6 Adin Wilson M10 Owen County ND Event 43 Mixed 2x50 Meter Relay Unified =============================================================================== State: 12.50 2019 Atherton A. Huston/I. Coleman 3A: 12.50 2019 Atherton A. Huston/I. Coleman 2A: 12.91 2019 Doss R. Teagle/L. Mathis 1A: 14.28 2019 Fulton County B. Bridges/L. Terrell School Seed =============================================================================== 1 Fulton County 14.99 1) Broc Bridges 12 2) Michael Burns 12 2 Frankfort 15.05 1) Will Lairson 10 2) Charlotte Barnett 09 3 Owen County 17.60 1) Cameron Carter 12 2) Katie Morgan 12 3) Cameron Carter 12 4) Adin Wilson 10 4 Owen County 'B' 19.57 1) Tylor Stafford 11 2) Adin Wilson 10 5 Bracken County 20.64 1) Tyler Holton 09 2) Ashton Holton 12 6 West Carter 23.36 1) AJ Butler 11 2) Trace Harper 12 Event 44 Mixed 4x100 Meter Shuttle Hurdle Unified =============================================================================== State: 54.32 2017 Oldham County 3A: 54.32 2017 Oldham County 2A: 54.44 2018 Doss 1A: 55.58 2019 Fulton County B. Bridges/M. Burns/R. Beard/L.Terrell School Seed =============================================================================== 1 Fulton County 1:00.61 1) Broc Bridges 12 2) Michael Burns 12 2 Campbellsville 1:02.28 1) Tashaun Hart 09 2) James Padgett 10 3 Frankfort 1:02.94 1) Will Lairson 10 2) Charlotte Barnett 09 4 Owen County 1:13.45 1) Tylor Stafford 11 2) Katie Morgan 12 3) Cameron Carter 12 4) Adin Wilson 10 Event 45 Mixed 2x200 Meter Relay Unified =============================================================================== State: 48.62 2019 Atherton I. Coleman,/A. Huston 3A: 48.62 2019 Atherton I Coleman, A Huston 2A: 50.20 2017 Calloway County T. Daniel/I Butler 1A: 52.58 2019 Frankfort W. Lairson/J. Bush School Seed =============================================================================== 1 Fulton County 1:00.61 1) Broc Bridges 12 2) Michael Burns 12 2 Frankfort 1:02.94 1) Will Lairson 10 2) Charlotte Barnett 09 3 Owen County 1:13.45 1) Tylor Stafford 11 2) Katie Morgan 12 3) Cameron Carter 12 4) Adin Wilson 10
Class 1A KHSAA State Track Meet 2021
Meet History
Meet Records
Venue Records
Past Meets
- Back
- 2023-06-03
- 2023-06-02
- 2023-06-01
- 2022-06-04
- 2022-06-03
- 2022-06-02
- 2021-06-12
- 2021-06-11
- 2019-06-01
- 2019-06-01
- 2019-05-31
- 2019-05-30
- 2018-05-17
- 2017-05-19
- 2016-05-27
- 2015-05-22
- 2014-05-23
- 2013-05-17
- 2012-05-17
- 2011-05-26
- 2010-06-03
- 2009-05-22
- 2008-05-30
- 2007-06-01
- 2006-06-02
- 2005-06-03
- 2004-06-04
- 2003-05-30
- 2002-05-31
- 2001-06-01
- 2000-06-02
- 1999-06-04
- 1998-05-29
- 1997-05-30
- 1996-05-31
- 1995-06-02
- 1994-06-03
- 1993-06-04
- 1992-06-05
- 1991-05-25
- 1990-06-01
- 1989-05-26
- 1988-05-28
- 1987-06-05
- 1986-06-07
- 1985-06-07
- 1984-06-02
- 1983-05-21
- 1982-05-22
- 1981-05-22
- 1980-05-24
- 1979-05-19
- 1979-05-19
- 1978-05-20
- 1978-05-20
- 1977-05-21
- 1977-05-21
- 1976-05-28
- 1975-05-23
- 1975-05-23
- 1974-05-24
- 1974-05-24
- 1973-05-26
- 1973-05-26
- 1972-05-27
- 1972-05-27
- 1971-05-22
- 1971-05-21
- 1970-05-22
- 1969-05-17
- 1968-05-18
- 1966-05-21
- 1965-05-21
- 1964-05-22
- 1963-05-17
- 1962-05-18
- 1961-05-19
- 1960-05-20
- 1959-05-22
- 1958-05-16
- 1957-05-17
- 1956-05-18
- 1955-05-20
- 1954-05-14
- 1953-05-15
- 1952-05-16
- 1951-05-18
- 1950-05-20
- 1949-05-30
- 1948-06-02
- 1947-06-04
- 1946-05-17
- 1945-05-18
- 1944-05-19
- 1943-05-14
- 1942-05-15
- 1941-05-17
- 1940-05-18
- 1939-05-19
- 1915-05-12
- 1914-05-16
- 1913-05-17
- 1912-05-04