Cougar Invitational 2021

Shepherdsville, KY

Athlete Entries


HS Boys 100 Meter Dash 22 entries

Athlete Seed Team
Porter, Jackson Portland Christian
Vibbert, Jacob Whitefield Academy
Patterson, Xavier Portland Christian
Moss, Coryon Marion C Moore School
Davis, Keelin Bullitt East HS
Klap, Charlie Walden
Istre, Lincoln Portland Christian
Braffet-Joiner, Seivan Whitefield Academy
Young, Darius 11.68 Marion C Moore School
London, James 12.17 Bullitt Central HS
Shofner, Zachary 12.18 Bullitt Central HS
Bale, Bishop 12.33 Shelby County
Wells, Dustin 12.34 Shelby County
Young, David 12.48 Walden
Orlandi, Tyler 12.49 Marshall County
Bishop, Kyre 12.50 Shelby County
Young, Brodie 12.63 Marshall County
Kinsey, Isaac 12.71 Marshall County
Thorpe, Gage 12.72 Bullitt East HS
High, Ty 13.36 Walden
Skaggs, Jordan 13.41 Bullitt East HS
Nouaim, Aiden 17.31 Marion C Moore School
Back to Top

HS Boys 110 Meter Hurdles 7 entries

Athlete Seed Team
Tarver, DuWayne Marion C Moore School
Ntchou, Stephen Marion C Moore School
Bowen, Will Marion C Moore School
Woods, Jakob 16.65 Shelby County
Thompson, Shawn 17.08 Shelby County
Mighell, Nick 17.45 Marshall County
Bradley, Deven 19.50 Marshall County
Back to Top

HS Boys 1600 Meter Run 16 entries

Athlete Seed Team
Edelen, Evan Shelby County
Court, Kiefer Marshall County
Olson, Noah Portland Christian
Hammond, Jonas Whitefield Academy
Gisobizo, Erukana Marion C Moore School
Lesher, Dalton 4:38.99 Bullitt Central HS
Stults, Ben 4:51.90 Bullitt Central HS
Young, Max 4:55.87 Shelby County
Malone, Isaiah 4:57.52 Bullitt East HS
Ballard, Zach 5:02.70 Bullitt East HS
Keith, Baxter 5:17.89 Walden
Hogan, Bryce 5:21.96 Bullitt East HS
Riddle, Austin 5:22.37 Bullitt Central HS
OBrian, Ilya 5:27.49 Marshall County
Coursey, James 5:38.81 Shelby County
Celello, Nate 6:20.00h Walden
Back to Top

HS Boys 200 Meter Dash 22 entries

Athlete Seed Team
Davis, Keelin Bullitt East HS
Klap, Charlie Walden
Vibbert, Jacob Whitefield Academy
Istre, Jackson Portland Christian
Shofner, Zachary Bullitt Central HS
Evans, Andrew Portland Christian
Braffet-Joiner, Seivan Whitefield Academy
Monks, Yosef Portland Christian
Young, Darius 24.18 Marion C Moore School
Mighell, Nick 24.58 Marshall County
Moore, Brandon 25.68 Marion C Moore School
Davis, Christian 25.72 Bullitt Central HS
Rodriguez, Juan 25.77 Shelby County
Clements, Van 25.83 Walden
Thorpe, Gage 26.06 Bullitt East HS
Orlandi, Tyler 26.32 Marshall County
Kinsey, Isaac 26.86 Marshall County
Bale, Bishop 26.92 Shelby County
High, Ty 27.33 Walden
Rodriguez, Moctezumac 27.64 Shelby County
Skaggs, Jordan 29.49 Bullitt East HS
Harlan, Zechariah 35.39 Marion C Moore School
Back to Top

HS Boys 300 Meter Hurdles 9 entries

Athlete Seed Team
Engwer, Austin Bullitt Central HS
Bowen, Will Marion C Moore School
Tarver, DuWayne Marion C Moore School
Dunson, Justice Marion C Moore School
Thompson, Shawn 43.60 Shelby County
Woods, Jakob 43.60 Shelby County
Court, Kian 44.78 Marshall County
Bradley, Deven 47.33 Marshall County
London, James 47.86 Bullitt Central HS
Back to Top

HS Boys 3200 Meter Run 6 entries

Athlete Seed Team
Bohannon, Camden Bullitt Central HS
Hammond, Jonas Whitefield Academy
Hess, Jaden Bullitt Central HS
Ballard, Zach 11:30.50 Bullitt East HS
Collins, Sawyer 11:56.18 Marshall County
OBrian, Ilya 11:57.23 Marshall County
Back to Top

HS Boys 400 Meter Dash 17 entries

Athlete Seed Team
Vibbert, Jacob Whitefield Academy
Steen, Alex Portland Christian
Hammond, Jonas Whitefield Academy
Rodriguez, Moctezumac Shelby County
Mills, Cole Marshall County
Monks, Yosef Portland Christian
Braffet-Joiner, Seivan Whitefield Academy
Orlandi, Tyler Marshall County
Bishoff, Nolan Portland Christian
Boien, Dale 1:00.58 Shelby County
Miracle, Zach 1:00.97 Shelby County
McClain, Daygen 1:01.06 Marion C Moore School
Davis, Christian 1:01.16 Bullitt Central HS
Sutherland, Cole 1:02.25 Walden
Lord, Ja'Quaz 54.04 Marion C Moore School
Thomas, Jaden 56.86 Marion C Moore School
Young, Brodie 58.38 Marshall County
Back to Top

HS Boys 4x100 Meter Relay 3 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A Marion C Moore School
Relay Team A 46.25 Marshall County
Relay Team A 46.32 Shelby County
Back to Top

HS Boys 4x200 Meter Relay 4 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A Bullitt Central HS
Relay Team A Marion C Moore School
Relay Team A 1:38.29 Marshall County
Relay Team A 1:38.43 Shelby County
Back to Top

HS Boys 4x400 Meter Relay 3 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A Bullitt Central HS
Relay Team A 3:41.66 Marshall County
Relay Team A 3:57.10 Shelby County
Back to Top

HS Boys 4x800 Meter Relay 2 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A Bullitt Central HS
Relay Team A 8:50.00 Marshall County
Back to Top

HS Boys 800 Meter Run 19 entries

Athlete Seed Team
Gisobizo, Erukana Marion C Moore School
Braffet-Joiner, Seivan Whitefield Academy
Harrod, Ian Portland Christian
Olson, Noah Portland Christian
Vibbert, Jacob Whitefield Academy
Steen, Alex Portland Christian
Hammond, Jonas Whitefield Academy
Flatt, Cade 1:53.62 Marshall County
Davis, Will 1:58.14 Marshall County
Stults, Ben 2:03.63 Bullitt Central HS
Lesher, Dalton 2:05.72 Bullitt Central HS
Malone, Isaiah 2:10.57 Bullitt East HS
Waters, Joseph 2:18.91 Bullitt Central HS
Perry, Ethan 2:21.86 Shelby County
Young, Max 2:23.22 Shelby County
Swift, Jake 2:26.10 Bullitt East HS
Hogan, Bryce 2:26.73 Bullitt East HS
Jones, Walker 2:33.60 Marshall County
Roberts, Quincy 2:37.17 Shelby County
Back to Top

HS Boys Discus Throw 8 entries

Athlete Seed Team
Nelson, Shawn Whitefield Academy
Smothers, Talon 104-11 Marshall County
Johnson, Nicholas 106-1 Shelby County
Fiser, Ben 157-2 Marshall County
Martin, Caleb 39-5 Marion C Moore School
Patino, Luis 50-5 Marion C Moore School
Price, Marco 59-0.5 Marion C Moore School
Clough, Braden 99-10 Marshall County
Back to Top

HS Boys Long Jump 9 entries

Athlete Seed Team
Swift, Jake Bullitt East HS
Moore, Brandon Marion C Moore School
Ntchou, Stephen Marion C Moore School
Trexler, Colton 14-8.25 Marshall County
Rodriguez, Moctezumac 16-0 Shelby County
Rodriguez, Juan 17-4.25 Shelby County
Dunigan, Aiden 18-11 Marshall County
Lord, Ja'Quaz 19-5 Marion C Moore School
Mighell, Nick 19-9.5 Marshall County
Back to Top

HS Boys Shot Put 8 entries

Athlete Seed Team
Reyes, Ariel Marion C Moore School
Nelson, Shawn Whitefield Academy
Johnson, Nicholas 33-5.25 Shelby County
Offutt, Corey 34-0 Marion C Moore School
Williams, Michael 37-8 Marion C Moore School
Colley, Joey 45-7.5 Marshall County
Thompson, Chase 49-6.5 Marshall County
Fiser, Ben 52-2.5 Marshall County
Back to Top

HS Boys Triple Jump 5 entries

Athlete Seed Team
Rodriguez, Juan Shelby County
Holman, Alexander 35-5 Marshall County
Thompson, Shawn 37-0 Shelby County
Dunn, Tyler 38-5 Marshall County
Lord, Ja'Quaz 40-3.75 Marion C Moore School
Back to Top

HS Girls 100 Meter Dash 21 entries

Athlete Seed Team
Mulvey, Lauren Portland Christian
Wallitsch, Annika Whitefield Academy
Elbert, Deborah Marion C Moore School
T., Lizzy Marion C Moore School
Abell, Anna Walden
Hedden, Jessica Portland Christian
Porter, Jasmine Whitefield Academy
Meyer, Lauren Portland Christian
Ritter, Kylie Whitefield Academy
White, Katlynn Marion C Moore School
Combs, Scarlett Walden
McDuffus, Azana Shelby County
Davis, Ta'Mya 13.44h Presentation
Wilder, Jahmaria 13.50h Bullitt Central HS
Cooper, Destiny 13.90 Bullitt Central HS
Hassan, Sarah 14.44 Walden
Hawkins, Marea 14.46 Shelby County
Rawlins, Talia 14.53 Shelby County
Suggs, Aria 14.59 Presentation
Benner, Kaelyn 14.94h Presentation
Foley, Alyssa 17.67 Bullitt Central HS
Back to Top

HS Girls 100 Meter Hurdles 5 entries

Athlete Seed Team
Marshall, Katiyyah Marion C Moore School
Kelty, Clara Presentation
Pruitt, Jayla 17.35 Shelby County
Dolan, Tandem 18.66 Bullitt Central HS
Svidal, Amelia 20.79 Walden
Back to Top

HS Girls 1600 Meter Run 7 entries

Athlete Seed Team
Johnson, Jocelyn Shelby County
Stiles, Julieanne Whitefield Academy
Porter, Jasmine Whitefield Academy
Barrett, Sierra Whitefield Academy
Ryan, Danielle 6:10.84 Presentation
Williams, Amelia 6:53.77 Shelby County
Rincon, Michelle 7:24.51 Shelby County
Back to Top

HS Girls 200 Meter Dash 21 entries

Athlete Seed Team
Wallitsch, Annika Whitefield Academy
Ritter, Kylie Whitefield Academy
Surrell, Kamya Marion C Moore School
Hedden, Jessica Portland Christian
Meyer, Lauren Portland Christian
Stiles, Julieanne Whitefield Academy
Elbert, Deborah Marion C Moore School
Mulvey, Lauren Portland Christian
Thompson, Shawnacee 29.16 Shelby County
Newton, Lily 29.24 Bullitt East HS
Davis, Ta'Mya 29.74h Presentation
Cohen, Anna 30.13 Walden
Wilder, Jahmaria 30.50h Bullitt Central HS
Cooper, Destiny 30.71 Bullitt Central HS
Hawkins, Marea 30.80 Shelby County
Hassan, Sarah 30.94 Walden
Bibbs, Shanya 31.60 Presentation
McDuffus, Azana 33.44 Shelby County
Suggs, Aria 33.70h Presentation
Marcum, Abby 34.45 Bullitt Central HS
Munezero, Placidia 35.21 Marion C Moore School
Back to Top

HS Girls 300 Meter Hurdles 6 entries

Athlete Seed Team
Kelty, Clara Presentation
Dean, Tekara Marion C Moore School
Thompson, Shawnacee 49.89 Shelby County
Pruitt, Jayla 57.01 Shelby County
Mills, Meagan 57.95 Marion C Moore School
Dolan, Tandem 58.92 Bullitt Central HS
Back to Top

HS Girls 3200 Meter Run 3 entries

Athlete Seed Team
Stiles, Julieanne Whitefield Academy
Ritter, Kylie Whitefield Academy
Barrett, Sierra Whitefield Academy
Back to Top

HS Girls 400 Meter Dash 12 entries

Athlete Seed Team
Wallitsch, Annika Whitefield Academy
Solley, Lula Presentation
White, Katlynn Marion C Moore School
Dale, Cassie Shelby County
Porter, Jasmine Whitefield Academy
Ritter, Kylie Whitefield Academy
Surrell, Kamya Marion C Moore School
Browning, Katie Portland Christian
Newton, Lily 1:09.62 Bullitt East HS
Norton, Lily 1:11.94h Presentation
Reed, Maddie 1:16.87 Shelby County
Dean, Tekara 1:24.59 Marion C Moore School
Back to Top

HS Girls 4x100 Meter Relay 4 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A Presentation
Relay Team A Bullitt Central HS
Relay Team A 54.73 Shelby County
Relay Team A 59.87 Marion C Moore School
Back to Top

HS Girls 4x200 Meter Relay 3 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A Marion C Moore School
Relay Team A Shelby County
Relay Team A Presentation
Back to Top

HS Girls 4x400 Meter Relay 2 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A Presentation
Relay Team A 4:57.67 Shelby County
Back to Top

HS Girls 4x800 Meter Relay 1 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 14:36.95 Shelby County
Back to Top

HS Girls 800 Meter Run 10 entries

Athlete Seed Team
Barrett, Sierra Whitefield Academy
Browning, Katie Portland Christian
Johnson, Jocelyn Shelby County
Stiles, Julieanne Whitefield Academy
Solley, Lula Presentation
Ryan, Danielle 2:52.63 Presentation
Norton, Lily 2:53.64 Presentation
Wallitsch, Annika 2:56.36 Whitefield Academy
Scrogham, Kira 3:11.09 Shelby County
Williams, Amelia 3:13.35 Shelby County
Back to Top

HS Girls Discus Throw 3 entries

Athlete Seed Team
Peak, Emily 55-1 Shelby County
Acklin, Nevaeh 78-6 Shelby County
Stephens, Marissa 87-10 Presentation
Back to Top

HS Girls Long Jump 9 entries

Athlete Seed Team
Elbert, Deborah Marion C Moore School
Meyer, Lauren Portland Christian
Mills, Meagan Marion C Moore School
Hedden, Jessica Portland Christian
Munezero, Placidia Marion C Moore School
Rawlins, Talia 11-9.5 Shelby County
Svidal, Natalie 13-6 Walden
Woods, Jaci 13-6.25 Shelby County
Svidal, Amelia 15-5 Walden
Back to Top

HS Girls Shot Put 5 entries

Athlete Seed Team
Combs, Scarlett Walden
Peak, Emily Shelby County
Bowles, Bella 24-7.5 Walden
Acklin, Nevaeh 24-9.5 Shelby County
Stephens, Marissa 28-10 Presentation
Back to Top

HS Girls Triple Jump 4 entries

Athlete Seed Team
Svidal, Natalie Walden
Woods, Jaci 29-7.5 Shelby County
Svidal, Amelia 33-3.5 Walden
Pruitt, Jayla 36-7 Shelby County
Back to Top