Complete Results

KTCCCA Sponsored Championship Meets                       Hy-Tek\'s MEET MANAGER

09/28/98 12:21 PM         FRANKLIN COUNTY INVITATIONAL                   
                    KENTUCKY HORSE PARK - Saturday 09/26/98                    
                                                                               
                  Event 1 MIDDLE SCHOOL Girls 3,000 Meter Run                  
                               GIRLS\' TEAM SCORES                              
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 SHELBY COUNTY              30    3    5    6    7    9   24   26          
   2 FLEMING COUNTY             45    1    8   11   12   13   15   25          
   3 CAPITAL DAY                67    2   10   14   18   23   28   29          
   4 FRANKFORT CHRISTIAN        80    4   16   19   20   21   30               
   5 WEST JESSAMINE            129   17   22   27   31   32                    


                   Event 2 MIDDLE SCHOOL Boys 3,000 Meter Run                  
                               BOYS\' TEAM SCORES                               
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 FLEMING COUNTY             41    1    4    8   13   15   18   21          
   2 WILLIAMSBURG               49    6    7   10   12   14   24   25          
   3 FRANKFORT CHRISTIAN        98    3   19   23   26   27   32   42          
   4 BEREA                     116    2    5   22   40   47   52   54          
   5 ROWAN COUNTY              149    9   20   36   38   46   56   57          
   6 SOUTH OLDHAM MIDDLE       153   11   16   30   45   51                    
   7 SOMERSET                  181   28   29   34   41   49   50   53          
   8 CAPITAL DAY               188   17   31   37   48   55                    
   9 WEST JESSAMINE            194   33   35   39   43   44                    


                     Event 3 RESERVE Girls 4,000 Meter Run                     
                               GIRLS\' TEAM SCORES                              
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 SACRED HEART               15    1    2    3    4    5    6    7          
   2 CHRISTIAN ACADEMY          61    8    9   10   11   23                    
   3 SACRED HEART#2             77   12   13   16   17   19   20   22          
   4 BUTLER                     92   14   15   18   21   24                    


                      Event 4 RESERVE Boys 5,000 Meter Run                     
                               BOYS\' TEAM SCORES                               
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 TRINITY                    25    3    4    5    6    7    9   12          
   2 ST. XAVIER                 58    1   10   13   16   18   31   33          
   3 ST.XAVIER#2                78    8   14   17   19   20   25   35          
   4 NORTH HARDIN              121    2   23   26   34   36   37   40          
   5 APOLLO                    155   15   27   28   38   47   60   61          
   6 KNOX CENTRAL              160   21   24   32   39   44   51   58          
   7 GREEN COUNTY              186   22   29   42   45   48   65   68          
   8 BUTLER                    223   11   49   53   54   56   59   64          
   9 NORTH HARDIN#2            239   41   43   46   52   57   62   63          
  10 FRANKFORT                 268   30   50   55   66   67                    


                     Event 5 VARSITY Girls 4,000 Meter Run                     
                               GIRLS\' TEAM SCORES                              
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 SHELBY COUNTY              61    2    3   14   20   22   34   36          
   2 SOUTH OLDHAM               65    1    4    5   10   45   69               
   3 CHRISTIAN ACADEMY          74    8    9   16   17   24   50               
   4 SACRED HEART              153    7   27   28   43   48   55   92          
   5 SCOTT COUNTY              157   11   13   21   25   87  101               
   6 BUTLER                    181   18   29   38   44   52   59   66          
   7 GREEN COUNTY              195   15   26   47   49   58   77   81          
   8 WILLIAMSBURG              232   32   39   42   57   62   95   97          
   9 HENRY COUNTY              253   19   35   54   67   78   89   93          
  10 WEST JESSAMINE            255   37   46   51   60   61   75   83          
  11 ROWAN COUNTY              287    6   30   56   96   99                    
  12 KNOX CENTRAL              307   12   31   73   88  103  105  116          
  13 LAFAYETTE                 309   23   64   68   74   80  113  115          
  14 EAST JESSAMINE            356   33   53   72   94  104                    
  15 OWSLEY COUNTY             382   40   71   79   86  106  110  114          
  16 BUTLER#2                  399   65   70   76   90   98  102  107          
  17 CHRISTIAN COUNTY          430   63   82   85   91  109                    
  18 FRANKLIN COUNTY           444   41   84  100  108  111  112               


                      Event 6 VARSITY Boys 5,000 Meter Run                     
                               BOYS\' TEAM SCORES                               
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 TRINITY                    36    3    5    6   10   12   14   15          
   2 ST. XAVIER                 98    7   11   17   31   32   34   52          
   3 NORTH HARDIN               98    1    2   18   37   40   41   51          
   4 ST.XAVIER#2               149   21   24   26   35   43  124               
   5 GREEN COUNTY              188    8   30   33   56   61   68   81          
   6 TRINITY #2                205   22   36   39   44   64   65  101          
   7 APOLLO                    213   20   29   46   55   63   66   99          
   8 SOUTH OLDHAM              220    9   28   47   67   69   98  108          
   9 ROWAN COUNTY              220   19   25   45   49   82  105               
  10 KNOX CENTRAL              235   16   23   48   72   76   83   97          
  11 BELLEVUE                  293   13   27   62   91  100  152  170          
  12 WEST JESSAMINE            329    4   54   70   94  107  132  140          
  13 BUTLER                    343   42   58   60   87   96  120  125          
  14 FRANKFORT                 404   53   71   77   93  110  135  144          
  15 EAST JESSAMINE            486   57   74   79  119  157  162               
  16 CHRISTIAN ACADEMY         487   38  102  106  115  126  133  148          
  17 EASTERN                   525   88   89  103  117  128  134               
  18 FRANKLIN COUNTY           534   85  104  111  113  121  138  155          
  19 HENRY CLAY                544   73   90  116  122  143                    
  20 OWSLEY COUNTY             607   50   78  158  160  161  163  165          
  21 SCOTT COUNTY              608   80   86  118  156  168                    
  22 PORTLAND CHRISTIAN        626  112  114  123  131  146                    
  23 CHRISTIAN COUNTY          629   75  129  130  145  150  151               
  24 HENRY COUNTY              637   84  109  137  153  154                    
  25 McCreary CENTRAL          649   59  136  139  149  166                    
  26 WILLIAMSBURG              687   95  127  142  159  164                    
  27 SOMERSET                  716   92  141  147  167  169  171 


KTCCCA Sponsored Championship Meets                       Hy-Tek\'s MEET MANAGER

                          FRANKLIN COUNTY INVITATIONAL                   
                    KENTUCKY HORSE PARK - Saturday 09/26/98                    
                                                                               
                           RESULTS BY ORDER OF FINISH                          
                                                                               
                      MIDDLE SCHOOL Girls 3,000 Meter Run                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    SCORE  
   ===== ========================= == ========================= ======= =====  
       1 Harmon, Ashley             7 FLEMING COUNTY            12:59.8     1  
       2 Williamson, Lauren         8 CAPITAL DAY               13:21.0     2  
       3 Bohannon, Rebecca            SHELBY COUNTY             13:33.2     3  
       4 Skelton, Annabeth            FRANKFORT CHRISTIAN       13:43.2     4  
       5 Folsom, Christina            SHELBY COUNTY             13:56.7     5  
       6 Dott, Chloe                  SHELBY COUNTY             14:10.1     6  
       7 Wilson, Kelly                SHELBY COUNTY             14:10.6     7  
       8 Drummond, Shannyn          7 BOURBON COUNTY            14:18.7        
       9 Roaden, Jennifer           8 FLEMING COUNTY            14:19.7     8  
      10 York, Whitney                SHELBY COUNTY             14:22.0     9  
      11 Smith, Melanie             5 CAPITAL DAY               14:36.0    10  
      12 Parish, Tamara             8 FLEMING COUNTY            14:43.7    11  
      13 Leadingham, Betsy          6 FLEMING COUNTY            14:48.0    12  
      14 Parish, Jessica            8 FLEMING COUNTY            14:56.4    13  
      15 Bessinger, Rebecca         6 CAPITAL DAY               14:57.6    14  
      16 Story, Melissa             8 FLEMING COUNTY            14:59.1    15  
      17 Quire, Ryan                7 FRANKFORT                 15:01.1        
      18 Breen, Amanda                FRANKFORT CHRISTIAN       15:17.3    16  
      19 Eleazor, Leah              8 WEST JESSAMINE            15:21.8    17  
      20 Knight, Martha             6 PORTLAND CHRISTIAN        15:27.4        
      21 Kinker, Katie              6 CAPITAL DAY               15:35.0    18  
      22 Smith, Lauren              5 FRANKFORT CHRISTIAN       15:42.9    19  
      23 Smith, Jacqui              8 FRANKFORT CHRISTIAN       15:50.1    20  
      24 Webb, Carmarita            7 HENRY COUNTY              15:51.9        
      25 Desselle, Amy              5 FRANKFORT                 15:55.6        
      26 Current, Mary Beth         4 FRANKFORT CHRISTIAN       15:56.2    21  
      27 Evans, Johnna              4 KNOX CENTRAL              16:00.1        
      28 Eleazer, Miriam            4 WEST JESSAMINE            16:00.7    22  
      29 Fisher, Megan              7 CAPITAL DAY               16:07.1    23  
      30 Hoagland, Whitney          7 CHRISTIAN ACADEMY         16:14.5        
      31 Christian, Katie             SHELBY COUNTY             16:19.9    24  
      32 Story, Amanda              6 FLEMING COUNTY            16:24.9    25  
      33 Price, Rachel                SHELBY COUNTY             16:33.9    26  
      34 Ankla-Gray, Lauren         7 WEST JESSAMINE            16:35.7    27  
      35 Blocher, Abby              6 EAST JESSAMINE            16:41.4        
      36 Potts, Casey               8 CAPITAL DAY               16:52.1    28  
      37 Smith, Nicole              8 CAPITAL DAY               17:10.4    29  
      38 Feeley, Mary               8 SOUTH OLDHAM MIDDLE       17:16.1        
      39 Broughton, Sallee          5 KNOX CENTRAL              17:20.5        
      40 Hasch, Deidrea             6 SOUTH OLDHAM MIDDLE       17:54.4        
      41 Meador, Rachel               FRANKFORT CHRISTIAN       18:01.4    30  
      42 Sanders, Katie             7 SOUTH OLDHAM MIDDLE       18:06.2        
      43 Vincent, Mandy             6 SOUTH OLDHAM MIDDLE       18:19.2        
      44 Ramcke, Annika               CAPITAL DAY               18:55.5        
      45 Turner, Laura              4 CAPITAL DAY               18:59.8        
      46 Hattersly, Heidi           8 WEST JESSAMINE            19:11.4    31  
      47 Dykes, Ashley              8 WEST JESSAMINE            19:21.0    32  
      48 Gravitt, Chloe               BEREA                     19:25.6        
      49 Brooks, Emily                BEREA                     19:26.4        
      50 Hutcherson, Lindsey        7 HENRY COUNTY              19:30.9        
      51 Kinnaird, Mary Jo            CAPITAL DAY               19:38.5        
      52 Ramcke, Julia                CAPITAL DAY               19:55.3        
      53 Garrison, Astrid             FRANKFORT                 20:31.6        
      54 Broughton, Meredith        4 KNOX CENTRAL              20:51.3        
                                                                               
                         RESERVE Girls 4,000 Meter Run                         
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    SCORE  
   ===== ========================= == ========================= ======= =====  
       1 Hoy, Katie                10 SACRED HEART              17:58.2     1  
       2 Guy, Ellie                 9 SACRED HEART              18:23.5     2  
       3 Stauble, Janet             9 SACRED HEART              18:47.3     3  
       4 Cecil, Anne               11 SACRED HEART              18:55.6     4  
       5 Valentine, Mariah          5 RUSSELL                   19:14.4        
       6 Greer, Abigail             9 SACRED HEART              19:14.8     5  
       7 Weir, Emily                  SACRED HEART              19:15.2     6  
       8 Murphy, Ann               11 SACRED HEART              19:19.6     7  
       9 Bremer, Emily             11 SACRED HEART              19:24.9        
      10 Garling, Laura             9 CHRISTIAN ACADEMY         19:27.6     8  
      11 Bolten, Lauren             9 SACRED HEART              19:29.2        
      12 Meadows, Kristen             SOUTH OLDHAM              19:31.2        
      13 Flaherty, Lauren           7 CHRISTIAN ACADEMY         19:39.8     9  
      14 Masterson, Brittany        6 CHRISTIAN ACADEMY         19:53.2    10  
      15 Young, Laura              11 RUSSELL                   19:59.5        
      16 Curry, Tiffany            10 GREEN COUNTY              20:06.1        
      17 Bisang, Carrie            10 SACRED HEART              20:18.1        
      18 Tipton, Katie              9 CHRISTIAN ACADEMY         20:29.7    11  
      19 Estep, Kim                11 RUSSELL                   20:33.1        
      20 Price, Erin                  BUTLER#2                  20:40.9        
      21 Dickens, Anna             10 WEST JESSAMINE            20:48.1        
      22 Grimes, Jacqueline         9 RUSSELL                   20:56.5        
      23 Mills, Kimberly              SOUTH OLDHAM              21:15.0        
      24 Fore, Lauren              11 SACRED HEART#2            21:23.4    12  
      25 Fischer, Erin             10 SACRED HEART#2            21:30.2    13  
      26 Brookshire, Amanda           BUTLER                    21:48.9    14  
      27 Bartel, Kristie              BUTLER                    21:51.9    15  
      28 Lewis, Darah              10 ROWAN COUNTY              21:57.5        
      29 Friebert, Katie              SACRED HEART#2            22:06.4    16  
      30 Brown, Katie                 SACRED HEART#2            22:07.5    17  
      31 Yates, Latisha             6 GREEN COUNTY              22:09.6        
      32 Wright, Lauren               BUTLER                    22:25.9    18  
      33 Schiller, Caroline        10 SACRED HEART#2            22:29.5    19  
      34 Hartledge, Allison        11 SACRED HEART#2            22:33.4    20  
      35 Mauro, Haydee                BUTLER                    22:39.6    21  
      36 Swann, Bridget               SACRED HEART              22:40.0        
      37 Kidd, Kim                    SACRED HEART#2            22:59.0    22  
      38 Guyette, Ryanhew             SACRED HEART#2            23:00.2        
      39 Caudill, Jessica          10 ROWAN COUNTY              23:01.4        
      40 Hollard, Kaho                SACRED HEART#2            23:15.4        
      41 Collins, Amy                 FRANKFORT                 23:26.3        
      42 Smith, Katie              12 FRANKFORT                 24:04.2        
      43 Restal, Jessica            9 SACRED HEART#2            24:09.0        
      44 McKee, Kelly              10 HENRY COUNTY              26:00.3        
      45 Hyde, Stephanie              SACRED HEART#2            26:30.4        
      46 Hubbard, Jessica          12 KNOX CENTRAL              26:52.9        
      47 Wigginton, Maggie          9 CHRISTIAN ACADEMY         28:02.2    23  
      48 Trusty, Jennifer             BUTLER                    28:12.9    24  
      49 Patterson, Krystal        10 KNOX CENTRAL              30:29.4        
                                                                               
                         VARSITY Girls 4,000 Meter Run                         
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    SCORE  
   ===== ========================= == ========================= ======= =====  
       1 Sauer, Allison             9 SOUTH OLDHAM              15:25.7     1  
       2 York, McKenzie               SHELBY COUNTY             16:04.8     2  
       3 Lesperance, Brigette         SHELBY COUNTY             16:16.9     3  
       4 Curry, Kristen               SOUTH OLDHAM              16:30.0     4  
       5 Monk, Lindsey                SOUTH OLDHAM              16:33.3     5  
       6 Cole, Sarah                7 SOMERSET                  16:36.8        
       7 Shepherd, Jennifer        12 ANDERSON COUNTY           16:40.9        
       8 Adams, Bethany             8 ROWAN COUNTY              16:42.7     6  
       9 Kearney, Jessica          10 SACRED HEART              16:46.1     7  
      10 Dill, Sarah               12 ASHLAND PAUL BLAZER       16:49.4        
      11 Laughead, Courtney        12 CHRISTIAN ACADEMY         16:53.2     8  
      12 Call, Colleen                FRANKFORT                 16:59.2        
      13 Heyne, Alicia             12 CHRISTIAN ACADEMY         17:00.5     9  
      14 Sauer, Jennifer              SOUTH OLDHAM              17:05.5    10  
      15 Cornacchio, Carrie           SCOTT COUNTY              17:06.2    11  
      16 Hubbard, Kandy             8 KNOX CENTRAL              17:14.2    12  
      17 Polsgrove, Andrea            SCOTT COUNTY              17:15.3    13  
      18 Valentine, Katherine       9 RUSSELL                   17:16.4        
      19 Rigney, Abby                 SHELBY COUNTY             17:17.0    14  
      20 Bloyd, Laura              12 GREEN COUNTY              17:17.5    15  
      21 Hewitt, Jayme              7 CHRISTIAN ACADEMY         17:21.9    16  
      22 Hatfield, Rachel           7 CHRISTIAN ACADEMY         17:24.0    17  
      23 Bisig, Anna                  BUTLER                    17:24.9    18  
      24 Herzog, Brittany           9 RUSSELL                   17:28.4        
      25 Wisdom, Heather           12 HENRY COUNTY              17:28.9    19  
      26 Reed, Leah                   SHELBY COUNTY             17:31.4    20  
      27 Eady, Katie               11 EASTERN                   17:33.3        
      28 Osborn, Sarah                SCOTT COUNTY              17:33.9    21  
      29 Dott, Madeline               SHELBY COUNTY             17:35.5    22  
      30 Evans, Betsy              11 LAFAYETTE                 17:37.6    23  
      31 Ransdell, Camille          9 CHRISTIAN ACADEMY         17:39.6    24  
      32 Lascoe, Andrea            10 EASTERN                   17:45.2        
      33 Caldwell, Amy                SCOTT COUNTY              17:47.9    25  
      34 Jefferies, Danielle        9 GREEN COUNTY              17:50.3    26  
      35 Reynolds, Emily           12 SACRED HEART              17:53.0    27  
      36 Hogue, Michelle           11 HENRY CLAY                17:58.9        
      37 Vickers, Kelly            12 BELLEVUE                  18:11.1        
      38 Dee, Tristen              12 SACRED HEART              18:16.3    28  
      39 Fort, Margaret               BUTLER                    18:20.6    29  
      40 Mihalec, Linda            11 ROWAN COUNTY              18:21.0    30  
      41 Bowling, Brooke           10 KNOX CENTRAL              18:21.9    31  
      42 Key, Constance            12 WILLIAMSBURG              18:22.9    32  
      43 Pepper, Stephanie         12 EAST JESSAMINE            18:23.6    33  
      44 Reed, Hanna                  SHELBY COUNTY             18:26.8    34  
      45 Cruse, K.C.               10 HENRY COUNTY              18:29.8    35  
      46 Bohannon, Amanda             SHELBY COUNTY             18:30.5    36  
      47 Story, April              12 FLEMING COUNTY            18:32.0        
      48 Folsom, Kristen           12 WEST JESSAMINE            18:34.1    37  
      49 Hunter, Lisa                 BUTLER                    18:35.5    38  
      50 Macon, Sarah              12 WILLIAMSBURG              18:38.0    39  
      51 Turner, Melissa           12 RUSSELL                   18:40.3        
      52 Cleveland, Christy        12 RUSSELL                   18:42.5        
      53 Harris, Natasha           11 OWSLEY COUNTY             18:43.4    40  
      54 Stewart, Laura            10 FRANKLIN COUNTY           18:44.8    41  
      55 Buynak, Mican                FRANKFORT                 18:46.2        
      56 Brown, Erin               11 WILLIAMSBURG              18:50.5    42  
      57 Singleton, Meredith       11 SACRED HEART              18:51.6    43  
      58 Griffin, Ashley              BUTLER                    18:52.6    44  
      59 Newman, Sara              11 BEREA                     18:54.8        
      60 Culp, Amanda                 SOUTH OLDHAM              18:56.2    45  
      61 Jones, Emily               9 WEST JESSAMINE            18:57.6    46  
      62 Colling, Majel             8 GREEN COUNTY              19:02.1    47  
      63 Silliman, Maureen         11 SACRED HEART              19:02.8    48  
      64 Miller, Tiagia             6 GREEN COUNTY              19:05.1    49  
      65 Dawson, Lindsey            9 FRANKFORT                 19:07.3        
      66 Marks, Sarah               9 CHRISTIAN ACADEMY         19:08.6    50  
      67 Laue, Megan               11 WEST JESSAMINE            19:14.1    51  
      68 Ludwig, Katie                BUTLER                    19:14.9    52  
      69 Haggloff, Josephine        9 EAST JESSAMINE            19:27.6    53  
      70 Jadwin, Autumn             9 BELLEVUE                  19:28.8        
      71 Hinton, Elizabeth         10 FLEMING COUNTY            19:29.5        
      72 Moore, Sarah              11 HENRY COUNTY              19:30.4    54  
      73 Gagliardo, Cathy          11 SACRED HEART              19:32.1    55  
      74 Patrick, Erin              9 ROWAN COUNTY              19:32.8    56  
      75 Henderlight, Julia        10 WILLIAMSBURG              19:34.7    57  
      76 Milby, Brittany            8 GREEN COUNTY              19:36.0    58  
      77 Warfield, Darlisha           BUTLER                    19:36.6    59  
      78 Hamann, Emily             11 WEST JESSAMINE            19:40.0    60  
      79 Carter, Nicole            12 WEST JESSAMINE            19:42.3    61  
      80 Brown, Kim                11 WILLIAMSBURG              19:43.8    62  
      81 Webster, Chris            12 CHRISTIAN COUNTY          19:44.4    63  
      82 Wilkie, Katherine          9 LAFAYETTE                 19:45.2    64  
      83 Cole, Tabitha                BUTLER#2                  19:46.9    65  
      84 Hickman, Beth                BUTLER                    19:47.6    66  
      85 Allen, Crystal            10 HENRY COUNTY              19:48.3    67  
      86 Dugan, Erin               11 LAFAYETTE                 19:56.9    68  
      87 Green, Abigail               SOUTH OLDHAM              19:59.8    69  
      88 Garr, Sara                   BUTLER#2                  20:00.2    70  
      89 Crittenden, Laura            FRANKFORT                 20:00.9        
      90 Vice, Molly                9 FLEMING COUNTY            20:02.1        
      91 Herring, Tracy             7 OWSLEY COUNTY             20:05.7    71  
      92 Dajoistel, Beth           12 BELLEVUE                  20:08.5        
      93 Oliver, Jennifer          10 EAST JESSAMINE            20:09.1    72  
      94 Jordan, Mary Ann           9 KNOX CENTRAL              20:11.8    73  
      95 Spencer, Jaime            12 LAFAYETTE                 20:15.7    74  
      96 Bozzellie, Paticia        11 WEST JESSAMINE            20:23.9    75  
      97 McGeehan, Mary             8 SOMERSET                  20:25.3        
      98 Kayrouz, Christey            BUTLER#2                  20:26.9    76  
      99 Schmoll, Katie               BUTLER                    20:34.4        
     100 Dean, Morgan               8 GREEN COUNTY              20:35.6    77  
     101 Nord, Andrea                 BUTLER                    20:36.1        
     102 Allen, Bridgette          12 HENRY COUNTY              20:38.5    78  
     103 Metcalf, Julie             9 OWSLEY COUNTY             20:42.4    79  
     104 Hubbard, Rebecca          11 LAFAYETTE                 20:46.2    80  
     105 Milby, Pam                11 GREEN COUNTY              20:47.9    81  
     106 Davis, Dana                8 CHRISTIAN COUNTY          20:51.8    82  
     107 Eleazor, Rebekah           9 WEST JESSAMINE            20:55.0    83  
     108 Elliot, Miranda           12 PORTLAND CHRISTIAN        20:56.8        
     109 McIntosh, Amie             6 FRANKLIN COUNTY           21:01.2    84  
     110 Davis, Courtney           12 CHRISTIAN COUNTY          21:07.5    85  
     111 Gibson, Cassie             7 OWSLEY COUNTY             21:11.8    86  
     112 Hisel, Tiffany               SCOTT COUNTY              21:17.2    87  
     113 Hubbard, Nicole           10 KNOX CENTRAL              21:19.0    88  
     114 Sowash, Amy                8 MODEL                     21:20.2        
     115 Cruse, Tina               12 HENRY COUNTY              21:21.1    89  
     116 Leist, Sarah                 BUTLER#2                  21:21.5    90  
     117 Worth, Meggy               4 CHRISTIAN COUNTY          21:22.6    91  
     118 Sims, Christina              SACRED HEART              21:27.1    92  
     119 Wilson, Megan             11 HENRY COUNTY              21:32.0    93  
     120 Robertson, Amber          12 EAST JESSAMINE            21:35.8    94  
     121 McFarland, Samantha       11 WILLIAMSBURG              21:37.1    95  
     122 Varga, Ilona              10 ROWAN COUNTY              21:37.9    96  
     123 Sanford, Sandra           12 HENRY COUNTY              21:40.0        
     124 Cordick, Nami             12 BEREA                     21:40.0        
     125 Stromer, Kerstin          12 WILLIAMSBURG              21:43.8    97  
     126 Coater, Susan                BUTLER#2                  21:49.5    98  
     127 Sexton, Helen             12 ROWAN COUNTY              22:09.2    99  
     128 Roseberry, Chandra        11 FRANKLIN COUNTY           22:11.1   100  
     129 Milburn, Casey               SCOTT COUNTY              22:18.9   101  
     130 Bruner, Kristee              BUTLER#2                  22:22.6   102  
     131 Blackledge, Rachel         9 KNOX CENTRAL              22:23.4   103  
     132 Jenkins, Candace          10 EAST JESSAMINE            22:41.9   104  
     133 Reel, Rebecca              9 KNOX CENTRAL              22:52.9   105  
     134 Boggs, Amanda              8 OWSLEY COUNTY             22:54.4   106  
     135 Proudfoot, Keegan         12 MODEL                     22:59.4        
     136 Martin, Jessica              BUTLER#2                  23:12.1   107  
     137 Gatewood, Artie            8 FRANKLIN COUNTY           23:15.8   108  
     138 Sholar, Stephanie          8 CHRISTIAN COUNTY          23:18.4   109  
     139 Phillips, Julie            5 OWSLEY COUNTY             23:19.1   110  
     140 Minor, Heather            10 FRANKLIN COUNTY           23:26.1   111  
     141 Krol, Denise              11 FRANKLIN COUNTY           23:30.6   112  
     142 Glass, Jennifer           10 LAFAYETTE                 23:44.8   113  
     143 Terry, Patricia            9 OWSLEY COUNTY             23:45.9   114  
     144 SU, Irene                 11 LAFAYETTE                 23:54.4   115  
     145 Talbot, Alicia            12 SOMERSET                  24:11.5        
     146 Benge, Sarah              10 PORTLAND CHRISTIAN        24:17.9        
     147 Weigel, Katie              8 SOMERSET                  24:30.7        
     148 Kingsley, Sarah           11 HENRY CLAY                25:33.1        
     149 Abbott, Cassidy           10 HENRY COUNTY              25:40.2        
     150 Hutcherson, Clarissa      12 HENRY COUNTY              25:43.6        
     151 Grant, Crystal            10 KNOX CENTRAL              27:00.5   116  
     152 Miller, Laurel             9 PORTLAND CHRISTIAN        27:01.0        
                                                                               
                       MIDDLE SCHOOL Boys 3,000 Meter Run                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    SCORE  
   ===== ========================= == ========================= ======= =====  
       1 Johnson, Toby              7 FLEMING COUNTY            11:33.0     1  
       2 Newsom, Andy               8 BEREA                     11:39.0     2  
       3 Current, Chris             8 FRANKFORT CHRISTIAN       12:03.0     3  
       4 Tucker, Jonathan           7 NORTH HARDIN              12:24.2        
       5 Watson, Andy               6 FLEMING COUNTY            12:29.6     4  
       6 Carter, John               8 BEREA                     12:33.9     5  
       7 Key, Caleb                 8 WILLIAMSBURG              12:35.5     6  
       8 Caddell, Kevin             6 WILLIAMSBURG              12:36.2     7  
       9 Vice, Ben                  5 FLEMING COUNTY            12:36.7     8  
      10 Scott, Brian              10 ROWAN COUNTY              12:37.2     9  
      11 Barton, Brett              7 WILLIAMSBURG              12:37.6    10  
      12 Hack, Jared                8 FRANKFORT                 12:40.5        
      13 Kennedy, Matt              6 SOUTH OLDHAM MIDDLE       12:42.6    11  
      14 Etten, Michael             8 WILLIAMSBURG              12:43.5    12  
      15 Fleming, Josh              7 FLEMING COUNTY            12:46.3    13  
      16 Greunke, Justin            7 NORTH HARDIN              12:47.5        
      17 Macon, Adam                7 WILLIAMSBURG              12:48.2    14  
      18 Fleming, Jeremiah          6 FLEMING COUNTY            12:50.4    15  
      19 Weingardt, Matthew           SOUTH OLDHAM MIDDLE       12:51.4    16  
      20 Wise, Matt                 7 CAPITAL DAY               12:53.6    17  
      21 Johnson, Shane             7 FLEMING COUNTY            13:00.1    18  
      22 Hall, Clinton              8 FRANKFORT CHRISTIAN       13:08.6    19  
      23 Daniel, Matthew            4 ROWAN COUNTY              13:12.2    20  
      24 Martin, Tyler              7 KNOX CENTRAL              13:14.5        
      25 Lewis, Brandon             8 NORTH HARDIN              13:20.5        
      26 Workman, Aaron             6 FLEMING COUNTY            13:30.8    21  
      27 Rose, T.J.                 7 BEREA                     13:34.1    22  
      28 Hicks, Joshua              5 FRANKFORT CHRISTIAN       13:37.4    23  
      29 Patrick, Josh              7 WILLIAMSBURG              13:40.2    24  
      30 Bidwell, Kyle              7 WILLIAMSBURG              13:41.3    25  
      31 Scott, Michael             4 FRANKFORT CHRISTIAN       13:50.8    26  
      32 Nelson, A.J.               6 HENRY COUNTY              13:53.8        
      33 Hensley, Josh              7 NORTH HARDIN              13:54.4        
      34 Hicks, Aaron               8 FRANKFORT CHRISTIAN       14:00.5    27  
      35 Whittaker, Bart            6 SOMERSET                  14:19.8    28  
      36 Ford, Robert               5 FLEMING COUNTY            14:22.4        
      37 Weigel, Sam                7 SOMERSET                  14:30.2    29  
      38 Dyer, Michael              6 SOUTH OLDHAM MIDDLE       14:34.6    30  
      39 Fisher, Sean               5 CAPITAL DAY               14:45.8    31  
      40 Criswell, Jordan           4 FRANKFORT CHRISTIAN       14:47.8    32  
      41 Webster, James             6 EAST JESSAMINE            14:57.2        
      42 Hudson, Derick             6 WEST JESSAMINE            15:04.2    33  
      43 Wilson, Eric               5 SOMERSET                  15:05.1    34  
      44 Taylor, Chris              7 WEST JESSAMINE            15:16.6    35  
      45 Greenhill, Seth            4 ROWAN COUNTY              15:19.9    36  
      46 Potts, Elliott             3 CAPITAL DAY               15:21.9    37  
      47 Musgrove, Kyle             3 McCreary CENTRAL          15:22.8        
      48 Settle, William            7 PORTLAND CHRISTIAN        15:25.8        
      49 Brooks, Michael            8 EAST JESSAMINE            15:28.3        
      50 Riddle, Adam               8 ROWAN COUNTY              15:33.1    38  
      51 Herzog, Michael            6 WEST JESSAMINE            15:33.7    39  
      52 McFarland, Ryan            7 EAST JESSAMINE            15:37.9        
      53 Montgomery, Jesse            BEREA                     15:52.2    40  
      54 Cole, John                 3 SOMERSET                  15:56.5    41  
      55 Tate, Jason                7 FRANKFORT CHRISTIAN       15:59.4    42  
      56 Schuler, Cody              6 WEST JESSAMINE            16:10.7    43  
      57 Kilty, Sean                6 WEST JESSAMINE            16:11.8    44  
      58 Blandford, Mark            4 PORTLAND CHRISTIAN        16:16.3        
      59 Mueller, Tyler             7 SOUTH OLDHAM MIDDLE       16:25.4    45  
      60 Hanson, James              8 ROWAN COUNTY              16:34.9    46  
      61 Gravitt, Spencer           7 BEREA                     16:38.2    47  
      62 Sanders, Kyle              6 HENRY COUNTY              16:40.2        
      63 Kinnaird, Will             7 CAPITAL DAY               16:42.3    48  
      64 Hewit, Hunter              6 CHRISTIAN ACADEMY         16:44.3        
      65 Snyder, John               8 WILLIAMSBURG              17:05.2        
      66 Mossbarger, Chris          6 CHRISTIAN ACADEMY         17:07.2        
      67 Nair, Sam                  6 SOMERSET                  17:12.8    49  
      68 Gordon, Patrick              FRANKFORT CHRISTIAN       17:17.5        
      69 Hall, Jordan               3 FRANKFORT CHRISTIAN       17:23.9        
      70 Smith, Jacob               5 SOMERSET                  17:26.0    50  
      71 Flaten, John               6 SOUTH OLDHAM MIDDLE       17:36.4    51  
      72 Hetzell, Sean                BEREA                     17:48.7    52  
      73 Gordon, Todd               8 FRANKFORT CHRISTIAN       17:54.7        
      74 Stevens, Delany            5 SOMERSET                  18:20.0    53  
      75 Keels, Eric John             BEREA                     18:23.6    54  
      76 Polk, John                 4 SOMERSET                  18:46.0        
      77 Moore, Kyle                5 SOMERSET                  18:57.8        
      78 Alexander, David           7 CAPITAL DAY               19:02.8    55  
      79 Shoat, Jacob               8 ROWAN COUNTY              19:17.1    56  
      80 Keels, Oliver                BEREA                     19:41.4        
      81 Adkins, Chris              7 SOMERSET                  20:15.7        
      82 Shoat, Alex                5 ROWAN COUNTY              20:44.7    57  
                                                                               
                          RESERVE Boys 5,000 Meter Run                         
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    SCORE  
   ===== ========================= == ========================= ======= =====  
       1 Meirose, Peter             9 ST. XAVIER                18:21.3     1  
       2 Hicks, Mike               10 NORTH HARDIN              18:33.6     2  
       3 Vance, Nick               10 TRINITY                   18:41.9     3  
       4 Holmes, Jimmy             10 TRINITY                   18:44.5     4  
       5 Short, Adam                9 TRINITY                   18:47.4     5  
       6 McKenna, Tim              10 TRINITY                   18:51.3     6  
       7 Holzknecht, David         10 TRINITY                   18:54.2     7  
       8 Shastid, Stephen          10 ST.XAVIER#2               18:56.6     8  
       9 Loehle, Ben                9 TRINITY                   19:00.1     9  
      10 Green, Chris              12 ST. XAVIER                19:02.5    10  
      11 Ohlmann, Jason            10 BUTLER                    19:05.0    11  
      12 Grayson, Mark             10 TRINITY                   19:09.0    12  
      13 Blair, Mark               12 ST. XAVIER                19:10.2    13  
      14 Schuler, Michael           9 ST.XAVIER#2               19:11.1    14  
      15 Lee, Jacob                 8 APOLLO                    19:12.0    15  
      16 Green, James              11 TRINITY                   19:12.4        
      17 Potts, Chris                 TRINITY                   19:13.0        
      18 Reid, Ben                 11 ST. XAVIER                19:13.6    16  
      19 Watson, Ryan               9 ST.XAVIER#2               19:21.1    17  
      20 Cunigan, Nick             10 ST. XAVIER                19:23.6    18  
      21 Odenweller, Patrick       10 ST.XAVIER#2               19:24.0    19  
      22 Heine, Tim                10 ST.XAVIER#2               19:24.6    20  
      23 Garland, Dewayne          12 KNOX CENTRAL              19:40.0    21  
      24 Tucker, Stewart            8 GREEN COUNTY              19:40.4    22  
      25 Boddy, Matt               10 NORTH HARDIN              19:40.8    23  
      26 Jacobs, Victor            10 KNOX CENTRAL              19:46.4    24  
      27 Graves, Wes               11 ST.XAVIER#2               19:47.6    25  
      28 Courtney, Georg           10 NORTH HARDIN              19:48.7    26  
      29 Burden, Derek             10 APOLLO                    19:51.8    27  
      30 Kunze, Nathan             11 APOLLO                    19:52.2    28  
      31 Bradshaw, Russell          8 GREEN COUNTY              19:55.1    29  
      32 Greenwell, Moxie             FRANKFORT                 19:58.4    30  
      33 Turgin, Nick              11 ST. XAVIER                20:01.6    31  
      34 Garland, Jamie            11 KNOX CENTRAL              20:05.0    32  
      35 Allen, Ben                11 ST. XAVIER                20:08.3    33  
      36 Collins, Richard          10 NORTH HARDIN              20:11.1    34  
      37 Thieman, Jeff             11 ST.XAVIER#2               20:13.8    35  
      38 Hoban, Sean                  TRINITY                   20:16.3        
      39 Miller, Johnny            11 WEST JESSAMINE            20:17.2        
      40 Horn, Tom                    SOUTH OLDHAM              20:18.0        
      41 Robinson, Teran            9 NORTH HARDIN              20:19.7    36  
      42 Richardson, David         10 NORTH HARDIN              20:20.1    37  
      43 Nichols, Jon                 SOUTH OLDHAM              20:22.5        
      44 West, Andrew              10 APOLLO                    20:23.8    38  
      45 Moulton, Justin           11 ST.XAVIER#2               20:26.8        
      46 Willis, Tad               11 KNOX CENTRAL              20:30.8    39  
      47 Spalding, Billy           10 ST.XAVIER#2               20:33.7        
      48 Allen, James              10 NORTH HARDIN              20:53.5    40  
      49 Knight, Andrew            12 NORTH HARDIN#2            20:55.0    41  
      50 Judd, Russ                10 GREEN COUNTY              20:55.4    42  
      51 Smith, Jon                10 RUSSELL                   20:56.2        
      52 Skeeters, Micah           11 NORTH HARDIN#2            20:57.5    43  
      53 Vaughn, Chris             11 KNOX CENTRAL              20:58.0    44  
      54 Durham, Lee                9 GREEN COUNTY              21:00.8    45  
      55 Bewley, Chris             12 NORTH HARDIN#2            21:06.0    46  
      56 Watts, Kirby                 SOUTH OLDHAM              21:07.5        
      57 Redmond, Kyle             10 ST. XAVIER                21:11.8        
      58 Peters, Eric              12 APOLLO                    21:14.3    47  
      59 Dreggors, Mike             9 NORTH HARDIN              21:16.4        
      60 Johnston, Jamie            9 GREEN COUNTY              21:25.5    48  
      61 Rogers, David             10 BUTLER                    21:29.2    49  
      62 Jackson, Chris               FRANKFORT                 21:36.4    50  
      63 McKnight, Dustin          10 RUSSELL                   21:38.1        
      64 Rossman, Travis           11 KNOX CENTRAL              21:42.8    51  
      65 Ray, Jonathan             11 NORTH HARDIN#2            21:49.9    52  
      66 Nathanson, Chance          9 ROWAN COUNTY              21:52.8        
      67 Beyer, Jason               9 ST.XAVIER#2               22:01.2        
      68 Fowler, Jermaine           9 BUTLER                    22:03.9    53  
      69 Hall, Rex                 12 BUTLER                    22:09.0    54  
      70 Hack, Jacob               10 FRANKFORT                 22:09.5    55  
      71 Wheatley, Tommy            9 BUTLER                    22:09.9    56  
      72 Mendez, Bob               11 NORTH HARDIN#2            22:13.9    57  
      73 Hacker, Cody              10 KNOX CENTRAL              22:31.2    58  
      74 Sanders, Johnathan         9 BUTLER                    22:35.3    59  
      75 Hubbard, Jamie            10 KNOX CENTRAL              22:38.9        
      76 Clary, Dusty               9 APOLLO                    22:41.0    60  
      77 Tate, Russ                10 APOLLO                    22:47.4    61  
      78 Jones, Danny              10 NORTH HARDIN#2            22:52.7    62  
      79 McKinley, David              SOUTH OLDHAM              22:55.1        
      80 Pope, Drew                 9 CHRISTIAN ACADEMY         23:01.1        
      81 Connell, Drew             11 ST. XAVIER                23:01.8        
      82 Collado, Edwin            12 NORTH HARDIN#2            23:05.4    63  
      83 Barks, Bryan              12 NORTH HARDIN#2            23:17.5        
      84 Geoghegan, Jeff           11 BUTLER                    23:19.0    64  
      85 Smith, Ryan                8 FRANKLIN COUNTY           23:19.5        
      86 Peterson, Ryan            10 NORTH HARDIN#2            23:20.9        
      87 Ervin, Clint               8 GREEN COUNTY              23:33.8    65  
      88 Ledesma, Chris             9 NORTH HARDIN#2            23:46.7        
      89 Smith, Brian              10 KNOX CENTRAL              23:47.3        
      90 Bays, Daniel               9 KNOX CENTRAL              24:03.7        
      91 Brown, Colin               9 WEST JESSAMINE            24:05.2        
      92 Young, Aaron               9 CHRISTIAN ACADEMY         24:29.2        
      93 Dungan, Nicholas             FRANKFORT                 24:32.1    66  
      94 Reynolds, Nat             12 FRANKFORT                 24:37.4    67  
      95 Folden, Richie             9 PORTLAND CHRISTIAN        24:37.9        
      96 Fralie, Peter              7 RUSSELL                   24:50.9        
      97 Muyskens, Robbie          10 HENRY CLAY                24:58.8        
      98 Phipps, Greg               9 NORTH HARDIN#2            25:01.4        
      99 Nunn, Jon                  7 GREEN COUNTY              25:03.4    68  
     100 Harper, Ryan               9 NORTH HARDIN#2            25:17.7        
     101 Spradlin, Jeremy          10 McCreary CENTRAL          25:24.8        
     102 Chambers, Ben             10 FRANKLIN COUNTY           25:25.7        
     103 Courtney, Derrick          9 ROWAN COUNTY              25:36.6        
     104 Harrison, Joel            11 HENRY CLAY                25:54.2        
     105 Maddix, James             12 NORTH HARDIN#2            26:17.5        
     106 McCullough, Nathan         6 GREEN COUNTY              26:23.5        
     107 Young, Chris               9 McCreary CENTRAL          26:40.7        
     108 Mount, Emund               9 BUTLER                    26:52.8        
                                                                               
                          VARSITY Boys 5,000 Meter Run                         
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    SCORE  
   ===== ========================= == ========================= ======= =====  
       1 Hensley, Nate             12 NORTH HARDIN              16:41.5     1  
       2 Peterson, Tate            12 NORTH HARDIN              16:43.3     2  
       3 Nash, Nick                12 TRINITY                   16:53.1     3  
       4 Braun, Matt               10 WEST JESSAMINE            16:58.6     4  
       5 Doran, Michael            11 TRINITY                   17:09.7     5  
       6 Liter, Sean               12 TRINITY                   17:10.9     6  
       7 Magruder, Danny           12 ST. XAVIER                17:13.0     7  
       8 Tucker, Daniel            12 GREEN COUNTY              17:14.9     8  
       9 Hall, David                  SOUTH OLDHAM              17:16.1     9  
      10 Barry, Pat                12 TRINITY                   17:17.7    10  
      11 Nall, Chris               12 ST. XAVIER                17:20.0    11  
      12 Barry, Matt               12 TRINITY                   17:23.2    12  
      13 Mickelson, Matt           12 BELLEVUE                  17:25.1    13  
      14 Anders, Ben               11 ELIZABETHTOWN             17:25.6        
      15 Craig, Jimmie             12 TRINITY                   17:27.1    14  
      16 Fischer, Will             12 TRINITY                   17:32.2    15  
      17 Vaughn, Nicholas          12 KNOX CENTRAL              17:33.6    16  
      18 Schneider, Daryly         12 ST. XAVIER                17:34.9    17  
      19 Karn, Jake                12 PAINTSVILLE               17:38.6        
      20 Willis, Bill              12 NORTH HARDIN              17:39.9    18  
      21 Franklin, Rudy            12 ROWAN COUNTY              17:42.3    19  
      22 Atherton, Kerry           11 APOLLO                    17:50.9    20  
      23 DeVoto, Rob               12 ST.XAVIER#2               17:51.8    21  
      24 Fischer, Daniel              TRINITY #2                17:53.0    22  
      25 Jordan, Jason             11 KNOX CENTRAL              17:54.8    23  
      26 Cross, Tyler              11 ST.XAVIER#2               17:56.1    24  
      27 Holbrook, Matt            12 ROWAN COUNTY              17:56.6    25  
      28 Klein, Mark               12 ST.XAVIER#2               17:57.6    26  
      29 Mayer, Matt               10 BELLEVUE                  17:58.0    27  
      30 Lambert, Trey             10 RUSSELL                   17:58.5        
      31 LaMaster, Drew               SOUTH OLDHAM              18:01.8    28  
      32 Ayer, Matt                12 APOLLO                    18:03.6    29  
      33 Marcum, Eric              12 GREEN COUNTY              18:05.2    30  
      34 Just, Ben                 12 ST. XAVIER                18:06.0    31  
      35 Noe, Eddie                11 ST. XAVIER                18:06.7    32  
      36 Simpson, Jay              12 GREEN COUNTY              18:09.7    33  
      37 Dwyer, Aaron              11 ST. XAVIER                18:10.6    34  
      38 McClish, Adam             11 ST.XAVIER#2               18:12.4    35  
      39 Garner, Billy             11 TRINITY #2                18:15.1    36  
      40 Lewis, Byron              11 NORTH HARDIN              18:22.8    37  
      41 Dorsey, Nick              11 CHRISTIAN ACADEMY         18:25.1    38  
      42 Higdon, Chris                TRINITY #2                18:26.0    39  
      43 Furrow, Stuart            11 NORTH HARDIN              18:27.1    40  
      44 Hikes, Sean               10 NORTH HARDIN              18:27.7    41  
      45 McCrocken, Jesse          11 BUTLER                    18:28.6    42  
      46 Glasser, Chris            10 ST.XAVIER#2               18:30.5    43  
      47 Petree, Logan             11 TRINITY #2                18:31.4    44  
      48 Scott, Greg               11 ROWAN COUNTY              18:34.5    45  
      49 Hill, Tim                 11 APOLLO                    18:36.8    46  
      50 Hampson, Rob                 SOUTH OLDHAM              18:37.9    47  
      51 Martin, Monty             11 KNOX CENTRAL              18:38.3    48  
      52 Arnold, Aaron                EAST CARTER               18:39.0        
      53 Barker, Josh              12 ROWAN COUNTY              18:39.7    49  
      54 Brunk, Jon                11 OWSLEY COUNTY             18:42.7    50  
      55 Gilvin, John              10 FLEMING COUNTY            18:44.5        
      56 Hensley, Ashley           11 NORTH HARDIN              18:44.9    51  
      57 Roberts, Daniel              WAYNE COUNTY              18:45.2        
      58 Schulte, Jon              12 ST. XAVIER                18:48.0    52  
      59 Hall, Benjamin             9 FRANKFORT                 18:48.5    53  
      60 Dehner, Jamie             11 WEST JESSAMINE            18:49.1    54  
      61 Bruce, Jeff               11 APOLLO                    18:49.7    55  
      62 Hickerson, Zac            12 GREEN COUNTY              18:50.0    56  
      63 Griffin, John             12 EAST JESSAMINE            18:50.7    57  
      64 Barnes, Nick              11 BUTLER                    18:51.9    58  
      65 Duncan, Michael              McCreary CENTRAL          18:52.9    59  
      66 Cox, Steve                11 BUTLER                    18:55.0    60  
      67 Hay, Phillip              12 GREEN COUNTY              18:56.4    61  
      68 Cain, Brandon             10 BELLEVUE                  18:58.9    62  
      69 Atherton, Kevin           11 APOLLO                    19:00.0    63  
      70 Burket, Joe                  TRINITY #2                19:00.8    64  
      71 Graf, Trey                   TRINITY #2                19:04.6    65  
      72 Marsh, Adam                9 APOLLO                    19:04.8    66  
      73 DeYoung, Jon                 SOUTH OLDHAM              19:06.1    67  
      74 Milby, Jeffery            11 GREEN COUNTY              19:08.0    68  
      75 Wheatley, David              SOUTH OLDHAM              19:08.8    69  
      76 Kilty, Joel               11 WEST JESSAMINE            19:13.3    70  
      77 Driskell, Bobby           12 FRANKFORT                 19:15.7    71  
      78 Grubb, John               11 KNOX CENTRAL              19:17.8    72  
      79 Collier, Nathan           10 HENRY CLAY                19:18.3    73  
      80 Slone, Seth               12 EAST JESSAMINE            19:18.8    74  
      81 Fizer, Derek              11 ST. XAVIER                19:19.4        
      82 Worth, Adam                8 CHRISTIAN COUNTY          19:20.7    75  
      83 Swafford, Jeffrey         10 KNOX CENTRAL              19:21.0    76  
      84 Schumann, Jon             11 MODEL                     19:21.6        
      85 Gabbard, John Clay        10 FRANKFORT                 19:25.3    77  
      86 Banks, Ronnie             12 OWSLEY COUNTY             19:26.3    78  
      87 Hart, Casey               12 EAST JESSAMINE            19:27.5    79  
      88 Howard, Ethan                SCOTT COUNTY              19:31.0    80  
      89 Perkins, Michael          10 GREEN COUNTY              19:31.4    81  
      90 Miller, Ben               12 ROWAN COUNTY              19:32.3    82  
      91 Taylor, Jerry             11 KNOX CENTRAL              19:32.7    83  
      92 Perdue, Patrick           11 HENRY COUNTY              19:33.7    84  
      93 Royster, Chris            11 FRANKLIN COUNTY           19:34.1    85  
      94 McEwen, Scott                SCOTT COUNTY              19:36.9    86  
      95 McClure, Ben              10 BUTLER                    19:38.6    87  
      96 Corsi, Steven             12 EASTERN                   19:39.0    88  
      97 Davis, Dan                12 EASTERN                   19:40.2    89  
      98 Jefferson, Jonath         12 HENRY CLAY                19:41.1    90  
      99 Mattox, Nathan            12 BELLEVUE                  19:41.9    91  
     100 Brewster, Ben             11 SOMERSET                  19:42.2    92  
     101 Chadwell, Aaron              FRANKFORT                 19:42.6    93  
     102 Henderson, Kevin           9 WEST JESSAMINE            19:43.7    94  
     103 Miller, Andrew            10 WILLIAMSBURG              19:46.3    95  
     104 Swift, Curtis             11 BUTLER                    19:50.7    96  
     105 Broughton, Rex            11 KNOX CENTRAL              19:53.1    97  
     106 Leake, Brett              11 RUSSELL                   19:53.8        
     107 Pittman, Luke                SOUTH OLDHAM              19:55.6    98  
     108 Outerbridge, Mason        11 APOLLO                    19:58.2    99  
     109 Amend, Geoff              10 BELLEVUE                  19:59.3   100  
     110 Lueke, Tim                   TRINITY #2                20:01.3   101  
     111 Porter, Brad              11 CHRISTIAN ACADEMY         20:01.8   102  
     112 McClure, Matt             11 BUTLER#2                  20:06.9        
     113 Barnes, Ben               11 EASTERN                   20:07.4   103  
     114 Scott, Daniel             10 FRANKLIN COUNTY           20:10.1   104  
     115 Holbrook, Brandon          9 ROWAN COUNTY              20:11.6   105  
     116 Niehaus, Matt              9 CHRISTIAN ACADEMY         20:15.6   106  
     117 Walker, Cliff              9 WEST JESSAMINE            20:16.2   107  
     118 Cochrane, Trent              SOUTH OLDHAM              20:16.6   108  
     119 McFarland, Charlie        10 HENRY COUNTY              20:17.5   109  
     120 Garrison, Erik               FRANKFORT                 20:17.9   110  
     121 Hayes, Ryan               10 FRANKLIN COUNTY           20:19.4   111  
     122 Lawyer, Andrew            10 PORTLAND CHRISTIAN        20:21.8   112  
     123 Kinker, Robbie            11 FRANKLIN COUNTY           20:22.1   113  
     124 Miller, Ben               12 PORTLAND CHRISTIAN        20:33.3   114  
     125 Thomas, Stewart            9 CHRISTIAN ACADEMY         20:38.5   115  
     126 Zigmund, Corey             9 HENRY CLAY                20:39.6   116  
     127 Englehardt, Kevin         12 EASTERN                   20:44.6   117  
     128 Belding, Drew             12 LAFAYETTE                 20:47.0        
     129 Childers, Nathan             SCOTT COUNTY              20:48.6   118  
     130 Neikirk, Austin           12 EAST JESSAMINE            20:50.3   119  
     131 Holden, Jon               12 LAFAYETTE                 20:54.3        
     132 Anderson, Dontray         11 BUTLER                    20:55.4   120  
     133 Simpson, Jeremy           10 FRANKLIN COUNTY           20:56.6   121  
     134 Karnezos, Nick            11 HENRY CLAY                21:01.2   122  
     135 Blandford, John            7 PORTLAND CHRISTIAN        21:04.3   123  
     136 Ford, John                11 ST.XAVIER#2               21:07.2   124  
     137 Gonzales, Victor          12 BUTLER                    21:14.9   125  
     138 Wardlaw, Chris            10 CHRISTIAN ACADEMY         21:16.4   126  
     139 Jeffries, Aaron            9 WILLIAMSBURG              21:19.4   127  
     140 Marshall, Vance           11 EASTERN                   21:21.2   128  
     141 Lloyd, Jason              11 CHRISTIAN COUNTY          21:24.1   129  
     142 Webb, Lee                 12 CHRISTIAN COUNTY          21:25.2   130  
     143 Davis, Tommy              11 PORTLAND CHRISTIAN        21:25.7   131  
     144 Weldon, Brandon              WEST JESSAMINE            21:26.7   132  
     145 Denninghoff, Matt         11 BOURBON COUNTY            21:32.4        
     146 Eubanks, T.J.              9 CHRISTIAN ACADEMY         21:35.9   133  
     147 Doiron, Nick              12 EASTERN                   21:40.7   134  
     148 Blackburn, Travis            FRANKFORT                 21:46.9   135  
     149 Summer, Dennis            10 McCreary CENTRAL          21:49.4   136  
     150 Hittle, John               9 HENRY COUNTY              21:54.1   137  
     151 Lovell, Ben               10 FRANKLIN COUNTY           21:56.2   138  
     152 Irvin, Ben                11 McCreary CENTRAL          21:58.3   139  
     153 Miller, Joe               10 WEST JESSAMINE            22:05.4   140  
     154 Henderson, Marty           8 SOMERSET                  22:06.0   141  
     155 Snyder, Carey             11 WILLIAMSBURG              22:18.2   142  
     156 Hogue, Kevin               9 HENRY CLAY                22:20.7   143  
     157 Kiefer, Nick              10 FRANKFORT                 22:23.7   144  
     158 Dunning, Josh             10 CHRISTIAN COUNTY          22:25.2   145  
     159 Loftus, Ben               10 FRANKFORT                 22:30.6        
     160 Ritchie, Bobby            10 PORTLAND CHRISTIAN        22:50.5   146  
     161 Lowe, Matt                 9 SOMERSET                  22:53.1   147  
     162 Simon, Joe                10 CHRISTIAN ACADEMY         22:54.8   148  
     163 Dixon, James              10 McCreary CENTRAL          22:57.2   149  
     164 Hampton, Keondre          11 CHRISTIAN COUNTY          23:02.8   150  
     165 Davis, J.K.               12 CHRISTIAN COUNTY          23:05.8   151  
     166 Chilos, Tommy             10 BELLEVUE                  23:06.7   152  
     167 McFadden, Matt            11 HENRY COUNTY              23:17.6   153  
     168 Greene, Ramon             11 LAFAYETTE                 23:20.6        
     169 Segretto, Dusty           11 HENRY COUNTY              23:21.0   154  
     170 McDaniel, Justin          11 FRANKLIN COUNTY           23:30.6   155  
     171 Kenny, Mike               11 LAFAYETTE                 23:32.1        
     172 Robinson, Logan              SCOTT COUNTY              23:45.7   156  
     173 Wood, Dustin               8 BEREA                     24:04.4        
     174 Overstreet, Gary           9 EAST JESSAMINE            24:18.8   157  
     175 Brunk, Joe                 8 OWSLEY COUNTY             24:21.2   158  
     176 Faught, Josh              10 WILLIAMSBURG              24:22.1   159  
     177 Fowles, Justin            11 MODEL                     24:39.9        
     178 Ray, Justin                9 BOURBON COUNTY            24:53.3        
     179 Holloway, Lucas           11 FLEMING COUNTY            25:15.9        
     180 White, Billy               9 OWSLEY COUNTY             25:18.7   160  
     181 Morgan, Brian             10 OWSLEY COUNTY             25:48.0   161  
     182 Johansson, Chris           9 EAST JESSAMINE            25:48.8   162  
     183 Tackett, Jonathan          9 OWSLEY COUNTY             26:11.9   163  
     184 Nolan, Scott              12 MODEL                     26:16.4        
     185 Paul, Jamie               12 WILLIAMSBURG              26:19.2   164  
     186 Turner, Jeremy             9 OWSLEY COUNTY             26:20.4   165  
     187 Young, Jordan              9 McCreary CENTRAL          26:21.5   166  
     188 Whittaker, Beau            5 SOMERSET                  26:45.0   167  
     189 Dailey, Chris                SCOTT COUNTY              26:53.7   168  
     190 Foster, Richie            10 SOMERSET                  27:10.8   169  
     191 Kalfrat, Jerry            12 BELLEVUE                  28:12.3   170  
     192 Weigel, Ben               10 SOMERSET                  28:52.5   171  
     193 Higgins, Jon              12 MODEL                     29:15.9