Complete Results

Licensed to McLean County High School   Hy-Tek's Meet Manager 5/9/2010 10:59 PM
                McLean Co.-Muhlenberg Co. Dual Meet - 5/7/2010                 
                         Paulsen Stadium, Calhoun, KY                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLean County  'A'                                           11:29.5     5  
     1) Dempsey, Chloe 8                2) Slinker, Kate 10               
     3) Scott, Morgan 8                 4) Green, Julie 07                
  2 Muhlenberg County  'A'                           10:41.00    12:08.0  
     1) Vincent, Kali 8                 2) Vincent, Bailey 6              
     3) Pendley, Kristen 8              4) Robards, Taylor 5              
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLean County  'A'                                           10:04.0     5  
     1) Kelley, Chris 11                2) Mercer, Mikel 10               
     3) Baird, Morgan 11                4) Carpenter, Jake 11             
  2 Muhlenberg County  'A'                            8:53.00    10:22.0  
     1) Davis, Justin 12                2) Ferguson, Seth 11              
     3) miller, Harrison 10             4) Noffsinger, Tristan 7          
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Johnnie           11 Muco                   15.94       16.2     5  
  2 Burden, David             11 McLean County                      16.2     3  
  3 miller, Harrison          10 Muco                               19.6     1  
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McCay, Maria               9 Muco                               15.4     5  
  2 Hayden, Haley             10 McLean County                      16.3     3  
  3 Daugherty, Brea            9 Muco                               16.7     1  
  4 Humphrey, Carley          06 McLean County                      17.5  
  5 Slaughters, Amanda         8 Muco                              x17.9  
  6 Cockerell, Elizabeth      06 McLean County                     x20.5  
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 gaston, Matthew           10 Muco                               12.4     5  
  2 Caston, Charlie           11 Muco                   11.10       13.7     3  
  3 West, Garrett             11 McLean County                      14.8     1  
 
Event 7  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLean County  'A'                                            2:13.0     5  
     1) Wright, Ashley 9                2) Hazelip, Sarah 11              
     3) Miller, Ashley 08               4) Ashby, Makayla 10              
  2 Muhlenberg County  'A'                                        2:14.5  
     1) Vincent, Sarah 8                2) McCay, Maria 9                 
     3) Ward, Katelyn 8                 4) Daugherty, Brea 9              
 
Event 8  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLean County  'A'                                            1:52.0     5  
     1) Johnson, Jessen 08              2) Wilson, Jordan 08              
     3) Carpenter, Jake 11              4) McCaslin, Dustin 11            
 -- Muhlenberg County  'A'                                            DQ  
     1) Middelton, Nick 12              2) McCay, Reynolds 7              
     3) Glore, Tyler 11                 4) gaston, Matthew 10             
 
Event 9  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vincent, Bailey            6 Muco                 5:42.92     5:39.7     5  
  2 Neal, Rachel               8 McLean County                    6:34.7     3  
 
Event 10  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ferguson, Seth            11 Muco                             5:23.9     5  
  2 Davis, Justin             12 Muco                             5:41.4     3  
  3 Mercer, Mikel             10 McLean County                    6:01.4     1  
  4 gaston, Matthew           10 Muco                            x6:27.2  
  5 Campbell, Atlee            7 Muco                            x6:33.9  
  6 Noffsinger, Tristan        7 Muco                            x7:01.0  
 
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLean County  'A'                                            1:00.4     5  
     1) Wright, Ashley 9                2) Hazelip, Sarah 11              
     3) Miller, Ashley 08               4) Ashby, Makayla 10              
  2 Muhlenberg County  'A'                                        1:07.0  
     1) Daugherty, Brea 9               2) Slaughters, Amanda 8           
     3) McCay, Maria 9                  4) Vincent, Sarah 8               
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Muhlenberg County  'A'                                          48.4     5  
     1) Caston, Charlie 11              2) Stoudemire, Brandon 12         
     3) Hawkins, Ronnie 11              4) Miller, Johnnie 11             
  2 McLean County  'A'                                              49.2  
     1) Kelley, Chris 11                2) Burden, David 11               
     3) Baird, Morgan 11                4) Head, Anthony 11               
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Crowe, CeCe                9 McLean County                    1:13.3     5  
  2 Ward, Katelyn              8 Muco                 1:19.00     1:22.0     3  
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kittinger, Garrett        11 McLean County                      54.9     5  
  2 Glore, Tyler              11 Muco                             1:13.0     3  
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vincent, Kali              8 Muco                   58.84       58.6     5  
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 miller, Harrison          10 Muco                   45.63       52.4     5  
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blake, Latasha            11 McLean County                    3:01.0     5  
  2 Ward, Katelyn              8 Muco                             3:21.4     3  
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mercer, Mikel             10 McLean County                    2:39.9     5  
  2 Wilson, Jordan            08 McLean County                    2:53.6     3  
  3 Campbell, Atlee            7 Muco                             2:59.9     1  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vincent, Sarah             8 Muco                               31.4     5  
  2 Crowe, CeCe                9 McLean County                      32.9     3  
  3 McCay, Maria               9 Muco                               33.9     1  
  4 Hayden, Haley             10 McLean County                      34.2  
  5 Daugherty, Brea            9 Muco                              x35.4  
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carpenter, Jake           11 McLean County                      25.9     5  
  2 Kirkpatrick, Ryan         12 Muco                               26.3     3  
  3 Johnson, Jessen           08 McLean County                      28.4     1  
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pendley, Kristen           8 Muco                13:03.00    13:55.9     5  
  2 Robards, Taylor            5 Muco                            15:28.3     3  
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Whitehouse, Dillon        10 Muco                11:03.00    13:54.3     5  
  2 Geary, Chase               8 Muco                10:21.00    13:54.5     3  
  3 Garret, Riley             11 Muco                10:57.00   x13:56.5  
  4 Kirkpatrick, Ryan         12 Muco                           x14:03.6  
  5 Davis, Justin             12 Muco                           x15:28.7  
  6 Ferguson, Seth            11 Muco                           x15:29.0  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLean County  'A'                                            4:55.8     5  
     1) Green, Julie 07                 2) Neal, Rachel 8                 
     3) Scott, Morgan 8                 4) Dempsey, Chloe 8               
  2 Muhlenberg County  'A'                                        5:41.4  
     1) Ward, Katelyn 8                 2) Vincent, Kali 8                
     3) Vincent, Bailey 6               4) Pendley, Kristen 8             
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLean County  'A'                                            4:24.0     5  
     1) Kelley, Chris 11                2) Baird, Morgan 11               
     3) Head, Anthony 11                4) Turley, Ben 12                 
 
Event 26  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawkins, Ronnie           11 Muco                            5-10.00     5  
  2 Burden, David             11 McLean County                   5-06.00     2  
  2 Miller, Johnnie           11 Muco                            5-06.00     2  
  4 Carpenter, Jake           11 McLean County                   5-04.00  
 
Event 27  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hazelip, Sarah            11 McLean County                  13-04.50     5  
  2 Jones, Hannah             12 McLean County                  12-02.00     3  
  3 Slinker, Kate             10 McLean County                 x12-01.00  
  4 Sanders, Ashton            9 Muco                           10-09.50     1  
 
Event 28  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Johnnie           11 Muco                           18-03.00     5  
  2 Baird, Morgan             11 McLean County                  18-01.00     3  
  3 Mayes, Dustin             11 Muco                           17-03.50     1  
  4 Hawkins, Ronnie           11 Muco                          x16-02.50  
 
Event 29  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Hannah             12 McLean County                  26-07.00     5  
  2 Slinker, Kate             10 McLean County                  26-02.50     3  
  3 Sanders, Ashton            9 Muco                           23-09.50     1  
 
Event 30  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Burden, David             11 McLean County                  37-06.50     5  
  2 Mayes, Dustin             11 Muco                           37-05.50     3  
  3 Miller, Johnnie           11 Muco                           33-00.00     1  
 
Event 31  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Hannah             12 McLean County                     62-00     5  
  2 Groves, Macy              11 Muco                              59-10     3  
  3 Taylor, Vickie            11 Muco                              51-00     1  
  4 Ashby, Makayla            10 McLean County                     46-02  
  5 Sprowl, Kalie             11 McLean County                    x35-01  
 
Event 32  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Humphrey, Ellison         11 McLean County                    126-07     5  
  2 Burden, Michael           12 McLean County                    118-11     3  
  3 Stoudemire, Brandon       12 Muco                              79-10     1  
  4 Fleming, Marcus           12 Muco                              71-06  
  5 Baird, Thomas             10 McLean County                    x71-01  
  6 Bozarth, Justin           10 McLean County                    x69-00  
  7 Watkins, Kirk             12 Muco                             x60-08  
  8 Middelton, Nick           12 Muco                             x59-00  
  9 Underwood, Wil            11 McLean County                    x54-11  
 10 Caraway, Brandon          07 McLean County                    x48-08  
 
Event 33  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Hannah             12 McLean County                  25-10.00     5  
  2 Ashby, Makayla            10 McLean County                  24-05.50     3  
  3 Groves, Macy              11 Muco                           22-04.50     1  
  4 Taylor, Vickie            11 Muco                           21-03.50  
  5 Sprowl, Kalie             11 McLean County                 x20-10.00  
 
Event 34  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Burden, Michael           12 McLean County                  45-05.50     5  
  2 Humphrey, Ellison         11 McLean County                  39-07.00     3  
  3 Stoudemire, Brandon       12 Muco                           34-09.50     1  
  4 Middelton, Nick           12 Muco                           31-10.50  
  5 Baird, Thomas             10 McLean County                 x30-07.50  
  6 Bozarth, Justin           10 McLean County                 x25-11.50  
  7 Watkins, Kirk             12 Muco                          x22-07.50  
  8 Underwood, Wil            11 McLean County                 x22-04.00  
  9 Caraway, Brandon          07 McLean County                 x20-07.50  
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) McLean County               68        2) Muhlenberg County          43   
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Muhlenberg County           66        2) McLean County              65